Влада закриває очі на пивні кіоски біля шкіл Франківська


Недавно на оперативній нараді у міського голови Івано-Франківська секретар міськради Оксана Савчук нагадала, що біля 23 школи на вулиці Мазепи з кіоску продають пиво й сигарети. Савчук запропонувала перевірити наявність дозволу на торгівлю та заборонити продавати алкоголь біля школи. То хто винен і що робити?

Оновлений кіоск біля 23 школи встановили ще влітку 2014 року, та й то не без скандалу. Батьки учнів одразу забили на сполох. Мовляв, не можна та й не треба продавати кури-гриль, пиво й сигарети біля школи. Проте будку таки встановили й вона запрацювала, пише Репортер

Кіоск на тому місці працював й раніше, проте його трохи змістили вбік. Колишній головний архітектор міста Володимир Гайдар пояснив, що так буде безпечніше, бо старий МАФ (мала архітектурна форма) була ледь не на газовій трубі. Крім того, підприємців зобов’язали відновити бруківку на тротуарі та облагородити прилеглу територію.

Одразу після того рада батьківського самоврядування Івано-Франківська звернулася до міської влади та підприємців з вимогою не допускати торгівлю тютюном, алкоголем, слабоалкогольними напоями поблизу навчальних та інших закладів для дітей.

Голова ради Петро Хмельовський зазначив, що «розташування МАФів біля закладів з постійним, масовим або тимчасовим перебуванням дітей є порушенням законодавства щодо обмеження та протидії поширенню алкоголю і тютюну серед дітей».

«Але звернення до попередньої влади не дало жодного результату, – продовжує Хмельовський. – Зараз готуємо лист до теперішнього міського голови. Батьки проти того, щоб МАФи торгували поруч зі шкільними парканами».

Активіст наводить приклад кількох міст України, влада яких ввела «буферну зону». Наприклад, у Хмельницькому заборонили продавати алкоголь ближче, ніж 50 метрів від шкіл – як загальноосвітніх, так і спортивних. Хмельовський упевнений, що депутати міської ради на сесійному засіданні також могли б проголосувати за схожу заборону.

Справа в тому, що закон «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту …, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» забороняє продаж алкоголю у приміщеннях і на території навчальних закладів. А от про прилеглі території у законі – ані слова.

Як відомо, що не заборонено, те дозволено. Винахідливі підприємці часто цим і користаються. Проте впливати на продаж алкоголю може міська рада, не лише видаючи дозволи на розміщення МАФів, а й приймаючи рішення про заборону продажу на певній відстані від навчальних закладів. Чому в Івано-Франківську дотепер не ввели таку норму – велике питання.

Дехто помилково вважає, що алкоголь не можна продавати ближче, ніж за 50 метрів від школи. Закон такого не каже. Та й чи вирішить така заборона проблему? Підліткам чи 50 метрів, чи 100 – різниця не така вже й велика. І тут гостро постає питання добросовісності продавців.

Жінка, яка торгує в кіоску біля 23 школи, каже, що алкоголь і тютюн учням не продає.

«Бігають, просять, хочуть купити пива, – говорить продавець. – Питаю паспорт і продаю лише за паспортом».

Жінка упевнена, що ніяких правил вона не порушує, а на торгівлю й МАФ усі документи в порядку. Але журналісту вона їх не показала.

Натомість на оперативці директор департаменту містобудування й архітектури Дмитро Нижникповідомив, що у підприємця завершився дозвіл на роботу кіоску. Це чиновник сказав уже після того, як міський голова Руслан Марцінків доручив департаменту підготувати рішення про демонтаж цього МАФу…

Школа № 22 – вулиця Покутська. Біля в’їзду до школи є магазин, а оскільки поруч парк, то відвідувачів там не бракує.

Франківчанка Людмила Безусова-Попович розповідає, що молоді мами, гуляючи з дітьми, дозволяють собі пригубити пива навіть у присутності малечі.

«Атмосфера жахлива, – говорить жінка. – Навіть не обов’язково, щоб учні купували алкоголь, вистачає лише пройтися повз групку постійних відвідувачів, які спілкуються за допомогою семи слів, та й то нецензурних».

За словами пані Людмили, владі треба вказувати на схожі місця, бо байдужість проблему не вирішить. До кого стукати – поки не зрозуміло.

У міському управлінні торгівлі лише розводять руками.

«Ніякого відношення до МАФів чи до торгівлі алкоголем поблизу шкіл ми не маємо, – стверджує заступник начальника управління Тарас Слободян. – Ми лише можемо перевіряти документи та сплату податків, але не більше».

Керівник комунального підприємства «Муніципальна інспекція з благоустрою» Степан Кукулавід контролю за господарюванням кіосків у місті також відхрестився.

Водночас працівники Державної фіскальної служби в області ледь не з гордістю прозвітували, що минулоріч за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами сплачено 16 млн грн, а за продаж такого товару неповнолітнім анульовано вісім ліценцій.

Проте, згідно з офіційною статистикою, яку оприлюднило управління освіти й науки, працівники міського відділу поліції у 2015 році склали 13 адмінпротоколів за продаж дітям алкоголю й тютюну, шість – за доведення неповнолітніх до сп’яніння, п’ять – за розпивання неповнолітніми спиртних напоїв у громадських місцях.

Чи мають згадані цифри стосунок до продажу алкоголю біля шкіл, невідомо. Проте зрозуміло одне: владу треба регулярно тикати носом у проблеми, щоб вона почала їх вирішувати.