Олександр Сич про боротьбу з олігархами: Мало прийняти закон – ще треба добитися його виконання


олова Івано-Франківської обласної ради, заступник голови ВО “Свобода” з питань ідеології Олександр Сич у студії ОТБ “Галичина” вислов думку щодо законопроекту про деолігархізацію.

“Систему олігархічного впливу на економіку та політичне життя України вибудував у другій половині 90-х років попереднього століття президент Леонід Кучма. Поняття “олігарх” ще не вживалося у науковому дискурсі, а я з відповідною доповіддю вже в 2000-му виступав на міжнародній українознавчій конференції в Іллінойському університеті (США). Тож можу судити про про позитиви і негативи вказаного законопроекту”, – каже науковець.

Націоналіст відзначає позитив в тому, що це питання піднімається в суспільстві. І наголошує, що на законодавчому рівні давно виникла потреба врегулювати та обмежети вплив олігархів на політичне життя в Україні.

“Я казав це неодноразово і повторюся, що найбільша проблема нашого політичного процесу полягає у тому, що на нього вирішальний вплив мають олігархи. Як розірвати це кільце впливу, я, незважаючи на свій політичний досвід, сказати не можу. Тому намагання обмежити цей вплив, прийнявши закон – це позитив. Позитивно, що в цьому законі подані кваліфікуючі ознаки олігарха, які в науковому світі використовуються останні пів десятка років на рівні наукових доповідей, праць та захищених дисертацій. Олігарх – це багата людина, яка має монополійний вплив на якусь галузь економіки держави, або ж на якесь стратегічне підприємсво в державі. Олігарх – це людина, яка має такий вплив на політичне життя і на владні органи та на владних осіб в Україні. Олігарх – це людина, яка має у своїй власності партію та фінансує її. І, привівши її до влади, через неї добивається преференцій для себе, аби збільшувати свої багаства. Олігарх – це людина, яка має у своїй власності загальнонаціональні засоби масової інформації, через які здійснює вплив на уми людей. Бо сьогодні найголовнішими є технології інформаційно-телевізійного впливу. А до 80% результатів політичного процесу – це наслідок того, що говорять з центральних каналів. А кому вони належать? Олігархам. Ахметову, Коломойському, Порошенку, Пінчуку і так далі. І в принципі у законі це відображено”, – каже Олександр Сич.

Також позитивом націоналіст відзначає те, що в законі багато уваги приділено засобам масової інформації. Адже це фіксує формотворчий вплив, який здійснюють засоби масової інформації на уми громадян. Особливо, під час виборчого процесу за допомогою олігархічних каналів. І лише з метою власної користі, а не розвитку держави. 

Водночас, відзначає Олександр Сич, сам закон олігархів не поборе.

“Кажуть, що в нас конституція – найкраща в Європі. І що, нам це дуже допомогло? Сам закон олігархів не поборе, так само як найдемократичніша конституція демократичної держави не збудує. Це мають зробити люди. І має бути воля тих, хто керує державою і хоче зробити її упорядкованою.  А не навпаки – щоб був неконтрольований хаос, в якому вони вирішують свої меркантильні питання. Так само і в питанні боротьби з олігархами. Має бути воля тих, хто сьогодні керує державою і хто ініціює прийняття закону, аби впровадити його в життя. І реально, а не фіктивно, обмежити вплив олігархів. Бо в нас у політиці деколи роблять те, що подобається людям. Але тільки для того, аби їм замилити, заплювати очі. Люди хочуть боротьби з олігархами? То давайте приймемо закон. Але чи він буде діяти? А це буде залежати і від всієї законодавчої вертикалі влади, і виконавчої, і судової, і прокурорсько-наглядової, і правоохоронної системи, і тому подібне. Бо мало прийняти закон – ще треба добитися його виконання. Треба прийняти цілий ряд підзаконних актів. Треба, щоб відповідні органи державної влади контролювали дію закону і цих підзаконних актів.А це означає, що треба карати, судити, садити в тюрми олігархів”, – резюмує свободівець. 

Ще одним негативом законопроєкту, на думку Олександра Сича, є недостатньо чітко прописаний юридичний статус осіб, яких називають олігархами.

“Достатньо некваліфіковано описано, так ніби писали під одну людину. Так, ідеального нічого нема, але важливо хоч щось робити. Нехай сьогодні це і неідеальний закон, але на його базі завтра можна вносити зміни, розвивати, вдосконалювати. Боротьбу з олігархами треба починати, аби розірвати це замкнуте кільце”, – підкреслює Олександр Сич.

Джерело: сайт "Свободи".

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!