Волонтери і податки або скільки завтра будуть винні державі ті, хто рятує її сьогодні
«Потребує допомоги… Зараз перебуває в госпіталі… Хто може…» – і реквізити банківської картки. Схожих повідомлень нині не злічити. Народ скидається грошима на бронежилети й тепловізори, на лікування поранених, допомогу біженцям, підтримку сімей загиблих. І уже увійшло в практику, що часто ці кошти просто перераховують на банківські карточки волонтерів чи рідних. Та мало хто задумується, що за законом частину їх треба буде віддати державі – у вигляді податків.
Війна закон не відміняє
На Податковий кодекс ситуація в Україні не вплинула. Закон один для всіх – доходи підлягають оподаткуванню й волонтери тут не виняток. І не має значення, що гроші вам пересилали абсолютно незнайомі люди, які відгукнулися на пост у мережі, що ані копійки з того ви не витратили на себе, а купили бронежилети для хлопців, які воюють на Донбасі. До 1 травня 2015 року ви повинні задекларувати отримані цьогорічні доходи та до 1 серпня заплатити податок на доходи фізичних осіб із зібраної суми.
Скільки саме? Арифметика не складна. Як пояснює Олександр Нащочин, начальник Інформаційно-комунікаційного відділу Головного управління Міндоходів в області, податок потрібно платити, якщо на рахунок протягом року надійшло понад 1710 грн. На все, що перевищує цю суму, податкова ставка – 15 %. А якщо сума більше, ніж 10 мінімальних зарплат, тобто 12 180 – тоді 17 %. Рахуємо: якщо один тепловізор для бійців АТО в середньому коштує приблизно 60 тис. грн., то той, хто збирав на нього гроші, має віддати державі десь 10 тисяч. І як вам таке?
«Дуже багато людей нині збирають кошти, і всіх їх витрачають, не лишаючи нічого для сплати податкового зобов’язання, – каже Нащочин. – Але, згідно з чинним законодавством, вони повинні про це думати й розраховувати, що цю суму треба задекларувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб».
Аби знайти тих, хто має сплатити цей податок, податківцям далеко ходити не треба – адже повідомлення про збір коштів зустрічаємо на кожному кроці, навіть на білбордах вони висять, звісно, з іменами власників карток і банківськими реквізитами. Та чи означає це, що невдовзі Міндоходів виставить їм свої претензії? В обласному управлінні нас запевнили, що полювання на волонтерів ніхто влаштовувати не буде. Люди мають самі прийти до них та виконати свій громадянський обов’язок.
«Будь-який громадянин повинен знати, що якщо він отримав дохід і з нього не утримали податок, то до 1 травня він має сам прийти і задекларувати цей дохід», – говорить Олександр Нащочин.
А якщо декларацію не подати? За законом це – порушення. Але механізму, щоб перевіряти усіх поголовно українців на отримані доходи, в Міндоходів немає. Та і тут є свої винятки.
«Дуже часто у нас буває, що люди самі повідомляють нам про дохід, який отримали інші, – каже Нащочин. – Буває, жінка на чоловіка навіть пише. От посварилися, розійшлися, вона й написала нам – перевірте, він отримував такі-то суми, чи сплатив податок».
Дуже хочеться сподіватися, що «здавати» волонтерів нікому рука не підніметься. Та люди є різні – і не вгадаєш, коли злість чи заздрість пересилять здоровий глузд. Якщо буде така заява, Міндоходів уже змушене буде провести перевірку. І якщо дохід підтвердиться, то доведеться сплатити податок та штраф у розмірі 25 % суми донарахування. А ще адміністративний штраф за неподання декларації у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-85 грн).
Офіційним легше
Аби не морочити собі голови з податковою звітністю, а тим більше не бути винним державі частину зібраної суми, чимало волонтерів нині воліють працювати з благодійними організаціями та саме на їхні рахунки збирати гроші.
На Прикарпатті таких теж чимало. Для прикладу, громадська ініціатива «Поранені SOS» – створена для допомоги бійцям із зони АТО. Як розповідає Любомир Стринаглюк, який курує в спільноті напрямок матеріальної допомоги, перед ними теж постало питання – за яким механізмом легше збирати кошти.
«Ми спочатку думали відкривати фонд десь при церкві, не стільки, щоби уникнути оподаткування, скільки різних претензій щодо отриманих грошей, – каже Стринаглюк. – Але так сталося, що з церквою не вдалося. Потім вийшли на фонд «Вітчизна», і вони взяли на себе всю роботу, пов’язану зі сплатою податків. З нас це зняло потенційні ризики, які могли б виникнути, коли вся допомога, яка б надходила, мала б оподатковуватися, а ми мали б наймати бухгалтера і т. д. І це є дуже позитивно – виявилося, що це оптимальний варіант такої волонтерської співпраці, коли ми займаюся виключно тим, заради чого були створені, – допомогою пораненим».
Збирати гроші через офіційно зареєстровану благодійну організацію і справді простіше. Як пояснили нам в обласному управлінні Міндоходів, такі організації вважаються неприбутковими, відповідно й допомога, яку вони надають, податком не обкладається. Але й тут є нюанси.
«З метою оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову, – розповідає Олександр Нащочин. – Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання. Наприклад, благодійна організація перераховує гроші лікувальному закладу на лікування бійця. У цьому випадку податок не утримується. А якщо така організація дає гроші дружині пораненого, то податок треба платити – ті ж 15 чи 17 % з суми, що перевищує 1710 грн».
Якщо волонтери ще можуть думати, що про їхні доходи податкова не дізнається, то благодійним організаціям на це сподіватися не доводиться. Адже вони в обов’язковому порядку щороку звітуються про свою фінансову діяльність.
В обласному управлінні Міндоходів нам повідомили, що всі 408 таких організацій – а саме стільки їх зареєстровано на Прикарпатті – за минулий рік до бюджетів усіх рівнів заплатили 4 млн. 930 тис. грн. Скільки тут податку за нецільову допомогу, сказати важко – бо у звітності вона в окрему графу не виноситься.
Була надія на закон
Що податок на волонтерство таки потрібно відмінити, дійшло уже й до найвищих державних крісел. Відповідний законопроект вніс на розгляд Верховної Ради сам Президент України Петро Порошенко. Ним він пропонує просто відмінити цей податок на допомогу, яку отримують учасники АТО та сім’ї поранених чи загиблих. Якщо сума цієї допомоги не перевищує 1 млн. грн. в рік. Так само від податку мали б бути звільнені і волонтери, які збирають гроші на свої картки. Час дії такого податкового полегшення пропонувався до 31 грудня року наступного за роком, коли завершиться АТО…
До речі, щодо волонтерів – Порошенко запропонував створити їхній всеукраїнський реєстр. Саме присутність у цьому реєстрі й мала звільняти від сплати податку.
За проект Верховна Рада голосувала ще 12 серпня. Голосів забракло. Змогли прийняти лиш у першому читанні, до нього ще мають бути внесені зміни, а потім розглянуть знову. Петро Порошенко на своїй сторінці у соцмережі назвав таке голосування зрадою армії.
Хоча все виглядає не так кардинально. З одного боку, в депутатів були вагомі аргументи, чому проект треба доопрацювати. Адже Порошенко пропонував зняти податок лише з тих, хто має стосунок до АТО. А як же майданівці, багатьом з яких і нині треба продовжувати лікування, як же сім’ї Героїв Небесної сотні, на яких і нині збирають гроші, а біженці, яких в Україні тисячі? А з іншого боку – це була можливість хоча б частині волонтерів полегшити роботу. Адже 26 серпня Порошенко Раду розпустив. Коли буде нова? Чекаємо.
А поки нагорі б’ють горшки, прості волонтери як мурашки роблять величезну роботу. Які податки? Країну рятувати треба, а там розберемось.