Володар фішмонстрів. Франківець зібрав вдома цілий зоопарк з екзотичних риб


Франківець Тарас Олійник зібрав унікальну колекцію прісноводних акваріумних риб-хижаків — понад 40 видів! Це мешканці Амазонки, озера Оріноко, водойм Таїланду та Ангори. Дуже гарні, але й небезпечні, бо при годуванні можна лишитись без пальця.

Тарас Олійник — страшенно цікава людина. За фахом юрист, шість років моржує, тому забув, що таке застуда. Кілька років не користується громадським транспортом і ходить пішки по 13 км на день. Каже, раніше важив 104 кг — зараз 60. Уклав з другом парі, що схудне. Вдалося! Відмовився від вечері, повільно жує їжу, п’є за півгодини до того і стільки ж після. Пише вірші, співає в хорі. Але ми до нього — за іншим, пише Репортер

В одній із кімнат свого охайного помешкання родина Олійників облаштувала справжній зоопарк. Тут є на що подивитися. В одному кутку — два папужки та кілька видів гризунів. Навпроти цієї галасливої компанії, під лампою, у великому акваріумі томляться, як на сонечку, черепахи — амазонські червоновухі та наша болотяна червонокнижна. А найбільша гордість Тараса Олійника — три величезні акваріуми з різними рибинами. Їх тут десь 40 видів.

З рибами все почалося з 1998 року. Тоді Тарас вчився на першому курсі юрфаку, написав для когось реферат, заробив перші гроші та й купив двох піраній.

«То була диковинка для Франківська, — сміється він. — Знайомі в гості прийдуть, а ти їм щось готуєш, натесуєш м’яска і вкидаєш в акваріум рибкам. Фактично, з того часу й розвиваю своє хобі — акваріумністика. До речі, 2 квітня ми відзначали своє професійне свято».

Тарас проводить екскурсію домашнім зоопарком та розповідає про кожного мешканця. Багато й цікаво. Ну, про пташок і гризунів усе зрозуміло, а от риби…

«Оце унікум природи, він у мене з малька виріс, — чоловік показує на величезну півметрову рибину — Це червонохвостий фрактоцефалус або сом орінокський. Ще його мешканці Амазонки називають гігантською рибою, бо сягає до трьох метрів. Для нього немає жодної неможливої здобичі — птахи, навіть, люди. Він у мене живе три роки. Ручний — з рук їсть».

Поруч із гігантом мешкає ще один хижак — сом-альбінос кларіас. Він має чотири отруйні шипи. Його укус еквівалентний 40 укусам ос чи кількох шершнів, а то й скорпіона. Така рибина мешкає в Тайланді. Цікаво, що може довго обходитись без води. Наприклад, коли водойма висихає, то цей кларіас може переповзти в іншу.

Нещодавно Тарас додав ще одного співмешканця — птеригопліхт парчевий, також із сомів і також з Амазонки. Завдяки своїй надміцній броні може мешкати з усіма хижаками.

«Я його гладив, то таке відчуття, що торкаєшся обладунків лицаря, — каже Тарас. — А плавники такі гострі, що й хліб можна розрізати. Тому йому не страшне сусідство з іншими фішмонстрами».

В одній із кімнат свого охайного помешкання родина Олійників облаштувала справжній зоопарк. Тут є на що подивитися

В акваріумі з хижаками плаває листя салату, шкірка від огірка. Виявляється, що дуже люблять овочі. Хоча, Тарас годує їх рибним філе, кормом з протеїном.

«Овочі червонохвостий дуже любить, — розказує акваріуміст. — Вчора кинув великий огірок, то нині лиш кусок шкірки. А ще він виконує функції «утилізатора». Рибок, які вже доживають своє, поселяю до нього. Змивати в унітаз — це кощунство».

В іншому акваріумі живе акула Челінджера! Тарас каже, що на ній вчені досліджують види боротьби з раком. Від усіх хвороб ця рибина виліковується сама — голодує. З місяць нічого не їсть, лиш активно рухається і відновлюється. Виростає до двох метрів, якщо регулярно й багато годувати. Цікаво, що всім рибам Тарас Олійник раз на тиждень робить «розгрузку», не годує, аби ті оздоровлювалися.

З акулою мешкає риба з двома рядами гострих зубів — астронотус оцелатус. Простіше його називають — павичеве око. Має цікаве забарвлення.

«У мене їх жила пара, було цікаво спостерігати, — розповідає Тарас. — Вони пару обирають на все життя і надзвичайно дбайливі батьки. У них можна багато повчитись. Самочка своє віджила, а це — самець. Тяжко пережив втрату. Як голодні, то й пальця можуть відкусити. Але їх можна приручити, бо запам’ятовують господарів. Вони — чи не єдині з риб, які більше цікавляться тим, що відбувається зовні акваріума, ніж всередині».

Тарас водить пальцем по склі, риба рухається за пальцем. Пробуємо самі — на чужих не реагує…

Окремо, у маленьких акваріумах — бійцівські півники. Невибагливі до їжі, до умов, тому їх можуть доглядати навіть діти.

«Цих рибок треба тримати окремо, бо мають такий норов, що як поселити двох, то за 5-7 хвилин жива залишиться одна, — пояснює Олійник. — Того й бійцівські. У тайців дуже популярно влаштовувати такі бої, робити ставки. Дуже прибутково».

Ще є окремий нехижацький акваріум. Є тут дві піраньї метиніси, яких за цікаву форму ще називають срібними доларами. Попри грізну назву, ці риби — вегетаріанці! Люблять водорості, листя салату, шпинат. Поміж них плаває сомик анциструс, виростає до 20 см, а поки має лиш два. По всьому акваріумі просто таки літає ще один сомик — касатка-перевертач. Цікавий тим, що харчується брюшком до верху.

«Риби ніколи не бувають нудними, — говорить Тарас. — Біля них просто добре. Вони відчувають твій емоційний стан. Коли поганий настрій, то виконують такий повільний, спокійний танок. Веселий — рухаються енергійніше».

А ще Тарас Олійник мріє помандрувати на батьківщину більшості своїх підопічних — на береги Амазонки.