Невсипуще око міста. Хто береже вічний спокій у Меморіальному сквері
В Івано-Франківську нещодавно встановили камеру відеоспостереження у Меморіальному сквері. Це вже 47-ма камера, встановлена в громадських місцях обласного центру. Але щоб контролювати безпеку такого міста, їх має бути разів у п’ять більше.
Встановили камеру в березні, а історія її встановлення розпочалася в січні ,пише Галицький Кореспондент.
Довгий шлях до камери
Історія встановлення камери у Меморіальному сквері розтягнулася на півтора місяця. 23 січня у мережі «Фейсбук» іванофранківець Тарас Майстришин повідомив, що, за словами родичів похованих там бійців АТО, їхні могили обкрадають. Мовляв, вандали крадуть все: квіти, вінки, вази, лампадки. А з могили нещодавно похованого бійця ДУКу Григорія Семанишина невідомі поцупили навіть букети живих троянд.
Можливо, саме це спонукало першого заступника міського голови Миколу Вітенка під час щотижневої оперативної наради 26 січня доручити тодішньому в.о. начальника КП «Муніципальна інспекція з благоустрою» Степану Кукулі розглянути можливість встановлення камер відеоспостереження у Меморіальному сквері.
Під час наступних оперативних нарад міський голова Руслан Марцінків постійно запитував підопічних, коли ж там встановлять камеру. Йому відповідали: «цього тижня», «на наступний», «вже встановили, але немає зображення», «вже встановили і є нечітке зображення» тощо.
9 лютого директор КП «Міська ритуальна служба» Роман Микула запевнив мера, що камера буде встановлена до 15 лютого. За його словами, вже складений договір з компанією «NetGroup», яка й займатиметься встановленням камер зовнішнього спостереження.
Втім час пройшов, а камери так і не було. Відтак 16 лютого міський голова зробив Микулі зауваження. Мовляв, камера вже мала бути встановлена. Директор КП повідомив, що камера вже є, але немає кабелів, які ще везуть з Дніпропетровська, а встановлювати камеру без кабелю немає сенсу, бо вкрадуть. А наприкінці додав, що вже до кінця тижня камера буде працювати.
1 березня Роман Микула повідомив, що камеру вже встановили і кабель вже є, однак до серверу поліції вона не підключена. Міський голова обурився: навіщо тоді камери, якщо зображення з них не виводиться на екрани поліції і вона не може це контролювати?
9 березня під час оперативної наради міський голова Руслан Марцінків знову поцікавився станом камери. Тоді начальник управління з надзвичайних ситуацій Ігор Влізло повідомив, що камера вже підключена до серверу відділу поліції, проте зображення є нечітким. Тому є потреба або замінити сервер, або встановити іншу камеру.
15 березня під час оперативної наради Ігор Влізло повідомив, що всі 46 камер, які були встановлені минулого року, працюють, проте вони не передають зображення у належній якості, особливо вночі, адже у них немає інфрачервоного підсвічування.
У відповідь Руслан Марцінків обурився: чому в місті облаштували найдешевші і неякісні камери, через які правоохоронці не можуть нічого роздивитися? «Не знаю, яким чином їх купували, але в нічний час нічого не видно. Це має бути на совісті тих, хто це зробив. Сподіваюсь, нові камери будуть кращі», – зазначив Марцінків.
Те, що камери неякісні, підтвердив і заступник начальника Івано-Франківського відділу поліції ГУ НП в області Володимир Гаврилаш. «Камери встановлені, поміняли свічі, вдень вони вже не глючать. А моніторити у нічний час немає сенсу, бо немає інфрачервоного підсвічення і дуже погано видно. Представники фірми показували, що камери якісні, а в кінцевому результаті якості ніякої ми не побачили», – сказав він.
Наразі франківці можуть тільки гадати, чи 47-ма камера, яка була встановлена у Меморіальному сквері, такої ж якості, як і всі попередні, чи вона стане у пригоді правоохоронцям. Микула ж запевняє, що камера працює справно, а деякий час поліція не бачила зображення тому, що був перетиснутий кабель.
За його словами, у Меморіальному сквері встановлена одна камера біля могили героя Небесної сотні Романа Гурика, яка охоплює й могили інших бійців АТО. Договір на її встановлення з «NetGroup» укладав департамент житлової, комунальної політики та благоустрою.
«Камеру встановили на прохання родичів, бо з могил крадуть вази та квіти. А так буде можливість слідкувати за цим. От нещодавно затримали жінку, яка крала квіти», – пояснив Роман Микула.
Дійсно, 21 лютого в соціальних мережах з’явився допис про те, що активісти «Народної самооборони Івано-Франківської області» затримали жінку, яка крала квіти з могили Романа Гурика.
І тендер буде, і переможця знають
Як бачимо, камера у Меморіальному сквері потрібна. Проте виникає запитання, чому ж так довго відбувалося її встановлення? І чому це робила саме компанія «NetGroup»? Можливо, інша встановила б значно швидше?
Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак пояснює, що станом на 1 березня камера вже була встановлена. Зараз вона функціонує, інформація записується, і в разі крадіжки можна буде розпізнати злодія. Проте якщо вдень зображення кольорове, то вночі – чорно-біле. Разом з тим, він запевняє, що проблема неякісного зображення не в камері, а у старих комп’ютерах, які є в поліції.
За словами Смушака, встановленням камери у Меморіальному сквері займалася компанія «NetGroup», тому що вона й минулого року встановлювала по місту камери відеоспостереження. На встановлення 46-ти камер минулого року з міського бюджету було виділено 300 тис. гриваень. Цьогорічна камера обійшлася місту приблизно у 6-7 тис. гривень. Всі 47 камер підключені до серверу поліції і справно працюють.
«35 камер встановлено за кошти бюджету, а решту за свої кошти встановила компанія «NetGroup». Вони розміщені в центрі міста. Наприклад, на Грушевського, біля Ратуші, біля Руської трійці, на всіх перехрестях. Інтернет-провайдер «NetGroup» має свої мережі у місті, тому, щоб не будувати нові, ми вирішили, щоб він під’єднав їх до своїх», – пояснив директор департаменту.
Смушак повідомив, що цього року передбачено на камери відеоспостереження теж 300 тис. гривень. За них планують встановити приблизно 40 камер. Проте якщо торік встановленням камер займалася компанія «NetGroup», то цього року цим буде займатися в основному «UTeam». Причина аналогічна – у них є багато мереж.
«Тобто одні підключать до своїх мереж, інші – до своїх, а сигнал зводиться в одне місце. Немає сенсу брати компанію, яка не має розвинутих мереж. Але якщо треба буде, то будемо ще з кимось співпрацювати», – каже Смушак.
В той самий час Ігор Влізло повідомляє, що вже незабаром буде оголошений тендер на встановлення камер, який виграє та фірма, яка запропонує найкращі умови. Залишається тільки гадати, чи то Смушак уже наперед знає результати тендеру, чи то тендеру таки не буде.
Місто в режимі онлайн
За словами начальника управління з надзвичайних ситуацій, для забезпечення безпеки міста необхідно, щоб в Івано-Франківську було хоча б дві сотні камер відеоспостереження у місцях масового скупчення людей, місцях відпочинку тощо. Буде створена карта камер, і зображення з них зможе побачити на сайті будь-хто.
«Ми будемо ставити камери біля кожної школи. Буде список адрес, де вони розташовані. Тоді ви обираєте вулицю, натискаєте і в режимі онлайн все бачите. Моє завдання як керівника служби, що займається безпекою міста, – добитися того, щоб до кінця року ми мали хоча б 200-250 камер. 46 камер – це мало, щоб контролювати безпеку міста. Та й багато питань є до тих камер, вони вдень в хорошу погоду гарно показують, а у вечірній час – ні», – акцентує Ігор Влізло.
Однак якщо поліція буде моніторити зображення з камер, то утримувати техніку в належному стані, на думку пана Ігоря, мають фахівці. «Очевидно, буде створене комунальне підприємство, яке буде за цією технікою дивитися, утримувати її у технічно справному стані. І на це, відповідно, потрібно виділяти кошти», – міркує він.
Володимир Гаврилаш запевняє, що наявність камер відеоспостереження значно допомагає поліції при розкритті злочинів. Саме тому вони й прагнуть, щоб їх встановили якомога більше, особливо у громадських місцях. «Ми визначили ще 64 місця, де треба поставити камери», – повідомив він.