У Франківську активісти пропонували заборонити викладку та розміщення сигарет
Сьогодні в Івано-Франківську відбулась прес-конференція «Два роки без реклами сигарет: як виконується закон та нові форми просування тютюнової продукції».
Під час прес-конференції голова правління Центру громадянського представництва «Життя» Андрій Скіпальський та голова правління Молодіжного громадського центру «Еталон» Леся Аронець оприлюднили результати всеукраїнського моніторингу виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заборони реклами, спонсорства і стимулювання продажу тютюнових виробів», який повністю забороняє всі види реклами тютюнової продукції.
Моніторинг проводився в Івано-Франківську та в 14-ти обласних центрах України, повідомляє кореспондент "Бліц-Інфо".
Протягом серпня 2014 року було здійснено моніторинг 1024 пунктів продажу торгівлі тютюновими виробами,зокрема відбулась перевірка 542 кіосків, 180 супермаркетів та 302 магазинів та міні-маркетів. Оцінювався рівень присутності реклами та можливих форм стимулювання продажу торгівлі через 2 роки з моменту набуття чинності закону.
За результатами моніторингу виявили, що пряма реклама тютюну повністю зникла з вітрин та прикасових зон.
Проте, 77% торгових точок, тобто 785 закладів, використовували спеціальні обладнання, дисплеї у вітринах, які привертають увагу до певної марки сигарет, спеціальну викладку пачок, розміщення сигарет на яскравому фоні в рамках, боксах та панно. 31% точок продажу (318) розміщували яскраві наклейки з ціною, торгові аксесуари із зображенням тютюнових брендів, монет ниці для решти на касі. У 5% (51 випадок) учасники моніторингу виявили присутність біля місць продажу промоутерів, торгових представників, консультантів,які інформували покупців про нові види сигарет та брендів. А у 51% торгових точок цінники були розміщені безпосередньо на пачках та закривали попереджувальні написи.
Фактично все це стимулює продаж тютюнових виробів, що також заборонено законодавством України. Але проблема полягає в тому, що виявлені форми стимулювання знаходяться в так званій «сірій зоні» регулювання законом та не є прямими порушеннями на думку контролюючих органів, судів та тютюнового бізнесу.
Тому активісти пропонують законодавчо встановити повну заборону на викладку та розміщення упаковок сигарет на зовнішніх вітринах, щоб скоротити поширення куріння насамперед серед молоді. Така заборона вже запроваджена в багатьох країнах світу, зокрема в Канаді, Австралії, Фінляндії, Росії, Великій Британії, Ірландії.
«Ми знаємо наскільки куріння впливає на підростаюче покоління, і віддаючи дань моді, діти починають в 6-7 років бути подібними на тих «героїв» з сигарою в роті та стають залежними від нікотину. Ми знаємо до чого це приводить. На превеликий жаль Україна є в кількості перших країн де рак легенів, спровокований великою кількістю споживання сигарет є на високому місці», - зауважила Леся Аронець.