У Франківську громада виступила проти встановлення станції "МТС"
Значно збільшується останнім часом кількість користувачів мережі, які вже й не уявляють свого життя без інтернету. інформаційні потреби суспільства створили попит на безперебійне забезпечення доступу до глобальної мережі через телефон. і мобільні оператори нині стали на шлях неоголошеної війни, в якій переможе той, хто першим охопить найбільшу кількість користувачів мобільного зв’язку.
З цією метою компанії наввипередки встановлюють базові станції, які забезпечують доступ до мережі 3G — що ширшою вона буде, тим кращою буде якість безперервної подачі інтернету в наші смартфони, тим більше число абонентів здобуде мобільний оператор. Саме через таку гонитву часто потерпають пересічні українці і все частішають випадки протестів громади проти непогодженого з жителями встановлення мобільних базових станцій у безпосередній близькості до їхніх осель, пише Галичина. І цього разу громада івано-Франківська, вийшовши на стежку війни з мобільним оператором, таки знайшла свою правду у, здавалося б, нерівному протистоянні.
Не так давно жителі мікрорайону «БАМ» в Івано-Франківську протестували проти встановлення обладнання стандарту 3G від компанії «МТС» на гуртожитку, що належить ВАТ «Пресмаш». А в грудні торік розпочалося нове протистояння громади проти встановлення оператором мобільного зв’язку обладнання на території підприємства на вул. Ботанічній, 6 в Івано-Франківську.
Як повідомляють жителі, з 6 на 7 грудня о першій годині ночі їх розбудив незрозумілий шум, який лунав з території організації — там вели зварювальні роботи зі встановлення базової станції мобільного зв’язку оператора «МТС Україна», який нині працює під брендом «Vodafone». іванофранківці обурені способом, який оператор обрав для створення якомога більшого інтернет-покриття, адже з людьми ці роботи не погодили та їхньої думки про доцільність такого обладнання поряд з їх помешканнями не питали. «Наша вулиця і так потрапила під дію радіолокаційних станцій аеропорту, високовольтну лінію електропередач та вже встановлених веж мобільного зв’язку. На вулиці живе багато молодих сімей із малолітніми дітьми, які зазнають впливу електромагнітного поля», — пояснює представник мешканців Михайло Вовк, який зібрав підписи понад сотні сусідів. Люди зазначають, що на їхній вулиці у зв’язку із таким накопиченням шкідливого випромінювання в кожній оселі хтось хворіє на серцево-судинні недуги, інсульти та навіть онкологію. Тому вони звернулися до голови міської ради Руслана Марцінківа та у всі можливі інстанції — СБУ, прокуратуру, санстанцію з вимогою припинити введення в дію ще й базової станції мобільного зв’язку безпосередньо біля їхніх осель. На захист інтересів громади став і депутат міської ради Василь Ревчук.
Під час розгляду звернення громадян з’ясувалося, що немає жодних документів на бетонний стовп, на якому оператор мобільного зв’язку встановив базову станцію із 3G інтернетом. До того ж цей 20-метровий стовп встановили ще у 70-х роках з метою освітлення ПМК-1 (пересувної механізованої колони), і від того часу ніхто не займався його утриманням. Отож стовп аварійний і непридатний для використання. Окрім того, власником території, на якій розміщено цей стовп, є місто, а підприємець, який нині користується територією ПМК-1 за адресою Ботанічна, 6 і який віддав стовп в оренду мобільному операторові, ще з 2011 року не сплачує коштів за оренду території у бюджет міста.
Жителі мікрорайону, обурені такою поведінкою мобільного оператора, який не погодився добровільно забрати своє обладнання з аварійного стовпа, вийшли 15 січня на вуличний протест, під час якого з’явилися нові не менш цікаві подробиці. «На відеозйомці нашої акції — чимало пікантних моментів. Зокрема представник «МТС» представив погодження на проведення монтажних робіт на стовпі, датоване 28 грудня, тоді як звернення громадян щодо незаконного встановлення радіолокаційного обладнання зареєстроване у міськвиконкомі ще 10 грудня. Виходить, спочатку захопили, монтували, запустили, а потім готували документи? Це такий стиль «російського мобільника»? Невже «МТС Україна» зовсім не дорожить своєю репутацією, вдаючись до таких махінацій? Ми — громада, яка буде відстоювати свої законні права всіма можливими засобами, включно з актами громадського спротиву», — наголосив ігор Глібовицький.
Як повідомив «Галичині» заступник міського голови Микола Вітенко, під час розгляду звернення громади міськвиконком провів чотири засідання, міська санітарно-епідеміологічна станція здійснила заміри, згідно з якими шкідливих випромінювань не виявлено. Враховуючи наведені факти і йдучи назустріч вимогам громади, 21 січня на засіданні виконкому було прийнято рішення, щоб ПрАТ «Vodafone» (ПрАТ «МТС Україна») демонтувало самовільно встановлену базову станцію мобільного зв’язку в місячний термін. Контроль за виконанням рішення міськвиконкому покладено на департамент комунального господарства, транспорту і зв’язку.
Коментар «Vodafone Україна»:
«Обладнання, яке використовується для базової станції за адресою вул. Ботанічна, 6 міста Івано-Франківська, виготовлене одним з провідних світових постачальників телекомунікаційного обладнання, компанією «Huawei», сертифіковане в Україні. Наразі базова станція змонтована, але не введена в експлуатацію, тобто не задіяна. Усі необхідні для даного етапу будівництва документи є в наявності — договір оренди з власником земельної ділянки, на якій фактично встановлено базову станцію, декларація на початок виконання будівельних робіт, видана Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, дозвіл Українського державного центру радіочастот на експлуатацію радіоелектронного засобу цифрового стільникового радіозв’язку IMT2000 (UMTS) терміном дії до 23.03.2030 року.
До речі, треба зазначити, що в Україні діють одні з найсуворіших санітарних норм у світі. Явище електромагнітного ђсмогу“ існує, але більшу частину електромагнітного випромінювання створюють побутові прилади, ЛЕП, домашня електропроводка (змінний струм низьких частот), люмінесцентні лампи. До речі, рівень випромінювання базових станцій набагато нижчий, ніж навіть у побутових приладах (мікрохвильовках, передавальних антенах радіо і телебачення). З розвитком мережі та збільшенням кількості базових станцій інтенсивність електромагнітного поля, навпаки, знижується. Крім цього, сучасні мобільні телефони самі регулюють потужність передавача залежно від якості сигналу — чим ближче базова станція до телефону абонента, тим слабший сигнал телефону потрібний, щоб забезпечити зв’язок. Якщо конкретну базову станцію перенести далі від будинків, то телефони мешканців цих будинків будуть видавати повну потужність свого передавача. Цей вплив — від телефону, який ви тримаєте біля вуха — буде незрівнянно більшим, ніж від базової станції, яка встановлена з дотриманням жорстких санітарних норм. Важливо також розуміти і той факт, що кожне нове покоління зв’язку використовує все менш потужні базові станції, тому мешканці, які хочуть знизити вплив електромагнітного поля поблизу своїх будинків, навпаки, мали б бути зацікавлені у встановленні базових станцій нового покоління».