Олександр Кеніз: Бачу себе у Надвірній разом із надвірнянцями. Незалежно від того, як закінчаться місцеві вибори
Кореспондент Бліц-Інфо напередодні виборів до місцевих органів влади поспілкувався з головою Надвірнянської РДА Олександром Кенізом. Розмова торкнулась розвитку району за цей час, проблеми незаконної вирубки лісів, допомоги учасникам АТО, розвитку туризму на Надвірнянщині та майбутніх виборів.
– Олександре Володимировичу, розкажіть, будь ласка, про основні здобутки району за час Вашого перебування на посаді?
– Основним здобутком Надвірнянського району можна назвати фінансування, яке в цьому році стало більшим у порівнянні з минулим роком. Якщо торік на дороги Надвірнянщини виділили близько мільйона гривень, то від початку цього року на такі потреби уже залучено 8 млн. грн.
– Як у Вас складається співпраця із районною радою?
– Співпраця з районною радою на сьогодні є позитивною. Є розуміння, є підтримка один одного. Звичайно, що шляхом обговорень і дискусій завжди знаходимо компроміс. І я вважаю, що тільки в такому розумінні можна щось побудувати, щось зробити у районі.
– Голова ОДА Олег Гончарук постійно наголошує на необхідності підтримки лісопереробки. Яка сьогодні ситуація у цій галузі та що можете сказати про проблему незаконних вирубок Карпатських лісів?
– На сьогодні незаконна вирубка лісів значно скоротилася. Ррайонна влада і місцеві силові структури докладають максимум зусиль, щоб припинити ці дії, які десь ще можливо проявляються. Але у той же час завдяки тому, що у Верховній Раді України прийняті відповідні закони, експорт деревини фактично зупинили. Це дає можливість стимулювати місцевий розвиток виробництва. І я вважаю, що коли виробництво працюватиме на місцях, то згадані незаконні вирубки будуть практично припинені.
– Надвірна є центром нафтогазової промисловості Прикарпаття. Який стан цієї галузі?
– Видобувають вуглеводні зараз не в тих об’ємах, що раніше. Проте, два підприємства, які на сьогодні є основними з наповнення бюджету нашого району, працюють і все таки підтримують нас.
– Повернемось до найактуальнішої на сьогодні проблеми – допомоги демобілізованим і пораненим воїнам АТО. Яких заходів вживає районна держадміністрація у цьому плані?
– Воїни АТО сьогодні у пріоритеті будь-яких програм, які приймаємо і будь-яких дій, які проводимо у нашому районі. Серед заходів райдержадміністрації – виділення коштів на санаторно-курортне оздоровлення бійців, путівками для чого вони можуть скористатися в управлінні соціального захисту населення РДА, а також кошти на закупівлю дров тим людям, які потребують цього (уже виділено дрова 121 учасникові АТО). Діє програма соціальних знижок на електроенергію, компослуги і газ, зокрема, компенсацій і пільг на 50% за комунальні послуги для учасників АТО, які ще не отримали посвідчення учасника бойових дій. Створено реєстр учасників АТО, який діє у центрі надання адмінпослуг. Сюди можуть за консультаціями звертатися усі вояки АТО. З початку АТО з районного бюджету виплачено одноразової допомоги її учасникам на 400 тис. грн.
У районі органи місцевого самоврядування при юридичному супроводі районної влади почали надавати земельні ділянки для учасників АТО. Від початку року уже виділили понад 20 земельних ділянок у Надвірній і більше 40 ділянок – у районі. В основному у селі Тисменичани. Тісно співпрацюємо з громадською організацією вояків АТО «Крук». Окрім цього, люди, які демобілізувалися, своїм прикладом також допомагають у військово-патріотичному вихованні молоді і краян, розповідаючи про війну і хлопців, зокрема, наших краян, які захищають нашу землю на східних рубежах.
За дорученням голови облдержадміністрації Олега Гончарука вивчаємо можливість реалізації на Надвірнянщині проекту «Дім ветерана», котрий стане ефективною стратегією для психологічної та соціальної адаптації ветеранів АТО у нашому краї, що сприятиме покращенню якості їх життя.
– Надвірнянщина є туристично привабливим районом. Які кроки райдержадміністрації для розвитку туризму?
– Надвірнянщина є одним із найживописніших районів Прикарпаття і фактично є початком Карпат. Тому Надвірна – перспективний туристичний центр. Безпосередньо це район сіл Зелена і Бистриця. Але в самій Надвірній ми у вересні провели ХХІІ Міжнародний Гуцульський фестиваль. На ньому були присутні більше півтори тисячі запрошених гостей-учасників фестивалю, не враховуючи туристів, у т. ч. й іноземних. Це трьохденне святкове дійство відбулося під гаслом національно-патріотичного єднання гуцулів та українців і виховання молоді. Я вважаю, що фестиваль у Надвірній став одним із найкращих і, без перебільшення, взірцевим. Туристам і гостям дуже сподобалося у нашому місті. Ми отримали багато схвальних відгуків у засобах масової інформації та щирих товариських подяк.
– Які , на Вашу думку, існують перешкоди для розвитку туризму в районі?
– На жаль, найбільшою проблемою для розвитку туризму залишається стан доріг. Адже якщо їх немає, то людина не захоче сюди приїхати. Хоча на сьогодні це проблема всіх районів Івано-Франківщини. Проте за допомогою народних депутатів України та голови ОДА Олега Гончарука ми уже залучили більше 8 мільйонів гривень на спорудження і ремонт доріг у районі. Це є основа і якщо впораємось з нею, то розвиватимуться інфраструктура, готелі, ресторани, туристичні центри. Усе попереду.
– Зараз Ви у команді Олега Гончарука. Кажуть, Ви давно товаришуєте. Як налагоджена співпраця, може радитесь один з одним?
– Так, це правда. Ми є друзями з раннього дитинства і підтримували один одного упродовж усього життя. Щодо співпраці, то так сталося, що, з одного боку, моя підтримка була важливою для Олега Романовича і він запросив мене на цю роботу. З іншого, він, як старший товариш, людина з досвідом мені допомагає, підказує і скеровує у правильному напрямку.
– Чому Ви вирішили балотуватись кандидатом у депутати Івано-Франківської обласної ради? І чому саме від політичної партії «Солідарність»?
– Працюючи протягом останнього півроку на посаді голови Надвірнянської райдержадміністрації, я зіштовхнувся з такою проблемою, що не всі питання можу вирішити тут, на місці. Відповідно потрібна підтримка депутатів обласного рівня. Це і розподіл коштів, і направлення їх на соціально-економічні програми. Грошей, як завжди не вистачає. Відповідно чим більше є представників того чи іншого району в обласній раді, тим ефективніше використовують бюджетні кошти. Саме тому, працюючи на посаді, на яку мене призначив Президент України, я впроваджую його політику у Надвірнянському районі, відповідно до своїх повноважень. Дуже хотілося б стати обраним в обласну раду від політичної сили Президента і максимально збільшити свої можливості тут, у районі. Хоча я не є членом партії «Солідарноітіь, але повністю підтримую політику Глави держави і саме тому вирішив балотуватись від цієї партії.
– Олександре Володимировичу, де бачите себе після виборів?
– Бачу себе у Надвірній разом із надвірнянцями. Незалежно від того, як закінчаться місцеві вибори.