Освітня оптимізація: що буде з малокомплектними школами Івано-Франківщини у 2025 році
З восьми до шести скоротилася кількість малокомплектних шкіл в Івано-Франківській області у 2024 році.
Козинська гімназія, що в Галицькій громаді, стала філією, а Хмелівська гімназія у Богородчанській — початковою школою. З 1 січня 2025 року уряд припиняє надавати освітню субвенцію малокомплектним навчальним закладам, тому є ймовірність, що решта таких шкіл теж змінять свій статус.
Про це у коментарі Суспільному повідомив директор департаменту освіти і науки обласної військової адміністрації Віктор Кімакович.
За його словами, малокомплектними школами називають гімназії, в яких навчаються 45 і менше учнів. Зараз в області таких закладів є шість — по одній у Більшівцівській, Городенківській, Космацькій, Поляницькій, Чернелицькій та Івано-Франківській громадах.
"Остаточне рішення ухвалюватиме засновник громади. Вони можуть залишити малокомплектні школи у тому ж статусі, що є. Однак тоді на їхнє фінансування потрібно буде знаходити гроші, бо освітньої субвенції заклади не отримають", — каже Віктор Кімакович.
Натомість департамент освіти і науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації рекомендує змінити малокомплектним школам статус — стати початковими школами чи філіями більших освітніх закладів, каже Віктор Кімакович.
"У малокомплектних школах спостерігається погіршення якості освіти. Діти, які навчаються не в колективах, показують гірші результати. Вони повинні мати й дозвілля. А як вони будуть грати, наприклад, у футбол між собою, коли в класі двоє дітей? Йде мова і про гуртки, соціалізацію, педагогічну чи учнівську конкуренцію, тобто багато факторів", — пояснює Віктор Кімакович.
З його слів, початкові школи й надалі отримуватимуть фінансування з державного бюджету, адже вони не вважаються малокомплектними.
"Політика Міністерства освіти і науки така, що це — малі діти, й освітня послуга до них повинна бути наближена. Кількість дітей у таких закладах не лімітується. Там є можливість створити класи-комплекти для того, щоб надавати освітні послуги. У класі-комплекті можуть навчатися різні вікові групи. До прикладу, перший клас разом з другим. Минулого року в нас в початковій школі навчалася одна дитина і ми навчальний заклад не закривали. Зараз ця дитина виїхала за кордон", — розповідає Віктор Кімакович.
Оптимізація освітньої мережі триватиме й надалі. Це, за словами Віктора Кімаковича, відбуватиметься через скорочення народжуваності дітей.
"Це буде типовим явищем для кожної громади. До прикладу, у 2023 році в селах народилися одна, дві, три дитини. Загрожує масове закриття шкіл, бо не буде дітей. Тобто питання не в грошах, а в тому, що не вистачає учнів", — додає Віктор Кімакович.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!