У Франківську вперше в Україні ляльковий театр підготував виставу для людей з порушеннями зору


Івано-Франківський академічний обласний театр ляльок — перший серед лялькових театрів підготував виставу для людей з порушеннями зору.

Спектакль "Хто росте у саду" актори створили у межах проєкту "Шосте чуття", повідомляє Суспільне.

Атмосферу актори передають за допомогою звуків природи, діалогів, декорацій, якими торкаються глядачів, а також залучають їх до гри у постановці. На вході до зали відвідувачів зустрічають актори, зрячим одягають пов'язки, а тоді супроводжують їх на сцену, де пропонують відчути виставу на дотик, запах, смак та на слух.

В основі спектаклю – однойменна казка письменниці Катерини Міхаліциної. Головний герой постановки – Cоловейко. Через холод він відлітає у теплі краї та мріє повернутися додому – у сад, де жив раніше, розповідає авторка проєкту "Шосте чуття" Катерина Лук’яненко. За її словами, на виставі може бути не більше 20 глядачів, адже актори під час постановки приділяють час кожному із них.

"У нас залучені всі сенсорні системи. Ми даємо на дотик багато чого. Там є запахи. Не буду "спойлерити", але ми дечим годуємо під час вистави для того, щоб максимально передати оцей спектр відчуттів. Якщо у театрі ляльок ми оживлюємо ляльку, предмет, фактуру, то тут ми оживлюємо простір. Ми пропонуємо відчути шосте чуття, нове", – каже Катерина Лук’яненко.

Акторка Наталія Деркач розповідає, аби краще зрозуміти людей із порушеннями зору, перед тим, як взятися до роботи над виставою, вона з колегами ходила містом із зав’язаними очима, а також відвідувала тренінги.

"До нас приходили люди, які читали нам лекції про незрячих людей. Як вони у цьому суспільстві себе відчувають, як вони мусять пристосовуватися і до поїздки в автобусі і як рухатися містом. Коли ти не стикаєшся із цією проблемою, то дуже поверхнево на це реагуєш. Не реагуєш узагалі, можна сказати. Я ніколи не думала, що оголошення зупинок в автобусах – це так важливо", – говорить Надія Деркач.

Акторка Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок Ольга Гнатюк каже, що гратиме під час вистави Черешню, яка живе у саду.

"Я думаю, що кожен буде по-своєму її сприймати. Я намагаюся це якось голосом передати. Інші актори роблять у цей час різні такі дотики. Я думаю, людина зрозуміє, що це якесь дерево біля нього чи вона біля цього дерева, чи в цьому дереві", – розповідає Ольга Гнатюк.

На допрем'єрному показі вистави побувала й Оксана Логвін. Жінка у 80-х роках почала втрачати зір. Сьогодні вона вперше побувала на виставі для людей з порушеннями зору.

"Вражає. І відчуття спокою. Так як медитація. Розумієте, ти відсторонюєшся від усього світу навколишнього, що оточує нас. Навіть цікаво відсторонитися від усього і чути лише звуки, дотики. Я скажу вам, вдалося. Але скільки це праці – все те сотворити", – каже Оксана Логвін.

Виставу "Хто росте у саду" в обласному ляльковому театрі покажуть першого та 20 жовтня, а також 14 листопада.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!