Усе для народу або Головні передвиборчі обіцянки франківцям зі сфери ЖКГ


Місцеві вибори – шанс змінити владу і ситуацію у містах та селах. Зовнішні зміни починаються ще під час передвиборчої кампанії. Щоб сподобатись виборцям, різноманітні кандидати наввипередки заходяться ремонтувати дороги, під’їзди, встановлювати дитячі майданчики, лавочки тощо і обіцяти, обіцяти, обіцяти…

Передовсім те, що від них хочуть почути. Левова частка обіцянок завжди стосується вирішення наболілих проблем житлово-комунального господарства, яке є основою забезпечення життєдіяльності міста та комфортності проживання у ньому. Окрім уже традиційних – ремонту доріг і прибудинкових територій – у тренді цієї виборчої кампанії також були обіцянки впровадження у місті заходів з енергоефективності та енергозбереження, зниження комунальних тарифів і вирішення проблем з громадським транспортом. Оскільки нове законодавство для участі у виборах уже навіть не вимагає передвиборчих програм, а щасливі обранці  свої обіцянки на радощах забувають на другий день після виборів, ми вирішили нагадати, з якими гаслами і обіцянками йшли до іванофранківців політичні партії та їхні кандидати, пише Західний Кур'єр

Відповідальність  за розпочате

Коли четвертий міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус вдруге балотувався на цю посаду, то казав, що однієї каденції для виконання всіх обіцянок замало. Але і за другої каденції він встиг зробити далеко не все, що обіцяв. Хоча багато обіцянок або виконані частково, або перебувають у стадії виконання. Це, зокрема, стосується ремонту доріг, проведення реконструкції очисних споруд та обробки мулу і виробництва біогазу, будівництва водозахисних дамб, утеплення будинків, реконструкції системи теплопостачання, переведення газових котлів на біопаливо, заміни чотиритрубної системи теплопостачання на двотрубну і встановлення індивідуальних теплових пунктів.

Формально В.Анушкевичус виконав свої обіцянки про перенесення з центральної частини міста старого асфальтного заводу (який взагалі припинив своє існування) та про реорганізацію ЖЕО і збільшення кількості об’єднань співвласників багатоповерхових будинків.

А ось обіцянки відремонтувати всі двори, здійснити санацію водопровідних мереж, побудувати нові тролейбусні лінії, оновити парк тролейбусів і відкрити притулок для собак йому виконати так і не вдалося. Можливо тому В.Анушкевичус, який ще за першої своєї каденції обіцяв бути міським головою, поки не виконає всіх обіцянок, але під час другої каденції заявив, що не балотуватиметься на третій термін, таки вирішив взяти участь у виборчих перегонах на посаду міського голови втретє і повести за собою у міськраду команду «Української народної партії».

Оскільки все те, що обіцяв, але так і не виконав В.Анушкевичус, не втратило своєї актуальності, то такі його обіцянки з певними додатковими «бонусами» почали використовувати й інші кандидати та політичні партії.

П’ять кроків за п’ять років

Саме це передбачає стратегія «Івано-Франківськ 2020» Всеукраїнського об’єднання  «Свобода», яке прагне вдруге потрапити до міської ради, щоб продовжити реалізацію власного плану розвитку міста, ремонту його доріг та прибудинкових територій, утеплення будинків, будівництва дитячих садочків, збільшення кількості скверів і парків.
Загалом протягом наступних п’яти років ВО «Свобода» планує здійснити по п’ять першочергових кроків у семи основних сферах. За цей час Івано-Франківськ має стати містом відкритої і близької до людей влади, підтримки інвестицій та розвитку бізнесу, вільним від хаотичних забудов, з добрими дорогами і енергоощадними та інноваційними технологіями. Містом, яке дбає про дітей, їх професійне навчання та якісне дозвілля, шанує історію та плекає патріотизм.

Серед головних обіцянок у сфері ЖКГ – масове впровадження заходів з енергозбереження  у житлових будинках, утеплення та заміна вікон і дверей. Встановлення котелень на альтернативних джерелах енергії, індивідуальних теплових пунктів, сонячних батарей, а також зміна поводження з відходами, роздільне збирання сміття і виробництво з відходів біогазу та теплової енергії.

Крім того, ВО «Свобода» обіцяє ухвалити комплексну транспортну стратегію, запровадити електронні квитки та адресну допомогу на проїзд у громадському транспорті, прийняти програму розвитку велоруху і забезпечити підвищення мобільності осіб з особливими потребами – влаштувати спеціальні пандуси, ліфти, озвучення світлофорів, освітлення переходів, а на маршрути випустити автобуси і тролейбуси з низькою підлогою.

Також «свободівці» обіцяють провести прозоре коригування генплану, виправити у ньому ключові помилки, щонайменше удвічі збільшити зелені зони, ухвалити програму реставрації фасадів будинків та забезпечити допомогу власникам у відновлені історичних пам’яток, архітектурної спадщини та прилеглих територій.

Комфорт і якісні послуги

Кандидат на посаду міського голови від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Ігор Насалик, хоч і робить акцент на безкоштовній для іванофранківців медицині, але і про комунальне господарство не забуває, обіцяє мешканцям комфорт і якісні послуги. Зрештою, чого вартує безкоштовна медицина, якщо у лікарнях не буде електроенергії, води та не працюватиме каналізація?

За словами І.Насалика, комунальне господарство Івано-Франківська потребує кардинального оновлення. Комунальні структури мають надавати якісні та доступні послуги. ЄРЦ реформують і за територіальним принципом створять кілька організацій, які обслуговуватимуть житловий фонд. Через програми ремонту дахів, під’їздів, заміни вікон і дверей його стан докорінно зміниться. Також впроваджуватимуться програми з мінімізації втрат водо- та теплопостачання, завдяки яким у Калуші (єдиному в Україні) вдалося не піднімати тарифи. Вже розроблений пілотний проект з термоізоляції всіх комунальних будівель міста, який дасть змогу мінімізувати втрати тепла, а, значить, й зменшити рахунки за нього.

І це лише кілька основних програм, над реалізацією яких працюватимуть депутати від БПП «Солідарність» та І. Насалик. За його словами, у Калуші вони далися потом і кров’ю, але тут має спрацювати різниця між можливостями обласного центру і міста обласного підпорядкування. Програми, які сім з половиною років напрацьовували y Калуші, можуть бути реалізовані в Івано-Франківську набагато швидше, – стверджує І.Насалик.

Команда «Солідарності» також працюватиме над розвитком інфраструктури міста та вирішення проблем транспортного сполучення, щоб до Івано-Франківська стало зручно добиратися повітряним, залізничним і автомобільним транспортом. А серед інших цікавих ідей кандидата на посаду міського голови від цієї політичної сили – перенесення адміністративних та офісних центрів за межі міста, щоб міське середовище належало мешканцям Івано-Франківська.

Всі ці зміни не можливі без активної участі громади. Адже саме громада є рушійною силою розвитку Івано-Франківська, – наголошує команда БПП «Солідарність».

Створити затишок разом
До цього закликають івано-франківців кандидати від партії «Об’єднання «Самопоміч» (гаслом якої донедавна був заклик «Візьми і зроби!») та обіцяють фінансування з міського бюджету «громадських ініціатив» і налагодження комунікації з мешканцями через «гарячу лінію».

Команді «Самопомочі» Івано-Франківськ бачиться як місто можливостей, розвитку та нових ідей. Серед їхніх пріоритетів у сфері благоустрою – ліквідація джерел забруднення, якісне та безперебійне прибирання вулиць і вивезення сміття, впорядковані майданчики для збору ТПВ.

Значна увага приділена естетиці  вулиць та будівель – озеленення, використання сучасних елементів вуличної архітектури, ознакування та вивісок, створення привітних громадських просторів: зручні та пізнавальні відпочинкові зони, дитячі майданчики, велосипедна інфраструктура, відремонтовані дороги, тротуари, прибудинкові території, комфортні зупинки громадського транспорту.

У сфері житлово-комунального господарства команда «Самопомочі» найперше обіцяє ліквідувати корупційні схеми та працювати над тим, щоб комунальні підприємства надавали доступні, якісні послуги, а тарифи на них були прозорими та зрозумілими. ЄРЦ  стане базою єдиного програмного забезпечення комунальних підприємств, а передача будинків в управління мешканцям відбуватиметься лише після капітального ремонту. Система теплопостачання зазнає змін та оптимізації, щоб там, де це можливо і доцільно, люди могли отримати дозволи на автономне опалення. Громадський транспорт буде привітним до людей – безбар’єрним, комфортним та чистим, працюватиме згідно з графіками, а його маршрути стануть зручними. 

Вільна конкуренція

Саме такий принцип у сфері ЖКГ, на переконання команди «Українського об’єднання патріотів – УКРОП», знизить ціни та покращить якість послуг. Іванофранківці мають платити не лише за кількість отриманих послуг, а й за їхню якість. Тому «укропівці» підтримуватимуть реалізацію проектів з обліку кількості та якості наданих і спожитих послуг, а також проектів із заощадження газу й електроенергії та утеплення житлових будинків.

Хоч кандидата від УКРОПу на посаду міського голови Олександра Шевченка й звинувачували у тому, що він іде, щоб приватизувати чи віддати в концесію олігархам комунальні підприємства, під час передвиборчої кампанії він неодноразово заявляв, що комунальні підприємства-монополісти повинні залишатися у власності громади, це, мовляв, принципова позиція. Водночас О.Шевченко заявляв, що ліквідує «Єдиний розрахунковий центр» та «Теплокомуненерго», робота якого є неефективною і затратною. Натомість УКРОП гарантував всім охочим право на відключення від централізованого опалення та сприяння самоорганізації мешканців у співтовариства власників багатоквартирних будинків і спрямування додаткових надходжень до міського бюджету на капітальні ремонти та благоустрій житлового фонду.

Особливу увагу команда УКРОПу у міській раді обіцяє приділяти енергоефективності, енергозбереженню і розвиткові альтернативної енергетики, заявляючи, що реалізує розроблену інститутом розвитку міста «Новий Івано-Франківськ» програму під назвою «Івано-Франківськ – енергетично ефективне місто», а  місцеві виробники отримають найширшу підтримку влади у своїх розробках і впровадженні замкнутих циклів виробництва альтернативного палива, енергії та обладнання для цього. «Укропівці» також наголошували на необхідності створення нових екологічних потужностей з переробки сміття та залучення інвестицій у цю сферу.

Справедливі тарифи

Боротися за них у міській раді обіцяють представники всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Усі закиди опонентів, що це, мовляв, не належить до компетенції органів місцевого самоврядування, кандидат на посаду міського голови від цієї політичної сили Любомир Слободян рішуче спростовував і наголошував, що тарифна політика як мінімум на половину залежить саме від міста, бо міська влада разом з комунальними підприємствами мають  реалізовувати програми встановлення приладів обліку.
До прикладу, франківцям, у яких відсутні газові лічильники, за блакитне паливо доводиться платити за так званими нормами споживання, які вдвічі вищі від реальних обсягів використання газу споживачами без лічильників. Аналогічна ситуація і з нормами споживання води та теплової енергії. Свого часу провели експеримент у двох аналогічних п’ятиповерхових будинках. Так от, мешканці будинку з лічильником за опалювальний період спожили 180,5 Гкал тепла, а  мешканці будинку без лічильника мали заплатити за 625 Гкал. Це конкретний факт, який доводить, що за відсутності лічильників споживачам виставляють до оплати рахунки у 3-3,5 раза більші, ніж реальні, – наголошує Л.Слободян.

Щоб не залишати іванофранківців наодинці з проблемами застарілих комунікацій, несправних ліфтів, обшарпаних під’їздів тощо, представники ВО «Батьківщина» обіцяють ініціювати програму підтримки мешканців багатоквартирних будинків, ОСББ, ЖБК і кошти міського бюджету спрямовувати безпосередньо на потреби мешканців, а не ЄРЦ чи комунальників. На першій робочій сесії міської ради нового скликання депутати від «Батьківщини» ставитимуть питання про необхідність затвердження програми утеплення багатоквартирних будинків та її фінансове забезпечення. Адже основним засобом зменшення витрат на теплопостачання і опалення будинків є їх теплова модернізація, яка дасть змогу скоротити витрати на тепло до 40%. Також представники «Батьківщини» ініціюватимуть створення у міськраді постійної комісії за участі депутатів від усіх політичних сил для здійснення контролю за ціною та якістю комунальних послуг.      

Слова не мають значення

От з такими основними обіцянками йшли під час передвиборчої кампанії до іванофранківців кандидати. Та чи будуть вони їх виконувати? Адже, як зазначалось вище, нове законодавство для участі у виборах уже навіть не вимагає передвиборчих програм, де б усі ці обіцянки були зафіксовані. А прості слова у політиці значення не мають. Зрештою й відповідальності за невиконання передвиборчих обіцянок жодної. А на нові вибори підуть нові партії і старі кандидати, які знову будуть обіцяти те, що від них хочуть почути, аби знову попасти у владу, щоб «рішати» свої питання…