Прикарпатці голосували прагматично
Попередні результати позачергових парламентських виборів в Україні загалом і на Прикарпатті зокрема стали дещо несподіваними. На Івано-Франківщині лідером виборчих перегонів став «Народний фронт», неочікувано значною підтримкою заручилася «Самопоміч». Проте ні «Громадянська позиція», ні Радикальна партія Олега Ляшка, яким пророкували чималі відсотки, за попередніми даними, не подолали на Прикарпатті п’ятивідсоткового бар’єра.
Керівник обласного виборчого штабу «Народного фронту» Володимир Шкварилюк поінформував нашого кореспондента, що згідно з паралельними підрахунками голосів ця партія в області отримала підтримку майже 40 відсотків. Політична сила буде представлена у майбутній Верховній Раді і двома депутатами-«списочниками» з Прикарпаття. Це нинішні нардепи Андрій іванчук і Володимир Шкварилюк, які у виборчому списку «Народного фронту» під номерами 16 і 25 відповідно. Крім цього, із семи округів Івано-Франківщини, як наголосив В. Шкварилюк, у трьох перемогли «фронтовики»: відомий спортсмен Роман Вірастюк у в/о №84 з центром у Тисмениці, чинний нардеп Анатолій Дирів у в/о №86 з центром у Долині та учасник АТО Юрій Тимошенко у в/о №88 з центром у Коломиї, пише Галичина.
Партія «Блок Петра Порошенка» згідно з паралельним підрахунком голосів, як поінформував керівник її обласного виборчого штабу Анатолій Матвієнко, отримала на Івано-Франківщині понад 18 відсотків голосів своїх прихильників, а на всеукраїнському рівні стала лідером виборчих перегонів. Проте, проаналізувавши виборчий список БПП, ми з’ясували, що в прохідній його частині є лише один виходець з Івано-Франківщини — Руслан Князевич, який давно живе в Києві. В мажоритарних округах області Анатолій Матвієнко прогнозує перемогу таким кандидатам від БПП: чинному нардепові Олександру Шевченку — у в/о №83 (м. Івано-Франківськ), директору ГО «Інститут відкритої політики» Михайлові Довбенку — у в/о №84 (центр м. Тисмениця), міському голові Калуша Ігореві Насалику — у в/о №85 з центром у Калуші та депутатові Івано-Франківської міської ради Юрієві Солов’ю — у в/о №89 з центром у Снятині.
За словами голови обласного виборчого штабу «Самопомочі» Ігоря Банаха, відповідно до результатів паралельного підрахунку партія набрала на Прикарпатті приблизно 15 відсотків голосів виборців. Проте, як відомо, в прохідній частині її виборчого списку не знайшлося місця для представників від нашої області.
За словами керівника обласного штабу ВО «Батьківщина» Дмитра Шлемка, цю партію відповідно до паралельного підрахунку голосів підтримало понад 6,2 відсотка виборців в області. Тепер «Батьківщина» буде представлена в новому парламенті й одним депутатом-«списочником» з Прикарпаття.
Це нинішній нардеп, заступник голови парламентської фракції ВО «Батьківщина», голова обласної «Батьківщини» Дмитро Шлемко (№11).
Як повідомив телефоном народний депутат України «свободівець» Юрій Сиротюк, згідно з паралельним підрахунком голосів ВО «Свобода» впевнено долає прохідний бар’єр, отримавши в Україні майже шість відсотків голосів своїх прихильників. Отож 3-й і 4-й номери в списку — прикарпатці віце-прем’єр-міністр України Олександр Сич та чинний нардеп народний артист України Богдан Бенюк отримають депутатські мандати.
У в/о №87 з центром у Надвірні впевнено перемагає на парламентських перегонах народний депутат України Юрій Дерев’янко від партії «Воля».
На час випуску газети до кінця не було зрозуміло, хто ж насправді отримає перемогу у в/о №84 із центром у Тисмениці, оскільки в штабі «Народного фронту» стверджують, що виграв вибори Роман Вірастюк, а в штабі БПП називають переможцем Михайла Довбенка.
Схоже, Івано-Франківщина тепер матиме у найвищому законодавчому органі України значно менше своїх представників, ніж минулого скликання.
Заступник голови облдержадміністрації Сергій Адамович у розмові з нашим кореспондентом наголосив, що позачергові вибори народних депутатів України відбулися на Прикарпатті без значних порушень.
Коментар до теми
Іван Монолатій, доктор політичних наук, професор ПНУ ім.
В. Стефаника, завідувач кафедри дипломатії та європейської політики Університету ім. Яна Кохановського (Польща):
— Думаю, що результати позачергових парламентських виборів очікувані. Деякі політичні сили взяли більше відсотків голосів виборців, ніж могли. Це свідчення того, що ці політсили нові, прийшли на нових засадах і там фактично немає людей, які були б заплямовані співпрацею з колишнім режимом Януковича чи вплутані в якихось гучних корупційних скандалах. Це стосується «Самопомочі». Але є небезпека того, що коли ця політична сила не виправдає сподівань виборців, не виконає задекларованих обіцянок і не буде двигуном антикорупційних реформ у державі, то на наступних парламентських виборах зійде на маррінес. Тобто провідникам партій, які працюватимуть у новій Верховній Раді, дуже добре треба подумати над практичною реалізацією гасел та ідей, які вони декларували під час передвиборчої боротьби.
Але велике запитання: чи будуть інтереси Прикарпаття належним чином відображені в новому парламенті? Напевно, що ні. Насправді регіон втрачає в представництві. Тому що в прохідній частині виборчих списків великих політичних сил дуже мало прикарпатців.
Та все ж ці вибори показали здоровий глузд виборця, який голосував не за ідеології, не за партійних вождів, а з прагматичної точки зору. Головний акцент було поставлено на тому, щоб пройшла нова сильна політична проєвропейська команда, яка б здійснила непопулярні кроки і провела в державі антикорупційні реформи. Якщо так не буде, то цей парламент проіснує рік-півтора і його буде розпущено.