Суд оголосив вирок п'ятьом «беркутівцям» за масовий розстріл на Майдані


Святошинський райсуд Києва 18 жовтня оголосив вирок п'ятьом «беркутівцям» у справі про розстріл протестувальників під час Революції Гідності 20 лютого 2014 року.

Про це повідомив кореспондент hromadske із зали суду.

18 жовтня вирок оголошували заступнику командира полку «беркутівців» Олегу Янішевському та 4 «беркутівцям» київської спецроти: Павлу Аброськіну, Сергію Зінченку, Сергію Тамтурі та Олександру Маринченку. Їх звинувачують у вбивствах та інших злочинах, що призвели до загибелі 48 громадян 20 лютого 2014 року в Києві на вулиці Інститутській.

Так, винними в масових убивствах беззбройних громадян, учасників акцій протесту, визнали:

Олега Янішевського — суд призначив покарання у вигляді довічного позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, повʼязані зі здійсненням правоохоронної діяльності. Також його позбавили спеціального звання «підполковник міліції».

Павла Аброськіна та Сергія Зінченка — їм суд призначив покарання у вигляді позбавлення волі строком на 15 років з позбавленням права обіймати посади, повʼязані зі здійсненням правоохоронної діяльності. Їх позбавили спеціального звання «сержант міліції».

Янішевського також визнали винним у вбивстві та тілесних ушкодженнях через необережність. Однак суд звільнив його від покарання за цією статтею у звʼязку із закінченням строків давності.

Олександра Маринченка визнали винним у перевищенні службових повноважень. Суд призначив йому покарання у вигляді позбавлення волі строком на 5 років, позбавивши на два роки права займатися правоохоронною діяльністю. Утім, він уже «відбув» основне покарання, перебуваючи в СІЗО: суд враховував його строк перебування під вартою в розрахунку 1 день попереднього ув'язнення за 2 дні позбавлення волі.

За низкою статей Аброськіна та Маринченка виправдали.

Також суд за всіма статтями обвинувачення виправдав колишнього міліціонера Сергія Тамтуру.

Позиція прокуратури

Доповнено о 13:30. Сторона обвинувачення у дебатах посилалася на постанови Верховного Суду, де зазначено: якщо є група осіб, які вчиняють злочин, то не настільки важливо, хто безпосередньо вбивав, у кого були «пасивні» або «активні» дії. 

«Достатньо того, що група діяла узгоджено, вона була пов’язана зв’язками. Цим критеріям, ґрунтуючись на доказах, повністю відповідають дії цієї спецроти "Беркут" 20 лютого. Водночас Маринченко [визнаний винним] у перевищенні повноважень, але не у вбивстві, при тому, що він діяв у складі групи», — додав він. 

Сторона обвинувачення заявила, що «є безсумнівна необхідність оскарження цього вироку в повному обсязі».

Більше про цю справу

Судовий розгляд тривав майже 6 років: з травня 2016 року до листопада 2022 року. З того часу, майже рік, суд присяжних перебував у нарадчій кімнаті. Вирок, який проголосили 18 жовтня, має обсяг 1714 аркушів.

За шість років провели 320 судових засідань, дослідили 48 епізодів вбивств та 80 епізодів замахів на вбивства. Суд допитав 245 людей, зокрема потерпілих, свідків серед правоохоронців та протестувальників, експертів, обвинувачених тощо.

Усіх п’ятьох обвинувачених — Янішевського, Аброськіна, Зінченка, Маринченка та Тамтуру — у 2019 році обміняли на українських полонених. У лютому 2020-го Олександр Маринченко і Сергій Тамтура повернулися до Києва, а решта «беркутівців» продовжує переховуватися. У жовтні 2020 року Янішевського, Зінченка та Аброськіна суд оголосив у міжнародний розшук. Цих трьох ув’язнили заочно.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!