Рівень захворюваності на рак зростає: нове дослідження свідчить про тривожну тенденцію
Експерти пояснюють, чому зростає захворюваність на рак і що можна зробити для зниження ризику.
Дослідження показують, що рівень захворюваності на рак серед молодих людей зростає, і ця тривожна тенденція свідчить про те, що це може стати глобальною епідемією, пише ТСН.
Дослідження, результати якого опубліковано в журналі Nature Reviews Clinical Oncology, свідчать: за останні кілька десятиліть у багатьох країнах зросла захворюваність на рак молочної залози, товстої кишки, ендометрію, стравоходу, позапечінкових жовчних шляхів, жовчного міхура тощо.
"Багато фахівців намагаються з'ясувати це. Відомо, що ризик підвищується ризик для людей, які ведуть більш сидячий спосіб життя, менше займаються спортом і їдять оброблену їжу", – розповідає доктор медичних наук, сертифікований гематолог і медичний онколог (США) Бхавана Патак.
Чому захворюваність на рак зростає
"Існує багато можливих причин виникнення раку, але э чіткий взаємозв'язок між малорухливим способом життя, ожирінням, курінням і вживанням переробленою їжею. Всі ці фактори вважаються прозапальними, що призводять до порушення мікробіому (бактерій в нашому організмі) та імунної системи", – зазначає доктор медичних наук, хірургічний онколог, завідувач кафедри загальної хірургії в Центрі здоров'я Святого Іоанна (Провіденс, США) Антон Більчик.
Згідно зі статистикою раку за 2023 рік, опублікованою Американським онкологічним товариством, частота деяких випадків, наприклад, раку передміхурової залози, зростає.
За статистикою, рак передміхурової залози був другою провідною причиною смерті чоловіків з 2014 по 2019 рік.
Більше дорослих віком до 50 років частіше хворіють на рак, що може бути спричинено неправильним харчуванням і вибором способу життя.
"Також сьогодні снують більш передові технології для виявлення онкологічних захворювань, і більше дорослих віком до 60 років проходять обстеження", – каже медсестра Центру мезотеліоми з досвідом клінічних онкологічних випробувань, яка має понад 20 років безпосереднього догляду за пацієнтами, Шон Марчіз.
Чому рак все ще є основною причиною смерті, хоча сьогодні він легше піддається лікуванню
Умови і методики лікування раку у світі значно покращилися, стали більш персоналізованим і цілеспрямованим.
Водночас, як стверджують фахівці, багато видів раку легше піддаються лікуванню, але інші, такі як рак підшлункової залози, продовжують бути стійкими до хіміотерапії та проявляються на більш пізніх стадіях.
"Є надія, що ситуація зміниться завдяки більш ефективним скринінговим тестам, кращому розумінню розвитку раку та доступності нових, більш цілеспрямованих методів лікування", – додає Антон Більчик.
За словами лікарів, рак набагато легше піддається лікуванню, ніж це було багато років тому, але факт полягає в тому, що ми досі не маємо ліків від більшості основних видів онкології. Смертність від раку впала на 33% з 1991 року, що становить приблизно 3,8 мільйона випадків. Набагато більше пацієнтів мають більше можливостей лікування агресивних ракових захворювань. Більше випадків раку також виявляють на ранніх стадіях. Проте швидкість розвитку раку в загальній популяції все ще викликає занепокоєння. Тож потрібно докласти більше зусиль для запобігання вплив і ризики, які призводять до захворювання.
Як допомогти знизити ризик захворювання на рак
За словами лікаря Більчіка, встановлено, що фізичні вправи, здорова збалансована дієта з фруктами та овочами, уникання куріння та ожиріння, споживання меншої кількості червоного м’яса та обробленої їжі – все це знижує ризик розвитку раку.
Сімейна історія, спосіб життя є тими факторами, на які потрібно звернути увагу щодо піклування про своє здоров'я.
Відмова від куріння та здорове харчування, підтримка здоров’я серця та лікування діабету за необхідності, також може запобігти онкології.
"Стежте за тим, чи стикаєтеся ви з такими небезпечними хімічними речовинами або матеріалами, як радон, азбест тощо", – попереджає лікар Антон Більчик.
Що молоді люди повинні знати про рак
За словами лікарів, рівень захворюваності на рак зростає переважно у молодих людей віком до 50 років. Це не лише хвороба "людей похилого віку". Тому слід приділяти більше уваги способу життя, фізичним вправам і харчуванню в молодому віці. Ба більше, молодим пацієнтам необхідно знати про національні рекомендації щодо скринінгу деяких найбільш поширених видів раку, таких як рак молочної залози та товстої кишки.
На щастя, загальна смертність від раку знижується. Люди живуть довше та комфортніше після діагностики раку. Клінічні випробування щодня розробляють нові методи терапії онкологічних недугів.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!