Рецепт по-франківськи : Як "зелену зону" перетворити у житловий квартал
Громадські слухання у законодавстві України покликані вирішувати важливі питання на місцях, важливі для людей та враховуючі їхні інтереси. Така собі демократія. Та от івано-франківські реалії, та й у більшості в Україні, показують, що це стосується лише тих питань, які в принципі не є важливими для владних структур та бізнесових кіл, які їх фінансують.
І прикладом цього стали слухання стосовно питання забудови території суміжної із міським озером - Південний бульвар-вулиця Гурика та власне межі міського озера.
Почати будівництво
Ця занедбана зелена ділянка, а точніше дві, вже біля 10 років знаходяться в оренді. Нещодавно один із депутатів міської ради від колишнього «Фрону змін» та орендар однієї з них Ріафет Гасимов взявся через генпідрядника - фірму «Вамбуд» (керівник – Микола Ковальчук. У 2010 році був кандидатом до міськради від «Нашої України»), зводити та цій території багатоповерхівку. За документами, у січні 2012 року Ріафету Гасимову на сесії міськради було продовжено договір оренди земельної ділянки ще на три роки «для будівництва спортивно-відпочинкового комплексу з готелем».
«Ми давали містобудівні умови та обмеження на будівництво фізкультурно-оздоровчого комплексу. Будівництво фізкультурно-оздоровчого комплексу, Івано-Франківськ вулиця Ленкавського в районі ВАТ «Плай», площа становить 1, 88 м2. Поверховість фізкультурно-оздоровчого комплексу 4-7 поверхів. Згідно документів має бути зал тенісу, тренажерний зал, ритмічної гімнастики, зал занять з хореографії, зал з фітнесу, зал для дитячих ігор, оздоровчої пластичної гімнастики, боротьби. По проекту це є оздоровчий комплекс», - зазначив тоді начальник відділу генерального плану міста Олег Баран.
Ніби нічого протизаконного, адже в «зеленій зоні» можна таке будувати. Виглядатиме строкато, враховуючи близькість до озера, але реально за законодавством. Тільки от мешканці прилеглих територій почали протестувати, адже за їхніми даними там передбачено і житлові приміщення, які заборонено будувати у рекреаційній зоні міста.
Натомість міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус заявив, що ніякої забудови зеленої зони позаду міського водоймища немає.
«Перепрошую, яка там зелена зона? Я там живу і мені ту територію з вікна видно. Вибачте, але там було просто болото, розсадник для комарів та купи сміття. Адже, в нас люди ж дуже «свідомі», і після шашликів все залишають. Мені дуже прикро на це дивитись. Час від часу заставляю комунальників ту територію чистити. Але потім знову шашлики, компанії… Попри те, що біля «Баварії» спеціально поставлені смітники. А там були мочари, болото» , - сказав тоді Анушкевичус.
З того часу, понад рік біля міського озера активно триває будівництво.
«Послухати» громаду
Нещодавно орендар звернувся до міської архітектури із проханням отримання дозволу на розробку детального плану території, «задля впорядкування території та уточнення генерального плану». Відповідний проект рішення був підготований на сесію міської ради. Тільки от депутати його відхилили із рекомендацією «провести попередні громадські слухання з мешканцями мікрорайону» щодо необхідності проведення такого ДПТ.
І от, 10 листопада 2014 року, їх вирішили провести. Людей зібралося багато – понад 200 чоловік. Ніколи в Івано-Франківську стільки людей в робочий час (відбувалися вони в 12 годині) не приходило на подібні слухання. Багато хто без явного інтересу та зацікавленості в обговоренні. Інші ж - із вже чіткою позицією виступали за надання дозволу.
Для довідки, за Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», брати участь у громадському обговоренні можуть:
1) повнолітні дієздатні фізичні особи, які проживають на території, щодо якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні;
2) юридичні особи, об’єкти нерухомого майна які розташовані на території, для якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні;
3) власники та користувачі земельних ділянок, розташованих на території, щодо якої розробляється документація, та на суміжній з нею;
4) представники органів самоорганізації населення, діяльність яких поширюється на відповідну територію;
5) народні депутати України, депутати відповідних місцевих рад.
Перед початком головний архітектор міста Володимир Гайдар ознайомив присутніх із питанням яке розглядатиметься та зачитав звернення Ріафета Гасимова. Опісля вирішили заслухати орендарів території, щоб почути, що вони хочуть там збудувати.
Першим виступив представник Ріафета Гасимова Микола Ковальчук. Він виступив із позиції, що ця територія давно потребує впорядкування. Тож вони з іншим орендарем домовилися про спільну роботу і готові вислухати людей, щоб почути чого хоче громада.
Від імені іншого орендаря виступив Костянтин Бородайко, колишній депутат обласної ради та співвласник будівельної компанії «Галицька» (раніше– «Гаразд Україна»). До речі, він також є власником «Молочного кафе» в центрі міста і щодо нього було порушено кримінальну справу у вчиненні шахрайства (ч.4 ст.190 КК України) та навмисному знищенні майна (ч.2 ст.194 КК України)за це ж кафе. Бородайко наголосив, що збирається на цій землі будувати соціально доступне житло для мешканців Івано-Франківська.
«Ми хочемо освоєння даної території привести у відповідність до вимог, які прозвучать. Готові знехтувати містобудівною документацією, яка є в наявності та затверджена міським та обласним головними архітекторами», - сказав Бородайко.
Далі виступали представники громади.
Василь Томашевський підготував навіть список із підписами 109 спортсменів міста, щодо облаштування на цьому місці Палацу спорту. Інші з присутні говорили про те, що поруч міського озера потрібно створити сквер, паркінг, дитячий чи спортивний майданчики, або ж муніципальний басейн. Деякі навіть наголосили, що ця територія потребує впорядкування, а не забудови.
Втім, директор департаменту містобудування та архітектури міськвиконкому Володимир Гайдар зауважив, що потрібно все ж таки досягти якогось компромісу між забудівниками та громадою, а не просто висловитися проти.
Присутній депутат міськради Володимир Чорноус виступив із зверненням свого колеги Юрія Солов’я, яке було підтримано на сесії Івано-Франківської міськради. А саме, щодо неприпустимості зміни функціонального призначення рекреаційної зони біля озера. А наприкінці попросив озвучити повністю як офіційно звучатиме те, за що голосуватимуть присутні.
«Ставлю на голосування питання на розробку детального плану території «Планувальна організація та уточнення позицій генерального плану, щодо меж функціонального використання території в межах вулиць Ленкавського - Романа Гурика – Південний бульвар – міське озеро в місті Івано-Франківську», - озвучив Володимир Гайдар.
У підсумку, за надання такого дозволу і внесення відповідної пропозиції на сесію міськради «за» проголосувало 128 чоловік, «проти» - 21 і 1 присутній «утримався».
Залишилося трохи або армія юристів
Тепер коли за результатами громадських слухань, які так хотіли депутати, більшість проголосувала «за», то, відповідно, після погодження на сесії забудівники можуть приступати до розробки таких планів. А під час цього можна спробувати змінити цільове призначення орендованих земель із рекреаційних на, скажімо, житлового чи комерційного призначення.
А далі вже легше. Пройти містобудівну раду, ще одні громадські слухання та ще одне погодження на сесії. У разі, якщо десь все ж таки не вдасться пройти - є суди та армія юристів. А за цей час можна вже закінчити кілька будинків та встигнути навіть частину продати.
Тож стає зрозуміло, що вже незабаром поруч однієї із відпочинкових зон міста виросте черговий житловий квартал із «соціально доступним житлом». Звичайно, враховуючи сьогоднішній курс долара.