Прикарпатці потерпають від нападів змій
З початку року на Прикарпатті уже зареєстровано 25 випадків, коли людей кусали змії. Пацієнтами лікувальних закладів через укуси плазунів стають і дорослі, і діти у різних регіонах нашої області.
На щастя, летальних випадків не зареєстровано, однак пильності втрачати не варто, адже потенційними жертвами змій може бути будь-хто. Останній такий факт мав місце 8 липня в селі Іванівка Рожнятівського району. До реанімаційного відділення центральної районної лікарні внаслідок укусу змії в ногу під час прогулянки був госпіталізований 31-річний місцевий мешканець. Того ж дня в реанімаційне відділення Верховинської ЦРЛ через укус плазуна в руку потрапив і 42-річний чоловік із села Красник Верховинського району, пише Галицький Кореспондент.
На Західній Україні, в тому числі на Івано-Франківщині, водиться небезпечна отруйна змія – гадюка звичайна. Впізнати її можна за забарвленням: на сірому тлі видно чіткий візерунок (ромбики, трикутники). Візерунок може бути коричневим або чорним. Доросла змія сягає 60-70 сантиметрів завдовжки. Якщо не чіпати отруйну змію, вона не зробить шкоди. Побачивши вас, плазун, навпаки, тікатиме. Зазвичай нещасні випадки стаються тоді, коли люди випадково наступають на гадюку чи хапають її рукою разом з травою.
Найбільш небезпечні укуси в ділянці голови, шиї, поблизу великих кровоносних судин. Після укусу гадюк трагічні наслідки бувають рідко, але деколи виникають важкі ускладнення.
Як свідчать конкретні факти, найчастіше жертвами плазунів стають любителі відпочинку на природі, мешканці сіл, дачники, а також ті, хто вирушає до лісу за ягодами та грибами. У спеку плазуни стають малорухливими, тому люди можуть легко наступити на них. Укус змії в спекотні дні є найнебезпечнішим. Під впливом високих температур отрута найбільш токсична та значно швидше розчиняється в крові. За 10-15 хвилин після укусу в потерпілої людини настає запаморочення, іноді непритомність, з`являються нудота, судоми, марення. Тому необхідно якнайшвидше звертатися до найближчого медичного закладу. У народі побутує думка, що відразу після укусу змії треба розрізати ранку ножем і витиснути кров або відсмоктати отруту.
Медики наполегливо не рекомендують цього робити, адже розрізана рана й кровотеча лише збільшать зіткнення отрути з тканинами і прискорять її надходження у кров. Фахівці запевняють, що і відсмоктування отрути нічим не допоможе, адже змія випускає її глибоко у тканини тіла. Довжина зубів дорослої гадюки - 1,5 см. Тому найкраще не гаяти часу та якомога швидше доправити потерпілого до найближчого лікувального закладу, де йому нададуть кваліфіковану медичну допомогу. До лікаря необхідно звернутися не пізніше, ніж за годину-дві після укусу.
Щоб уникнути небезпеки, не варто гуляти в лісових хащах у відкритому взутті. Збираючи ягоди або гриби, потрібно розгрібати листя палицею, аби переконатися, що в хащах немає гадюки. Якщо ви на неї все ж натрапили, краще відійти та не зачіпати її. Якщо ж вас таки вкусила змія, не варто панікувати. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидшому проникненню отрути в кров. Необхідно не розгубитися, знерухомити постраждалу кінцівку та якнайшвидше доставити потерпілого до лікувального закладу.
У лікарні в токсикологічному відділенні, залежно від стану потерпілого, призначаються протиалергійні препарати. Якщо його стан важкий, ставиться крапельниця, за допомогою якої у вену вводиться комплекс протиалергійних препаратів, глюкоза, гормони, вітаміни групи В, С і Р. Цих заходів буває цілком достатньо, щоб через кілька днів виписати пацієнта додому.
Якщо вас вкусила змія
Схема надання першої допомоги:
* після накладання пов'язки місце укусу продовжуватиме кровоточити, але боятися цього не слід, тому що кров може вивести з ранки частину отрути;
* якщо дозволяє місце укусу, можна відсмоктати отруту за допомогою медичної банки (у разі її відсутності можна використати банку з-під майонезу);
* іммобілізуйте кінцівку, наклавши шину;
* при можливості, помістіть кінцівку у холодну воду – це уповільнить рух крові;
* джгут при укусах змій слід накладати лише в тих випадках, якщо не увінчалися успіхом всі інші способи припинити кровотечу.
Неприпустимо:
* надрізати краї ранки — це може лише відкрити додаткові шляхи для проникнення отрути в тіло;
* намагатися ротом відсмоктати отруту з ранки, оскільки вона може легко проникнути крізь слизову оболонку вашого рота;
* давати пити алкоголь;
* довго тримати накладений джгут – це призведе до втрати кінцівки.