Скандальна забудова в Коломиї, або чому влада не з народом
У Коломиї знову будівельний скандал. Цього разу в його епіцентрі – будівництво кооперативу по вулиці Січових Стрільців, 16. Конфлікт між забудовником та мешканцями сусіднього будинку №12 тягнеться ще від початку весни. Проте ані влада, ані сам забудовник йти назустріч громаді не збирається.
Минулого тижня обурені мешканці будинку №12 перекрили дорогу на вул. Січових Стрільців та вже втретє заблокували будівельні роботи по зведенню нового кооперативу. Люди вимагають негайно припинити незаконне будівництво. Вони переконані: їх обманули та використали для власних цілей, адже ніхто з будинку згоду на виділення прибудинкової території не давав, пишуть Коломийські Вісти.
Згідно з планами забудовника, на вул. Січових Стрільців, 16, мав би вирости 5-поверховий будинок з мансардами і триметровим підвалом. Така новобудова, на думку мешканців, принесе їм лише проблеми – перекриє доступ сонячних променів, почнуться неполадки з каналізацією і тиском води. А ще поряд – протирадіаційне укриття, яке може зруйнуватися від будівельних робіт.
Серед колишніх засновників «Цирконію» – міський голова Коломиї
Забудовником нового будинку на вул. Січових Стрільців, 16, став обслуговуючий кооператив «Цирконій», засновником якого нині є Богдан Станіславський.
А ще у 2010 році, виходячи з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, серед засновників «Цирконію» були перші люди Коломиї – теперішній міський голова Ігор Слюзар, його перший заступник Тарас Яворський з дружиною Тетяною.
Пізніше вони переписали кооператив на Б. Станіславського і пообіцяли надалі «опікуватися» майбутньою новобудовою. Зараз місцева влада та забудовник працюють у тандемі і на поступки громаді йти не поспішають.
У відділі архітектури та містобудування Коломийської міськради журналістам КВ повідомили, що, згідно з актами перевірок Держбудконтролю та прокуратури, порушень на забудові не виявлено.
Протокол зі штампом УРСР у ратуші назвали офіційним документом
Днями люди отримали відповідь на звернення від мера Ігоря Слюзара, в якій він посилається на протокол зборів робочої групи ЖБК №5 від 24.03.2014 р. У цьому документі йдеться, що засновник ОК «Цирконій» Б. Станіславський «має виготовити проектну пропозицію з такими характеристиками: два поверхи будинку з мансардою, відсутність арки, вільний заїзд до будинку, під’їзди будинку №16 мають виходити на вул. Січ. Стрільців, передбачити відсутність дверей на першому поверсі зі сторони будинку №12». За дане рішення нібито одноголосно проголосувало 85 осіб, а сам протокол затвердили ще старим штампом за часів УРСР.
Мешканці будинку кажуть, що такого протоколу не складали та згоду на вилучення прибудинкової земельної ділянки не давали. «Протокол, на який посилається міська рада, – фіктивний. Такого кооперативу, як юридичної особи, не існує. Але ніхто йому не дав юридичної оцінки, навпаки, міська влада посилається на нього як на офіційний документ», – обурюється мешканець будинку №12 Володимир Фестрига.
– Цей протокол підготували Станіславський спільно з колишнім головою ОСББ Михайлом Дрогомирецьким, – переконана мешканка будинку Тетяна Машкіна. Останній, мовляв, спочатку теж був проти забудови, але коли дізнався, що на цій справі можна «нагріти руки», одразу змінив свою думку.
«На початку квітня ми обрали головою ОСББ Михайла Дрогомирецького та передали йому печатку й штамп. Спочатку він був на нашому боці, всіляко виступаючи проти новобудови, – розповідає Тетяна Машкіна. – Станіславський хоче будь-якими шляхами побудувати тут 5-поверховий будинок з мансардами. Ось такий, як вже виріс навпроти нас. Він ще планує підвальне приміщення, висотою три метри. Що там має бути – невідомо. Станіславський спочатку йшов до нас на перемовини і навіть пропонував 20-30 тис. доларів ніби на благоустрій нашої території. Ми відмовилися від такої «подачки»: у нас в підвалах все поміняне, а доріжки на подвір’ї зробимо за власні кошти. Дрогомирецький, почувши про можливий «заробіток», буквально через тиждень кардинально змінив свою думку...».
У березні мешканці будинку №12 створили робочу групу з шести осіб, куди увійшов й депутат міськради Василь Киселиця. Тоді обговорили план будови та внесли свої пропозиції. Але, як розповідає Тетяна Машкіна, це був ще не остаточний варіант, і ніхто з будинку за нього не віддав свій голос.
– Тоді Дрогомирецький вдається до хитрощів: бере цей робочий протокол та ставить на ньому штамп і печатку колишнього ЖЕКу. І виставляє цей лист від імені мешканців будинку, що ніби ми погодилися на 2-поверховий будинок з мансардою. Хоча ніхто з будинку на це не погодився, – переконує жінка. – Спочатку ми не знали, хто поставив печатку. Сам Дрогомирецький про це не зізнавався. Коли ж будівельники продовжили свої роботи, ми знову вийшли блокувати, а ті послалися на цей протокол та сказали, що мають дозвіл на продовження робіт. Тоді ми забрали у Дрогомирецького печатку та штамп і вирішили переобрати голову ОСББ. Після того випадку Дрогомирецький від зустрічі з нами відмовляється.
«На наші права землекористувачів у міськраді начхали»
Війна за прибудинкову земельну ділянку триває ще від 2006 року. Щоразу людям обіцяли, що не розпочинатимуть будівництво без їхньої згоди, проте зараз їх просто поставили перед фактом.
Відповідно до генплану та рішення міськвиконкому №48 від 1968 р., для будівництва 129-квартирного будинку №12 було відведено земельну ділянку загальною площею 10 980 кв. м, з яких під забудову будинку – 1 697 кв. м, для обслуговування будинку та для благоустрою, соціальних потреб мешканців будинку – 9 283 кв. м. 1983 року Коломийське МБТІ проводило інвентаризацію земель м. Коломиї. Згідно з генеральним планом та на підставі рішення міськвиконкому №13 від 11.01.1984 р., за будинком №12 закріплена земельна ділянка із зазначенням меж загальною площею 12 847 кв. м, про що було внесено до реєстру за №225 КН 1 від 07.02.1984 р.
«Співвласники будинку є землекористувачами відведеної земельної ділянки, загальною площею 12 847 кв. м, оскільки відповідає землевпорядній документації. Ця земельна ділянка є комунальною власністю, але без згоди землекористувачів не можна вилучати її для інших потреб, – вважає Володимир Фестрига. – На вилучення має бути згода землекористувачів. А якщо є згода, то має, відповідно, бути й рішення сесії про вилучення такої земельної ділянки. Але міська влада, на жаль, цього не дотримується».
«Щоб ми закрили свої роти, забудовник пропонував нам чималі гроші»
Мешканці будинку наразі навіть не уявляють, що виросте перед їхніми вікнами. З кооперативу «Цирконій» людям досі не показали проект забудови. Спочатку Станіславський казав, що будуватиме 5-поверховий будинок, потім вже пообіцяв, що будівля матиме лише 2-3 поверхи. Але люди впевнені: коли будують такий фундамент, то поверхів буде значно більше.
«Станіславський не показував нам документи на те, що він хоче тут будувати, – каже Роман Кишакевич. – Ескізу теж не представив. Він хотів платити нам допомогу за 5-поверховий будинок. Потім особисто підходив до нас та пропонував чималі гроші за те, щоб ми закрили свої роти. А тепер нам закидають, що ми вимагаємо у забудовника 20-30 тис. доларів».
Люди згідні лише на одноповерхівку
Днями відбулися чергові збори та зустріч із забудовником Станіславським. Цього разу мешканці будинку №12 пропонували йому обміняти цю земельну ділянку на рівноцінну, але в іншому місці. З таким зверненням люди були готові йти в міськраду. Проте Станіславський відмовився – бачить майбутню багатоповерхівку лише на вул. Січових Стрільців.
«Звісно, тут краще будувати, це ж центр міста. Але ми не дозволимо продовжувати будівництво. Ми його блокуватимемо знову й знову. На наші права землекористувачів ніхто не зважає, – обурюється Оріанда Падалкіна. – У Станіславського немає ні сантиметра прибудинкової території, а він хоче на першому поверсі робити якийсь генделик. Якщо тут будуть якісь бари чи магазини, то у наших під’їздах будуть туалети. Про спокій ми забудемо назавжди».
Люди готові бачити перед своїми вікнами лише одноповерховий будинок, аналогічний приміщенню колишнього ЖЕКу, яке розміщене поряд. І лише тоді, коли на це дадуть згоду всі мешканці будинку №12. Наразі проти нової кількаповерхової забудови зібрано 51 підпис.
«Ми не дамо зводити тут аналогічний будинок, який вже маємо з тильного боку», – каже Володимир Фестрига та вказує журналістам на 5-поверховий будинок, який втулився між будинком №12 і дитячим садком. Тоді люди теж виступали проти його зведення, але правами мешканців знехтували.
Надія на Президента
Люди звернулися з листом до Президента та Генерального Прокурора України, бо кажуть, що на місцеву владу сподіватися марно. «Ми вже висловлювали у ратуші свою категоричну думку про будівництво, – каже Олександр Машкін. – Але нас не чує ні міський голова, ні головний архітектор».
Мешканці з сумом оглядають подвір’я, кажуть, що скоро вже не залишиться вільного місця довкола будинку. «Як думаєте, нам вдасться відвоювати нашу територію? Чи на Майдані стояли даремно?» – запитували журналістів мешканці будинку №12.