Самі собі майстри


Уже наступного тижня в Івано-Франківську відкривається така собі сувенірна фабрика «Буквиця». Тут люди власноруч робитимуть «теплі» саме франківські сувеніри.

Нова фабрика розташувалася майже в центрі міста– на Коновальця, 23. Великий простір з височенними стінами, пофарбованими у сірий і жовтий кольори. Багато дерева, меблів, швейних машинок, верстатів, стелажів з футболками, сумками, шапками з візуальним стилем і логотипом міста.

Завідує усім цим простором Наталя Найда. Вона й розповідає, звідки народилася ідея. Каже, якось була у старій частині Таллінна (Естонія), де є чимало сувенірних крамничок. І при вході до кожної крамниці висів напис: «Все, що є в цьому магазині, – зроблено руками талліннців».

«Це було два роки тому, й мені воно так запам’яталося, що я подумала – треба зробити таке в Івано-Франківську, – говорить Наталя. – Бо це, як у нас на базарі – ніби продають косівські вироби, а, виявляється, зроблені вони… в Китаї!».

За словами Наталі, остаточно пазли склалися, коли з’явилися проекти «Візуальний стиль Івано-Франківська» і «Тепле місто». Каже, спершу футболки з «візуальним стилем» замовляли у Києві, а потім сіли й подумали – треба, аби місцевий сувенір був зроблений саме тут. І от уже наступного тижня у місті відкриється перша сувенірна фабрика – «Буквиця».

«Буквиця» – це перша літера нового абзацу, – пояснює Наталя Найда. – У старих книгах – це перша велика літера, яку розмальовували візерунками. Ми вирішили назватися так, бо це ново. Зазвичай такі речі виносяться за міські межі. Ми перші, хто зробив таку річ – відкрите виробництво – у цент­рі міста».

За словами Наталії, в майбутньому це буде такий собі відкритий робочий простір, де поєднаються «Буквиця», велокрамниця, а також три майстерні: «Шуфля» (хенд-мейд, тобто усе власноруч), «Цвіклі» (весільне оформлення) й маленька майстерня по шкірі.

Наразі родзинкою «Буквиці» є власний шовкодрук* – спеціальний прилад для нанесення зображень на одяг. За словами майстрині Аліни Лебедь, цей метод використовували ще давні греки, а пізніше удосконалили китайці.

«Греки так розмальовували меблі, стіни, – розповідає Аліна. – Вони додумалися, як повторити художній малюнок кілька разів, не втративши його цілісності. Звісно, тоді це був дуже складний процес, а зараз із технологіями простіше. Хоча робота також займає багато часу, але й продукт виходить із душею. А головне – екологічний, бо фарби лише натуральні».

Сувенірна фабрика цілком може стати цікавою атракцією для туристів. Вони зможуть прийти й подивитися, як і хто робить сувеніри, які вони повезуть звідси додому.

«Це буде такий теплий, душевний простір, – розповідає Наталя Найда. – Усе відкрито, усе можна буде помацати, подивитися, розпитати, взяти участь у майстер-класі. Десь там буде шитися одяг, там ведмедики, там інше. Дуже хочеться зробити Франківськ цікавішим і теплішим для людей, які приїздять до нас у гості».

Крім того, фабрика – це й розвиток локального бізнесу, нові робочі місця, нові міські родзинки.

«Цвіклі», наприклад, займаються оформленням весіль живими квітами, – каже Наталя. – Тобто, якщо раніше екзотичні квіти замовлялися звідкілясь, то зараз є люди, які готові вирощувати їх тут, в Івано-Франківську».

А найголовніше – певний відсоток з продажів продукції фабрики піде на розвиток проектів ГО «Тепле місто». «Ми хочемо показати приклад, як локальний бізнес може підтримувати громадську ініціативу, – говорить Найда. – І кожен, хто купує річ із брендом «Візуального стилю», також долучається до цього».

                                                                                                                  Газета Репортер