Прикарпатські медики удосконалювали навики надання реанімаційної допомоги
Медики області удосконалювали навики надання реанімаційної допомоги
В обласному перинатальному центрі в рамках україно-швейцарської програми «Здоров’я матері і дитини» пройшов навчальний семінар з упровадження уніфікованого клінічного протоколу «Початкова, реанімаційна і післяреанімаційна допомога новонародженим в Україні» для лікарів-неонатологів, дитячих анестезіологів, педіатрів, акушерів-гінекологів з обласних і районних медичних закладів за участю професора кафедри педіатрії Львівського національного медичного університету ім.. Данила Галицького Дмитра Добрянського. У роботі тренінгу також взяли участь директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Роман Мельник, головний спеціаліст з акушерства та гінекології Володимир Дзьомбак та головний спеціаліст з педіатрії Лідія Сенюта.
На семінарі розглядалися питання оптимізації та стандартизації методики надання початкової, реанімаційної і післяреанімаційної допомоги новонародженим.
За статистикою, 5-10% усіх новонароджених потребують принаймні часткової медичної допомоги в пологовому приміщенні, а близько 1% - у реанімації. Остання цифра у масштабах сучасної України означає, що щорічно майбутні життя і здоров’я близько 5 тис. немовлят безпосередньо залежать від кваліфікації медичного персоналу і технічного забезпечення пологових приміщень.
«Ця тема не втрачає своєї актуальності цілого розвитку акушерства та педіатрії, - зазначає професор Дмитро Добрянський. – Вона є актуальна в усіх країнах світу, хоча і відрізняються своїми особливостями. Україна йде правильним шляхом. Кожного року з’являються документи, які працюють саме в такий спосіб. Даний протокол є особливо важливий, тому що надання невідкладної допомоги вимагає чітких і злагоджених дій, а у випадку новонародженої дитини такі дії мають координувати між собою фахівці різних спеціальностей».
За словами Романа Мельника, на основі практичних дій протоколи удосконалюються і оновлюються. Такі заходи допомагають до автоматизму відпрацьовувати надання медичної допомоги новонародженій дитині в пологовому залі, адже саме від своєчасності й якості початкових реанімаційних заходів в пологовому приміщенні значною мірою залежить результат ранньої адаптації новонародженої дитини. Це впливає не лише на виживання немовлят у перші дні життя, але й на їхній подальший розвиток і показники здоров’я в наступні вікові періоди, а своєчасне надання кваліфікованої реанімаційної допомоги новонародженим дозволяє знизити їх смертність і захворюваність. Тому кожний медичний працівник пологового закладу повинен володіти навичками початкової реанімації.
Порівняно з попереднім роком в Івано-Франківській області знизилась малюкова, ранньонеонатальна та перинатальна смертність. Фахівці переконані, що завдяки впровадженню стандартизованих підходів до медичної практики, самої розробки настанов і протоколів можна досягнути в медицині оптимальних результатів.
Нагадаємо, цей документ був створений у рамках діяльності україно-швейцарської Програми «Здоров’я матері та дитини» та затверджений Наказом МОЗ України № 225 від 28.03.2014 року з метою поліпшення якості початкової/реанімаційної допомоги новонародженим в пологовому залі й операційній, а також на подальших етапах лікування.