Відбитки пальців та фальшиві гроші. Як працюють франківські експерти-криміналісти
47 видів експертиз проводять в Івано-Франківському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі.
Найпопулярніші з них – ДНК-тести, експертиза слідів рук та дослідження документів і почерку, розповідає Суспільному Карпати заступник директора центру Андрій Танасійчук.
До слова, 20 червня в Україні відзначають День створення експертної служби Міністерства внутрішніх справ України.
ДНК-експертизи в Івано-Франківському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі проводять як під час розслідувань, так і за заявами людей. В останньому випадку послуга є платною, розповідає завідувачка відділу біологічних досліджень та обліку Оксана Мицканюк. Все, що досліджують, спочатку фотографують. Наприклад, у пакунку – ножиці, якими, ймовірно, вбили людину.
"Щодо справ у кримінальних провадженнях – там трохи інша специфіка. Надходить постанова, надходить речовий об’єкт, речовий доказ. Надходження на сьогодні надзвичайно високе", – говорить Оксана Мицканюк. – Найчастіше – це зміст нерозкритих злочинів. Присилають надзвичайно велику кількість об’єктів для дослідження: вбивства, крадіжки, зґвалтування. Друге місце займає ідентифікація невстановлених трупів".
Судова експертка сектору дактилоскопічних досліджень Ірина Олійник збирає відбитки пальців. Для цього поверхню присипає порошком, під яким і мають проявитися сліди. Якщо ж відбитки нечіткі, їх досліджують лабораторним обладнанням.
"Ми вже дивимося, чи є сліди, і вже тоді їх вилучаємо на липку стрічку. У кожної людини слід індивідуальний, і він не повторюється ні у близнюків, ні в кого. За цими ознаками – початки-закінчення, злиття-розгалуження, острівці, місток, гачок. За ними найкраще ідентифікувати. Якщо ці ознаки є, то вони незмінні, – каже Ірина Олійник.
Відтак, чи фальшиві гроші, з’ясовують під час експертизи, розповідає судовий експерт сектору почеркознавчих досліджень, технічного дослідження документів та почерку Дмитро Гоголь.
"Ось можна продемонструвати, як світиться купюра під дією ультрафіолетової лампи. Ось ця купюра має всі захисні елементи, тому відрізнити її від справжньої пересічна людина не зможе. Подивилася (людина – ред.), все нормально: водяний знак наявний, захисна стрічка є. У магазинах ще мають ультрафіолетові лампи. Вони поклали – купюра світиться. А ми вже за допомогою мікроскопа, способів друку можемо встановити, що вона є підробленою", – говорить Дмитро Гоголь.
В Івано-Франківському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС працюють понад 130 людей. Від початку цього року провели більше трьох тисяч судових експертиз. За словами заступника директора центру Андрія Танасійчука, на отримані гроші від замовних досліджень ремонтують та оновлюють обладнання.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!