Науковець Юрій Садовий: Вивіз ГХБ із Домбровського кар’єру будуть імітувати


Із калуського полігону ГХБ цього року мають загалом вивезти 8 тис. тонн ГХБ, на що у держбюджеті передбачили 280 млн. гривень. Ще 140 млн. гривень заклали для ГХБ із Домбровського кар’єру. І саме це питання викликає великий протест. Як екологи, так і науковці Калуша запевняють: ГХБ на кар’єрі — небагато. Принаймні, значно менше, ніж офіційно озвучено.

За словами представника ізраїльської фірми “Сі груп”, яка здійснює вивезення ГХБ, Іллі Марчевського, досі з полігону ГХБ у Калуші вже вивезли 3247 тонн небезпечних відходів, які завантажили в Іллічівському порту та направили до Великобританії на завод “Трейдібі”. Сюди “піде” ще одна партія ГХБ і ще близько 3 000 тонн — у Францію на завод “Трейді”. Нагадаємо,

— Торік ми забезпечили науковий супровід вивезення ГХБ, — повідомив нещодавно під час приїзду на Прикарпаття в. о. директора інституту геохімії НАН України Георгій Лисиченко. — 3 червня цього року, згідно із Постановою Кабміну, наш інститут залучили до обстеження внутрішнього поля Домбровського кар’єру. Ми зробили заключний звіт і визначили, що є 4 небезпечні ділянки з токсичними відходами різного типу. Але найбільше концентрація там — гексахлорбензолу. Тому слід вважати, що ми вивозимо ГХБ. Наш інститут не взяв на себе права одноосібно вирішувати про небезпеку цих відходів. Ми залучили інститут екогігієни і токсикології ім. Медведя, який зробив дослідження та визначив великий вміст ГХБ. Контрольні проби здійснив інститут судової експертизи.

Отож, цього тижня гексахлорбензол почнуть вивозити і з Домбровського кар’єру. Однак, незрозумілим залишається те, у який спосіб було визначено кількість ГХБ на Домбровському кар’єрі.

— Левова частка небезпечних сполук захоронена на глибині у кілька десятків метрів і нині вже під “водою”. Зверху залишилося, може, 1,5-2 метри, звідки й імітуватимуть вивіз ГХБ, — повідомив “Вікнам” заступник директора ДНДІ галургія Юрій Садовий.

Увесь ГХБ — явний чи уявний — планують вивезти до кінця року. Хоча на тому може і не закінчитися:

— Є ще кілька ділянок на Домбровському кар’єрі, де, за свідченням місцевих мешканців та колишніх працівників, складували відходи, — заявив Георгій Лисиченко.

Як повідомляли “Вікна”, калуські екологи обіцяють не допустити вивезення гексахлорбензолу із Домбровського кар’єру, хоча вивозити планують уже цього тижня.