У Венеції покажуть оперу франківця Романа Григоріва про підрив Каховської ГЕС


26 жовтня на міжнародній художній виставці Венеційській бієнале покажуть оперу GAIA-24.Opera del mondo від Opera Aperta композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейка.

Вистава завершить публічну програму українського павільйону, повідомляє Український інститут.

«GAIA-24 має жанрове визначення “Opera del Mondo”. Цей термін має кілька історичних контекстів. Один з них – це інсталяція архітектора Альдо Россо “Teatro del Mondo”  – плаваючий театр, який був створений в 1980 році для Венеційської бієнале, та проіснував два сезони – один у Венеції та наступний на іншому боці адріатичного моря в Дубровнику. Опера, яку ми почали робити на березі Дніпра на лінії фронту, і яка відбула свої прем‘єри в Києві, у місті-порту Роттердам та на березі Дунаю у Відні у вересні, у той час, коли всю Європу охопили повені, рухається далі своїми водяними маршрутами. Цього разу в напрямку венеціанської лагуни, вода якої така ж зелена, як і в Дніпрі між Запоріжжям та Херсоном», – каже композитор Ілля Разумейко. 

Опера GAIA-24 розповідає про руйнівні наслідки підриву росіянами Каховської ГЕС 6 червня 2023 року. Творці апелюють до Гайї, давньогрецької богині Землі. А також однойменної гіпотези, запропонованої вченими в 1980-х роках, згідно із якою Земля, як планета, є живим саморегульованим організмом. 

«Вже вдруге Український інститут є співорганізатором публічної програми Національного павільйону України на Венеційській бієнале і вдруге це відбувається в час повномасштабної війни Росії в Україні. Цьогоріч публічна програма присвячена темам Землі і Води. Опера GAIA-24 в просторі середньовічної церкви Сан-Лоренцо у Венеції – місті на воді – набуває додаткової символіки діалогу між досвідами війни та викликами, які зараз постають перед усім людством», – Анастасія Мануляк, керівниця напряму «Візуальне мистецтво» Українського інституту.

Опера поєднує ландшафт, що трансформується, людське тіло і театральну сцену у відкритий музично-театральний процес-ритуал. Постановка має три акти. У першому Songs of Mother Earth можна почути музику народів світу. Друга частина Cabaret Metastasis включає багато сцен, побудованих на пластиці оголеного тіла. Третя – Dance for Mother Earth – це карнавал музичних жанрів, починаючи від репу й закінчуючи народними піснями. Тривалість: близько 90 хвилин. 

«Goethe-Institut в Україні вже зробив значний внесок в успішну та висококласну презентацію України на Венеційській бієнале. Для нас велика честь зробити свій внесок у публічну програму і через презентацію «GAIA-24» донести до громадськості тему, яка є особливо важливою для нас і яка вже висвітлюється в різних формах у програмах Goethe-Institut в Україні: катастрофічні наслідки російської агресивної війни для людей і природи. Екоцидний аспект цієї терористичної війни все ще недостатньо визнаний світовою громадськістю», – Фабіан Мюльталер, директор Goethe-Institut в Україні.

Світова прем’єра опери відбулася цьогоріч в травні у Києві. Після чого GAIA-24 відкрила O.Festival в Нідерландах. 18 вересня її побачили  у Відні.  Після Венеції, команда виступить у Берліні. 

Роман Григорів - відомий український композитор, разом з Іллею Разумейком — співзасновник лабораторії сучасної опери Opera Aperta та співтворець опер і мультимедіальних перформансів «Chornobyldorf», «Opera Lingua», «Genesis», «Колискова для Маріуполя».

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!