Шукати вакцину, щоб не сказитися


В Івано-Франківську вуличний пес вкусив дівчинку, а в лікарнях міста вакцини від сказу немає

Шукали весь день

Як розповіла жителька Івано-Франківська Світлана Фицик, неприємний інцидент трапився з її донькою ще 3 квітня, пише Галицький кореспондент. 

15-річна Анна Кабірова ішла з дитячого центру «Назарет» на танцювальний гурток, коли раптом біля смітників на вулиці Целевича, що в мікрорайоні Пасічна, на неї напав бездомний собака. Пес вкусив дівчину за ногу. «Вона, утікаючи, вибігла на дорогу і ледь не потрапила під колеса машини», – згадувала пані Світлана.

Майже відразу мати з донькою пішли на станцію швидкої медичної допомоги, там дівчинці обробили рану і відправили в травмпункт, що на базі обласної дитячої клінічної лікарні (ОДКЛ). Дівчині тут ще раз обробили рану від укусу і порадили придбати вакцину проти сказу в аптеці. Як виявилося, її у лікарні просто немає.

Вакцина коштує від 500 до 600 гривень, але продається вона не в кожній аптеці. До того ж не завжди у фармацевтів є спеціальний холодильник, який необхідний для транспортування вакцини в лікарню. Світлана Фицик на пошуки препарату витратили весь день.

Зрештою необхідну вакцину разом із холодильником знайшли в приватній аптеці, розташованій біля травмпункту міської клінічної лікарні №1 на вулиці Матейка. Щоб не витрачати часу, мати звернулася до тутешніх лікарів, щоб одразу вкололи вакцину дівчинці. Але в лікарні відмовилися це робити, аргументуючи тим, що не хочуть брати на себе відповідальності за дитину, адже в них лікують тільки дорослих.

Головний лікар міської клінічної лікарні №1 Тарас Василик підтвердив цей епізод і пояснив: щоб вколоти дівчинці вакцину, необхідно простежити за температурним режимом самої вакцини, а також заводити медичну картку пацієнта, адже надалі мусить бути призначене лікування. А цього зробити вони не могли, адже в лікарні не обслуговують осіб, які не досягли повноліття. «Це не була критична ситуація. Якби було потрібно надати допомогу в обробці рани, ми би це зробили, а потім все одно б відправили в ОДКЛ», – каже лікар. Тарас Василик підкреслив, що вакцини проти сказу у них теж немає і не буде ще найближчі два місяці.

Ліків не вистачає

Втім на сайті Міністерства охорони здоров’я міститься інша інформація: «Всі, хто отримав травму, нанесену твариною з підозрою на сказ або ж з підтвердженим сказом, мають право отримувати безоплатну медичну допомогу. Препарати, які необхідні для цього, є. (…) Зверніться до найближчого медзакладу». Очевидно, у міській лікарні не мали права відмовляти у введенні вакцини, тим більше, що її вже придбали.

Зауважимо, що епідеміолог ОДКЛ Євгенія Чурпіта каже, що різниці між дорослим щепленням та дитячим немає. Відрізняються тільки місця для уколів: для дорослих та дітей від 5 років – це дельтовидний м’яз (поверхневий м’яз плеча), для маленьких дітей – передньо-бокова поверхня стегна.

На Івано-Франківщині вакцину від сказу отримують два медичні заклади: міська клінічна лікарня №1 та ОДКЛ. За словами головного лікаря ОДКЛ Радислава Котурбаша, останню дозу вакцини в їхній клініці використали ще в березні.

Євгенія Чурпіта стверджує, що МОЗ направляє вакцини саме в ОДКЛ, а звідти препарати розподіляють у заклади міста та області. Загалом на потреби області необхідно 4,5 тисячі доз вакцини, але торік на Прикарпаття виділили всього лише 611 доз. Це 13% від загальної потреби.

Як діяти?

За словами медиків, після укусу собаки необхідно відразу звернутися до лікаря. Якщо тварина відома, каже Євгенія Чурпіта, то спершу вони проводять стеження за твариною, а вже потім призначають лікування. Якщо ж тварина бездомна і не зареєстрована у собачому притулку, то потерпілого одразу необхідно вакцинувати.

У 2018 році за антирабічною допомогою, тобто з підозрою на сказ, до ОДКЛ звернулися 198 дітей. У 80% випадків тварини були невідомими, чи були вони зараженими, неможливо визначити.

Інкубаційний період сказу (від потрапляння збудника в організм до початку проявів хвороби) зазвичай триває 1-3 місяці. Упродовж цього часу можуть з’явитися симптоми хвороби:  людина болісно реагує на світло і починає боятися води. Якщо тварина невідома, то вакцинуватися необхідно протягом трьох діб, адже сказ завжди смертельний. Проте правильна та своєчасна допомога дає стовідсотковий шанс на порятунок життя.

Якщо інцидент трапився вдома, то необхідно дезінфікувати рану антисептичним засобом та негайно промити її великою кількістю води з милом, радять лікарі.

З села – в місто

Проблему із укусами бездомних тварин слід вирішувати в комплексі. Адже їхня кількість зростає. За словами заступника начальника КП «Полігон ТПВ» Василя Поповича, в Івано-Франківську вже багато років виловлюють безпритульних собак, роблять їм вакцинацію, а от у навколишніх селах такої роботи не проводять. Цілком ймовірно, що невакцинований пес на вулиці Целевича міг приблудити із найближчих сіл.

«Хто може нести відповідальність за безпритульного собаку, якщо він прийшов з якогось села? Хіба збудувати стіну навколо міста, щоб пси не потрапляли до Франківська», – іронізує Василь Попович. І додає: проблема полягає в тому, що люди самі підкидають тварин на територію міста. Якби цього не було, то всіх безпритульних псів уже би давно щепили та стерилізували.

Василь Попович наводить статистику: за 2017 рік було виявлено 1000 безпритульних собак, з них 60% – щеплено. Тепер ця кількість збільшилася до 75%.