Переговори – ширма. Росія хоче війни
Росія руйнує шанси на мирні домовленості з Україною. Тільки-но делегації роз’їхалися по домівках із вівторкового Мінська, на східному кордоні України пожвавішали колони військової техніки, споряджені Росією…
Напевне, до того часу, поки залишаються шанси на мирні переговори, і поки ще залишаються ілюзії в Старій Європі, – Україна братиме участь у подібних зустрічах. Однак свіжий досвід показує, що навіть «гра на своєму полі» не надихає Росію на договороздатність.
Цього разу Україні довелося акцептувати формат Митного союзу. Для європейських комісарів поїздка в Мінськ узагалі стала випробуванням, адже Володимир Путін виманив їх в дім господаря-президента, котрого на Заході послідовно намагаються уникати.
Попри це, Москва й далі вперто відмовляється визнавати свій вплив на «ополченців». При цьому вона продовжує нарощувати військову присутність на Донбасі – напередодні зустрічі на Донбасі піймали десять кадрових десантників РФ, – нахабно спльовуючи на міжнародне право навіть у таких «дрібничках» як надання гуманітарної допомоги. Україні відтак залишається небагатий вибір: або прийняти умови агресора, або встряти у війну, котра, поза всіляким сумнівом, іще розгортатиметься. І саме цією проблемою вартувало перейматися українській публіці, а не тим, чи Порошенко потиснув руку Путіну…
Деталі двосторонньої зустрічі між президентами невідомі. Президент України розповів, що йшлося зокрема про потребу закрити кордон; цією роботою мусили б заопікуватися прикордонні служби України та РФ. Однак відомо з попередніх зустрічей: Москва погоджувалася встановити контроль над кордоном лише у випадку оголошення перемир’я. Отже, спочатку Росія вимагатиме припинити вогонь – а вже потім пустить інспекторів ОБСЄ до кордону.
Натомість Володимир Путін в Мінську ствердив, що Україна мусить домовлятися про перемир’я з «повстанцями», а не з Росією. Бо Кремль – ми це теж знаємо – в Україні не воює…
Відвертіші коментарі стосуються іншої теми переговорів – теми, заради котрої Москва, власне, й «заварювала» цю зустріч. Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС. Російська Федерація вустами міністра економіки висловила сподівання підкоригувати базовий текст угоди, хоча він уже підписаний сторонами! Міністр закордонних справ Павло Клімкін заспокоїв українців, що текст угоди не мінятимуть. Утім, експерти вважають, що Україна та ЄС таки справді можуть вийти із Митним союзом на якийсь доповнюючий документ. Але це, звісно, трапиться, якщо не буде війни…, Збруч.