Освіта потребує більшої підтримки від держави та збалансованості, – депутати-свободівці


Заступник голови ВО “Свобода”, голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич разом з колегами – освітянкою, депутаткою обласної ради Оксаною Тебешевською та директором гімназії №1 Ігорем Дейчаківським взяли участь в етері ОТБ “Галичина”.

Напередодні Дня вчителя у студії мова йшла про проблеми в освіті та про здобутки в обласній раді.

Як підкреслив Олександр Сич, у списку націоналістів – два десятки освітян. Це і вчителі, і директори гімназій, і науковці, які працюють у вищих навчальних закладах. Кожен з них є професіоналом і знає, що робити в обласній раді, чи в іншому органі місцевого самоврядування. Багато хто вже має успішний досвід на посаді депутата.

«Алгоритм успішного, відповідального депутата дуже простий і не містить багато пунктів – відвідуй сесії та працюй на них, перед тим предметно підготувавшись. Працюй в комісії, до якої тебе призначили, зустрічайся регулярно з виборцями і раз на рік звітуй їм. Ось це мінімальний набір відповідального успішного депутата. Якщо ти це робиш, то тебе обов’язково люди будуть шанувати, поважати і знову обирати”, – зазначив Олександр Сич.

Натомість Оксана Тебешевська наголосила, що обласна рада сьомого скликання освітянським питанням приділяла дуже багато уваги.

«Які завдання ставила перед собою в освітній галузі? Аби навчання у школах, університетах було українською. Тому з цього приводу я неодноразово виступала на сесіях та президіях, ми приймали звернення щодо української мови та протесту проти мовної дискримінації у навчальних закладах. От на останній сесії ми виступили проти скасування обов’язкового ЗНО з української літератури. Також я була ініціаторкою багатьох звернень. Зокрема, щодо надання житла дітям-сиротам. Я вважала, що моїм першочерговим завданням є допомога дітям з багатодітним сімей, дітям-інвалідам, онкохворим. Це дуже важливо. Також допомагали дітям учасників війни. Дуже багато отримали допомогу. Ще одним завданням бачила зміцнення матеріально-технічної бази у школах, училищах. Діти мають вчитися у комфортних умовах. Там має бути тепло, чисто, необхідні умови для харчування. Тому піднімала ці питання, писала звернення. Завдяки підтримці нашої фракції багато чого було зроблено» – підкреслила Тебешевська.

Натомість Олександр Сич наголосив, що забезпечення освіти та охорони здоров’я на себе взяла держава.

“Це означає, що заробітну плату вчителям, наповнення підручниками, меблями, обладнаннями тощо, держава має забезпечити. А вже комунальні послуги та ремонти навчальних закладів є на відповідальності власників. Тобто, якщо заклад обласної власності, то за це відповідає обласна рада. Або ж та чи інша ОТГ, чи район. Інше питання, що держава на свої зобов’язання закладає кошти на 70-80% від реальної потреби. І це мова лише про зарплати. А потім нам Кабмін каже шукати гроші в обласних та районних бюджетах. А це означає забирати ці кошти з інших потреб. Вони могли піти на розвиток. Умовно кажучи, замість того, аби перекрити школу, доводиться віддавати ці гроші на заробітну плату вчителям. Це неправильно. Тому обласна рада так часто зверталася до Кабінету міністрів, Верховної ради з вимогою виконувати зобов’язання держави. Реформа децентралізації суті справи не поміняє. Держава і далі має обов’язок утримувати заклади освіти, а місцеві громади повинні дбати про майно. Але децентралізація дозволить сконцентрувати ресурси і мудро ними управляючи вже можна частину проблем вирішити», – підкреслив Олександр Сич.

Ігор Дейчаківський додав, що в новому скликанні потрібно більше працювати над збалансованістю в освіті. Адже зараз якісь освіти в містах вища завдяки більшій забезпеченості.

«Бачимо, що міські школи й у рейтингах вище. Але це не тому, що в сільських школах вчителі гірші. Ні, є проблеми з технічною оснащеністю. Там ці питання дещо закинуті. Ми маємо забезпечити школи так, аби учні у районах та містах мали рівні можливості. Це непросто, бо чисто географічно міські школи мають більші можливості, ресурси. Але якщо над цим працювати, то ситуацію можна виправити», – вважає Дейчаківський

Оксана Тебешевська додала, що депутат має займатися тими завданнями, які йому дають його виборці.

«Тому я буду працювати над тими пріоритетами, що й у цьому скликанні. Бо в освіті таких завдань є ще багато. Попри те, що дуже багато було зроблено. До прикладу, в сільських школах вже комп’ютерні класи, але вчитель-предметник не має лише десь-колись туди піти. У нього має бути мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер. Вчитель має йти в ногу зі своїми учнями, і в ногу зі світом. Цього немає в сільських школах. Карантин цю проблему оголив ще більше, тому дуже важливо звернути на це увагу. Ще одне важливе питання – майбутнє бібліотек. То об’єднують їх, то хочуть ліквідувати. Не можна! Вони мають бути. Звернути увагу на умови працю вчителя, на роботу техперсоналу. Проблем є дуже багато, і я думаю, що багато з них ми, команда «Свободи» зможемо вирішити», – наголосила Оксана Тебешевська.



Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!