В Івано-Франківську пройшов урок правової свідомості та громадянської активності
Вчора в Обласному ліцеї-інтернаті для обдарованих дітей з сільської місцевості у рамках спеціальної програми Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA речниця ВМГО «Студентське братство» Уляна Ковальчук провела «урок правової свідомості та громадянської активності».
На цьому заході лауреат Шевченківської премії Михайло Ткачук презентував учням свій фільм «Загадка Норильського Повстання», а один з керівників цієї події світової історії Мирослав Мелень розповів про те, як зацікавлені учні можуть оформити запис спогадів колишніх політв’язнів в якості наукової роботи МАН.
Захід провела Уляна Ковальчук – речниця Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентське братство» та координатор спецпрограми фестивалю DOCUDAYS UA «Документальне кіно в школах: уроки правової свідомості та громадянської активності». Вона розповіла, що кінопоказами вже охоплено школи двох десятків районів кількох областей України. Уляна додала: «Наші зустрічі спрямовані на те, щоб завдяки кадрам документального кіно, яке стосується прав людини, підвищити громадянську активність і правову свідомість молоді». Уляна Ковальчук зазначила, що завдяки фільмам про людей, які творили історію можна мотивувати старшокласників бути творцями своєї долі та історії свого народу.
Координатор просвітницького проекту зазначила, що завдяки документальним фільмам учні краще усвідомлять, чому людська гідність і верховенство права є найвищими цінностями. Для зацікавлених старшокласників, за словами Уляни Ковальчук, відбувається навчання стратегіям і технікам правозахисту, громадської і дослідницької діяльності. Найпершими заходами, які здійснюють
зацікавлені школярі є історико-краєзнавчі мандрівки. Саме про це можна писати дослідження в МАН та статті в шкільній газеті.
Михайло Ткачук – кінорежисер, лауреат Національної Шевченківської премії розповів про те, що чому він вирішив зняти фільм про цю історичну подію. «На мою думку розвал тоталітарної радянської системи почався саме з Норильського Повстання». Тому саме Норильське Повстання стала переломною подією, від якої начинає відлік занепад тоталітарної сталінської системи.
Коли під час кінопоказу до залу зайшов Мирослав Мелень - один з керівників повстання політв’язнів Норильська у 1953 році, увесь зал встав і старшокласники аплодував стоячи. Пан Мирослав розповів учням як українці після смерті Сталіна організували подію світової історії – перше успішне повстання в’язнів концтабору. Людям вдалося повернути собі ознаки людської гідності - право називатися за іменами, а не номерними знаками, як це досі практикувалося у фашистських і радянських концтаборах.
Після закінчення заходу учні мали змогу задати питання режисерові та герою фільму та задавали багато питань, планували подальші зустрічі з колишніми політв’язнями і репресованими.
Джерело: Паралелі