Парламент по-галицьки


Цьогорічна виборча мапа України дає підстави галичанам чутися більш гармонійно – країна стає більш однорідною і не так чітко поділеною на «нас» і «них». Усі роки незалежності люди тут мали щодо політиків ї їх партій свою особливу думку, яка розбігалася з думкою решти країни часами навіть кардинально. Й щоразу по виборах чулися мало не ображеними, чи принаймні такими, яких не розуміють. Парламентські вибори-2014 тенденцію зламали, тож глянемо як саме і наскільки.

Попри очевидне розмивання умовних кордонів між галицькими виборцями та більшістю українського електорату, вибір Галичини все ж і тепер дещо відрізняється від загального і доконаного вже фактично результату. Й подекуди ця різниця є принциповою. Аби визначити її, «Zбруч» ретельно вивчив голосування в округах трьох галицьких областей.

Найперше що маємо – галичани категорично не проводять у новий склад ВРУ представників режиму Януковича. Тут далекі від 5% прохідного бар’єру не лише Тигипко з «Сильною Україною» та комуністи, а й «Опозиційний блок», який за загальноукраїнським результатом матиме у парламенті повноцінну фракцію. Галичина ж, натомість, каже новим опозиціонерам категоричне «ні» – в нас ці панове отримали підтримку розміром у 0,62 відсотка. Цікаво, що в цьому пункті Галичина продемонструвала власний поступ у напрямку категоричності: нагадаємо, що на виборах 2012 року «Партія Регіонів» (прототип нинішнього ОБ) отримала від трьох галицьких областей 5,43%, тобто навіть тут – у нас – партія Януковича тоді долала прохідний бар’єр.

 

 

Друге: Не так феєрично, як у 2012 році (тоді Галичина довірилася «Свободі» на 34,3%), але все ж проводять галичани у ВРУ ВО «Свобода». 9,7% – усереднений результат «свободівців» по Галичині тоді, коли по загальноукраїнському результату партії бракує менш ніж пів відсотка для потрапляння у парламент: 4,7% – такий їхній на тепер реальний результат.

Третє: Попри те, що першими у виборчих перегонах в Галичині, як і в Україні загалом  прийшли «Народний фронт»  та Блок Петра Порошенка, у нас розрив між цими партії більш помітний. «Народному фронту» галичани повірили більше, ніж інші українці і результат такий: 35,6% в Галичині проти 22,16% по Україні. Натомість до Блоку Петра Порошенка ставляться з більшою підозрою: галицькі 19,47% проти загальноукраїнських 21,83%. Інакшими словами розрив між НФ і БПП на користь перших становить у нас 16,13%, а загальноукраїнським результатом лише 0,33%.

Цікавий момент – на президентських виборах сам Петро Порошенко набрав у Галичині 65,23% голосів. Ясно, що його виборчий блок не ототожнюється з його особою, але падіння довіри до дій чинного президента все ж відчутна.

 

 

Четверте: На тлі усіх попередніх, менш помітна різниця їз загальноукраїнськими результатами голосування полягає в підтримці «Радикальної партії Олега Ляшка». Україна висловила команді цього одіозного пана підтримку в розмірі 7,45%, а Галичина не дала більше, як 5,6%. Таким чином Ляшко & Со у нас на останній прохідній щаблині електоральних уподобань серед тих партій, що матимуть фракції у ВРУ. А в загальноукраїнському вимірі ця щаблина для Ляшка передостання, бо останню там займає Юлія Тимошенко і її оновлена «Батьківщина».

Власне результат «Батьківщини» в Галичині  – єдиний фактично ідентичний до українського: наші 5.74% проти загальноукраїнських 5,68%. І це друга, після «Свободи» партія, яка за два роки від попередніх виборів до парламенту стрімко впала в очах тутешнього виборця: 2012 року «Батьківщину» підтримали 37,6 % галицьких виборців, на цьогорічних президентських виборах лідерку Юлію Тимошенко «попередили» млявим голосуванням, яке дало 13,71% голосів, і от тепер вона має ледь-ледь над прохідним бар’єром… А зі Львівщині для колишньої тутешньої пасії і взагалі пролунав фінальний свисток: столиця Галичини і область не вже бачать Юлію Володимирівну у високій політиці – тутешній результат «Батьківщини» нижчі за бар’єр 4,75%.

П’яте: Цей пункт пов’язаний із «Об’єднанням Самопоміч» і є радше не відмінністю в уподобаннях Галичини, а закономірною тенденцією.  Партія львівського мера Андрія Садового здобула третій результат на загальноукраїнських виборах, який становить 10,98% і теж третій результат у Галичині, але з 17,2%. Нема навіть що коментувати – свої краще голосують за своїх.

*Кількість депутатів-мажоритарників у графіці "Вибір Галичини" вирахувана, виходячи їз тих результатів, які висуванці партій та самовисуванці отримали на Галичині та екстрополюючи цей результат на загальну кількість обраних у одномандатних округах депутатів ВРУ