Пересидіти лихо. Де у Коломиї ховатися у разі бомбардувань
Питання захисту населення – здавалося б, мало бути одним із пріоритетних завдань влади й, зокрема, на місцях. Та ще особливо тепер, коли в Україні триває неоголошена війна з Росією.
І нехай тільки на сході країни сьогодні потрібно ховатися від вибухів гранат та постійних кулеметних та автоматних обстрілів сепаратистів, але ж це від нас усього-на-всього кількасот кілометрів. А куди ж ховатися нашим краянам у разі, борони Боже, військового вторгнення?
Ті сховища, що залишилися з часів колишнього Радянського Союзу, зі слів начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Коломийської міськради Олександра Кротюка, спроможні заховати всього шість тисяч осіб, при населенні в Коломиї – 61 тисяча людей, плюс переселенці і туристи.
Що ж собою представляють сховища в Коломиї, яких на обліку сьогодні в міській раді 121 (три сховища, 30 протирадіаційних укриттів та 80 укриттів, пристосованих під ПРУ) – з’ясовували у ратуші.
Більшість з протирадіаційних укриттів підлягає технічній інвентаризації. Як пояснив кореспондентам "Коломийських ВІСТЕЙ" Олександр Кротюк, грошей на ремонти чи відновлення захисних споруд із державної скарбниці, як і з місцевої, останніми роками не виділяли. Мовляв, є набагато захищеніші статті, які потрібно закривати. Не до бомбосховищ нині. Хоча тут можна посперечатися, адже сховища – це, найперше, захищені життя наших краян та бодай малесенька надія на порятунок.
Захисне укриття, що на Чорновола, 55
Та як продовжує думку Олександр Кротюк, практично всі сховища в місті є обмежено готовими до використання. Тобто вони є наявні, в окремих сухо й чисто, в деяких є навіть місця для сидіння.
Найбільш потужним уважає співрозмовник сховище ще австрійської забудови, величиною в 1000 кв. метрів, сухе та з трьома виходами й потужними дверима, розташоване в середмісті під Національним музеєм Гуцульщини й Покуття ім. Кобринського. Це сховище – державне, обласного підпорядкування.
В доброму стані, сухе, з місцями для сидіння та із засобами захисту (72кв. метри) сховище під приміщенням цеху телекомунікаційних послуг №8 («Укртелеком»), сховище в 300 кв. метрів Коломийського хлібокомбінату та в 325 кв. метрів сховище гастроному «Коломиянка».
Також свіжовибілене й сухе (600кв. метрів) геріартичного пансіонату. Може розмістити до 300 осіб та перебуває в доброму стані й сховище моторовагонного депо «Коломия». Там герметично зачиняються двері, наявні не тільки місця для сидіння, але й ліжка.
Маємо в середмісті й надійне глибоке (спускатися ліфтом) сховище під торговим комплексом «Берегиня». Там наразі одна з приватних фірм випікає хліб, отож і на час небезпеки за випікання й забезпечення населення хлібом можна буде не непокоїтися. Таке місце, пристосоване під виробництво, в Коломиї – єдине. Можуть у час небезпеки послужити сховищами підвали, де нині облаштувалися кав’ярня «Штольня» та ТК «Водолій».
Щодо інших сховищ, то як ми вже казали, вони обмежено готові. Більшість із них – вологі, а то й геть підтоплені, а ще захаращені різним мотлохом та сміттям, та переобладнані на свій розсуд.
На відновлення цих укриттів, за словами О. Кротюка, потрібні мільйонні кошти. Це, щоб тільки привести їх у елементарний вигляд, не кажучи вже про захисні сучасні засоби захисту, обслуговування, запаси Їжі та води. Але коштів немає, то й робіт на відновлення споруд не ведуть.
– Чимало сховищ, – каже начальник із надзвичайних ситуацій О. Кротюк, – мали ми списати за їхньою непридатністю. Торік на 15 таких укриттів підготували всю належну й чітко обґрунтовану документацію та направили її у відповідні служби Києва, але жодної відповіді на таке звернення зі столиці не отримали. Чекаємо. Серед сховищ, які подали на списання, й два величезні, але затоплені, ВАТ «Коломиясільмаш». Вони у разі небезпеки могли б розмістити аж три тисячі людей. А щодо нових сховищ, то їх просто немає. І це при тому, що в місті інтенсивно триває будівництво. Але жоден із забудовників навіть не проектує у підвальних приміщеннях сховища чи захисні споруди. Радше гаражі чи приміщення під кав’ярню або бар….
Найбільше коломийське бомбосховище, що на «Сільмаші», зараз потопає у ґрунтових водах, фекаліях та смітті
Наразі КП «Житлоінфоцентр» провело інвентаризацію 54-х сховищ. Але інвентаризація – це ще не ознака, що там безпечно й можна пересидіти скрутний час. Як ми зрозуміли з розмови, порятунок утопаючих – руками самих утопаючих, бо ж тільки шість тисяч місць є у всіх сховищах, а куди ж діватися решті містянам? З відповіді на подібне запитання Олександр Кротюк, якщо не розводить руками, то пропонує ховатися решті краянам у простих укриттях. Плану евакуації, як це вже давно є та виставлено на сайти в інших містах, у Коломиї немає.
Певно, сподіваємося, що нас ті події не торкнуться, що війна нас обмине й жодних укриттів чи сховищ просто не знадобиться. Дай Боже, щоб так було. Але ж береженого й Бог береже, тому ліпше за захист подбати наперед.