Велосипедний Івано-Франківськ: Як двоколісники змінюють місто


З кожним роком все більше людей пересідають з громадського транспорту на велосипеди. Не виняток й Івано-Франківськ, де кількість любителів екотранспорту останнім часом активно росте. Для їх комфорту у місті почали облаштовувати велоіфраструктуру.

Наприкінці минулого року окрему велосмугу намалювали на вулиці Коновальця. Однак більшість часу вона частково була запаркована автомобілями. Тож, велосипедистам доводилося оминати перешкоди проїжджою частиною.

Тільки цьогоріч довкола центральної частини міста комунальники нанесли відокремлену смугу для руху громадського транспорту де дозволено рух і велосипедистам. Чим надали пріоритет громадському транспорту та велосипедистам в порівнянні з приватними автомобілями. Як зауважує, начальник управління інфраструктурної політики Назар Рогів, таку практику вирішили перейняти у європейських міст, для того, щоб заохотити людей пересідати з автомобілів та користуватися велосипедами, оскільки зростає кількість автомобілів, а відповідно і заторів, що призводить до перевантаження центральної частини міста.

А зовсім нещодавно, комунальники облаштували на одному з перехресть міста перший в Україні байк-бокс – відокремлену лінію зупинки для велосипедистів, щоб зробити його більш помітним. Адже рухаючись у потоці з транспортом та зупиняючись на світлофорному перехресті велосипедист часто стає не помітним для водіїв. Тож починаючи свій рух його можуть притиснути до бордюру чи підрізати.

Та все ж, не всі франківські велоактивісти задоволені тим, як міська влада підлаштовує місто до потреб велосипедистів. Більшість прихильників двоколісного скаржаться на непристосованість тротуарних з’їздів, суперечливість та невпорядкованість знаків, дорожньої розмітки. Прикладом останнього є "неіснуюча" велодоріжка на пішохідній частині вулиці Шевченка. Адже хоча вона і була запланована у проекті та відділена червоною бруківкою та все ж велосипедна розмітка на ній так і не з'явилась. А нещодавно чиновники взагалі вирішили її звідти забрати. Мовляв, відокремлювати потрібно тих учасників дорожнього руху, які мають велику різницю у швидкості та масі. Тобто, пішоходів та велосипедистів від приватного транспорту. А оскільки пішохід та велосипедист не сильно відрізняється у швидкості руху то їх і не обов'язково відокремлювати.

"Рухаючись у загальному потоці велосипедист повинен їхати серед пішоходів – по всій ширині. Тим самим, люди змушують їх рухатися з дозволеною, безпечною швидкістю. А якщо на таких пішохідних зонах зробити відокремлені доріжки або намалювати велосмуги  - створимо для них так звану зльотну полосу", - аргументували своє рішення чиновники.

Тим не менш активісти вважають, що у міської влади є гарні передумови щоб пристосувати місто для велолюбителів. Зокрема, велоактивіст, член клубу "Велостаркер" Богдан Пашковський зазначає, що Франківськ є досить компактним, тож доїхати в будь-яку точку можна практично за 15 хвилин. Та все є існуюча інфраструктура залишає бажати кращого.

Однак не всі хто добирається на роботу ровером не задоволені відсутністю доріжок чи контр-смуг. Так, Євген Перепічка щодня проїжджає з одного кінця міста в інший та виділяє проблеми з якими найчастіше стикається сам. Зокрема, ставлення водіїв і пішоходів. З останніми найчастіше виникають проблеми у середмісті.

"На вулиці Дністровській, пішоходи ходять проїжджою частиною та попри стоянку біля продуктового ринку, хоча там через кожних 100 м пішохідний перехід і тротуар на іншій стороні дороги", - розповідає чоловік.

Ще однією проблемою з якою стикається ледь не кожний велосипедист Івано-Франківська є водії громадського транспорту. Найважче з ними розминутися на лежачих поліцейських, коли вони стараються правим колесом вцілити в проміжок між лежачим поліцейським і бордюром, тож дуже часто виконуючи цей маневр не дивляться у дзеркало і фактично підрізають любителів двоколісного.

Незважаючи на всі перешкоди з якими стикається пересічний роверист на вулицях у місті активно популяризують цей вид транспорту. Прикладом цього є велика кількість велопробігів, що проходить в місті. Один з них – традиційний "Велодень", який проводять наприкінці травня. Вперше в Івано-Франківську його провели ще у 2009 році і тоді він зібрав тільки 60 людей. Водночас цьогоріч на нього з’їхалися понад 1350 офіційно зареєстрованих учасників.

Велодень у Франківську. Як це було

Аналізуючи ситуацію яка склалася можна сказати, що велорух в Івано-Франківську розвивається. Про це свідчить те, що велосипедисти намагаються всіляко підштовхувати владу до розвитку велоінфаструктури і це в них непогано виходить. Адже якщо ще минулого року місто практично не було пристосоване для любителів двоколісників, то цьогоріч в цьому напрямку відбулися неабиякі зміни.