Перезимувати з теплом: Чому прикарпатцям приходять платіжки з кругленькими сумами


Після того як мешканці прикарпаття почали отримувати перші платіжки за тепло по нових тарифах в соцмережах з’явилося безліч постів у яких люди скаржаться на «космічні» суми.

Це і не дивно, адже газ подорожчав у 3,3 рази: в опалювальний сезон, з 1 жовтня по 30 квітня, тисяча кубів коштуватиме 3,6 тис. грн, якщо використовувати до 200 кубів на місяць. Якщо більше 200 - 7 тис. 188 грн за тисячу кубометрів.

Перш за все варто зауважити, що раніше рахунок складався з двох частин: дві третини платила держава, а третину - населення. Тепер держава скоротила дотації, які давала виробникам енергії, відповідно рахунки прикарпатців стали більшими.

Чому прикарпатці отримують такі платіжки і які заходи з енергоефективності є дієвими пояснює Керівник європейської ініціативи "Угода Мерів-Схід" Святослав Павлюк.

Перш за все експерт зауважує, що головна проблема, яка є  у всіх містах України це високе енергоспоживання будинків, яке 2,5-3 рази більше, ніж в будинках того ж типу у країнах ЄС. Тому завдання номер один — скорочення потреби в енергії без скорочення комфорту. Це можна зробити через програми енергоефективності: ставити індивідуальні теплові пункти, модернізувати внутрішні мережі, утеплити стіни й вікна. Загалом в Івано-Франківську така програма діє уже деякий час.

Окрім того, переконаний Павлюк також має бути тотальний облік.

«Тариф складається з затрат, витрат і втрат в мережі. Втрати по теплу в мережах сягають 25-40%, а втрати по воді — до 70%. Є вихідний облік, але немає обліку на вході в будинок і ви не знаєте, скільки до вас дійшло з того, що вийшло з котельні. Це дозволяє постачальнику маніпулювати»,- пояснює Павлюк.

Зі зростанням тарифів люди почали шукати варіанти як зекономити на опаленні. Останнім часом серед прикарпатців стало популярним утеплення квартир. Прогулюючись містом можна побачити безліч будинків на фасадах яких є «утеплені острівки». Проте чи таке утеплення є ефективним, чи це пуста трата грошей?

«Утеплення роблять з трьох причин: щоб було тепліше, щоб зменшити рахунки і, щоб було гарно. Якщо у вашій квартирі недостатньо тепло — це значить, що ви платите за тепло, яке вам не постачається, щось не так з системою теплопостачання, або ваш постачальник дурить. Також дуже багато будинків не мають лічильників тепла, отже утеплення не скоротить ваших рахунків. І по-третє, фрагментне утеплення виглядає страшно — робиться різного кольору і товщини, тощо. Окрему квартиру утеплювати не варто. Найбільш ефективно це робити для цілого будинку. Якщо робити фрагментне утеплення, ризикуєте — може потрапляти вода, з'явиться грибок, пінопласт може тріскатись і ламатись», - радить експерт.

Багато іванофранківців переходять на елекричні котли, проте за словами експерта економія від них є уявною. Електроопалення має сенс, якщо у регіоні є багато електроенергії. Проте, з цим на Прикарпатті є серйозні проблеми. ПАТ «Прикарпаттяобленерго», уже зараз попередило людей про  можливі відключення світла у зв’язку з перевищенням лімітів використання. Окрім того  тарифи на електрику будуть і далі рости.

Останнім часом серед прикарпатців збільшилась популярність твердопаливних котлів, проте це не є енергоефективність, а тільки заміна одного виду палива на інше. Однак вони підвищують енергетичну безпеку: якщо газу чи світла не буде, все одно буде тепло. Зараз таке опалення дешевше, але дорожчатиме зі збільшенням попиту.

На переконання експерта реальним заходом з підвищення енергоефективності є встановлення індивідуальних теплових пунктів, які регулюють опалення у теплі і холодні дні. Загалом можна отримати чисту економію у міжсезоння 18-40%. Період окупності — три роки.