У 2008 році в прикарпатського науковця Олега Лущака виникла ідея протестувати здатність карпатської родіоли рожевої покращувати навчання і пам'ять.
І ось через 12 років Олег Лущак отримав перший патент на цю наукову розробку, пише Бліц-Інфо.
Науковець розповідає, що для перевірки своєї ідеї отримав грант і у вересні 2009 року поїхав на кафедру нейробіології університету міста Вюрцбург.
"Вже перші експерименти показали, що додавання порошку родіоли рожевої до харчового раціону покращувало здатність вчитись у личинок дрозофіли - дешева і практична модель для дослідження різних аспектів навчання запам'ятовування. Наступним етапом дослідження було вивчення подібних властивостей родіоли різного походження. Було встановлено, що родіола з карпатського регіону є найбільш ефективною. Постало питання - чи можна знайти одну молекулу яка би покращувала навчання і пам'ять? Але це потребувало не аби яких методів аналізу і коштів. Більше того шанси знайти таку були надзвичайно мізерні. Проте залучивши декілька аналітичних лабораторій нам вдалося віднайти ту молекулу і показати ефективність штучно синтезованої",- пригадує Олег Лущак.
В результаті, каже Лущак, це призвело до можливості подачі патентної заявки. Спершу отримали німецький патент, а згодом і США. На підході ще інших країн.
"Якщо коротко, то запатентували молекулу для покращення розумових здібностей. Попри успіх було і дещо втрачено. По-перше, прийшлось проводити дослідження не в Україні. По-друге, я не мав можливості фінансово забезпечити своїх 5% заявки і підготовку відповідних документів. Єдиним виходом було погодитись віддати 66% інституту Лейбніца. А отже був реальний шанс мати повністю український патент і за відкриття які до нього призвели мати дещо більше ніж 1,33%. Але працюємо далі і сподіваємось на адекватну підтримку подібних проєктів в Україні. Поки що в наших реаліях приходиться займатись всім крім науки", - підсумовує Олег Лущак.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!