Вибори. Як не зламати голову


Уже цієї неділі, 25 жовтня, у нас відбудуться місцеві вибори. Кандидати мали достатньо часу, аби донести кожному, які вони чудові й перспективні, тож тепер лишилося лиш прийти на дільницю і проголосувати за найбільш переконливого. Але це може бути не так просто, бо нова виборча система підготувала кілька несподіванок.

Як розібратися в бюлетенях і чому переможець може виявитися переможеним, пише Репортер.

Системна плутанина

Минулого тижня ГО «Опора» представила результати фокус-групових дискусій із виборцями, й вони доволі невтішні. Новий закон про вибори був ухвалений лиш півтора місяці тому, і народ просто не знає, які саме новації він запровадив.

«Як ми бачимо, є навіть висловлювання, що містять певну агресію в результаті нерозуміння того, як заповнювати виборчі бюлетені. Деякі виборці говорять, що якби у день виборів вони побачили цей бюлетень уперше, то, можливо, його б просто закреслили та вкинули у такому вигляд», – констатувала Ольга Айвазовська, координатор виборчих і парламентських програм «Опори».

І справді, все дуже непросто – обиратимемо ми депутатів обласних, районних, міських, сільських та селищних рад, міських, селищних, сільських голів. Тож залежно від того, де живе людина, вона отримає різну кількість бюлетенів. Для прикладу, мешканці Франківська – лише три папери: за міського голову, депутатів міської та обласної рад. А от мешканці сіл, які входять до Івано-Франківської міськради, аж п’ять, бо до цих трьох ще плюс два – за сільського голову й депутатів сільради. При тому, що всіх їх обиратимуть за різними виборчими системами. У вас уже пішла обертом голова? Нічого, далі буде ще веселіше.

Але почнемо з найпростішого – з сільських і селищних рад. Територія кожного села поділена на округи, на кожному вибирають одного депутата, переможцем стає той, хто отримає найбільше голосів. У цьому бюлетені кандидати розташовані в алфавітному порядку, балотуються як безпартійні, так і висуванці партій – ставите одну галочку і ваш голос зараховано.

З головами все так само просто – у бюлетені перелік усіх охочих, ставите галочку навпроти свого фаворита, і якщо він набере найбільше голосів, то стане переможцем. Щоправда, Франківськ обиратиме мера уже за іншою системою – щоб очолити місто, кандидат має набрати не просто більшість, а абсолютну більшість голосів, тобто понад 50 %. Франківців чекає бюлетень з 11 кандидатами, найімовірніше, що 50 %+ не набере ніхто. Тож буде другий тур – у ньому зійдуться два лідери голосування. Коли? Закон передбачає – не пізніше трьох тижнів після оголошення результатів, тобто в неділю 8 або 15 листопада.

Правило однієї галочки

Тепер до складного – міських, районних і обласних рад. Тут система абсолютно нова, а бюлетені найменш зрозумілі. Спробуємо пояснити на прикладі обласної ради. У новій буде 84 депутати (було 114), тож уся область в нас поділена на 84 округи. Балотуватися тут можуть лише висуванці від партій і кожна з них висуває по округу свого кандидата.

Аби не згадувати конкретних, ми собі придумаємо «Партію вільних хом’ячків». У бюлетені буде написано так: «Івано-Франківська обласна організація «Партії вільних хом’ячків». Далі у лапках і маленькими буквами – «Виступак Панас», а потім жирним шрифтом – Вихваляй Василь. Ну і так далі всі решта партій, до речі, на Прикарпатті участь у виборах беруть 16 партій. Важливо – у бюлетені ви повинні поставити лиш одну галочку. Не можна голосувати окремо за партію, а окремо за кандидата. Такий бюлетень буде недійсним.

Аби пройти в раду, ця партія має здолати 5 % бар’єр. Але хто ж тоді стане депутатом? Точно мандат отримає Виступак – він так званий № 1 у списку. А от чи стане депутатом Вихваляй, а саме він, наприклад, ваш кандидат по округу, ще під великим питанням. Усе залежить від внутрішньопартійного рейтингу. Для прикладу, «Партія вільних хом’ячків» зібрала 10 % усіх голосів, відповідно в облраді вони матимуть 10 % мандатів – тобто вісім депутатів. А тими восьма стануть ті кандидати, які набрали в себе на окрузі найбільше відсотків. Важливо, що рахуються саме відсотки, а не кількість голосів.

Ваш Вихваляй може перемогти на вашому окрузі, але депутатом не стати. По-перше, якщо його партія не здолає 5 % бар’єру. По-друге, якщо його однопартійці на інших округах набрали більше відсотків. Виходить так, що один округ може зовсім не мати своїх представників у раді, а інший мати двох або навіть трьох.

За такою самою системою обиратимемо і депутатів районних та міських рад.

Найбільше проблем тут буде саме з тією однією галочкою, прогнозує голова обласного осередку Комітету виборців України (КВУ) Максим Лисюк.

«Буде дуже багато недійсних бюлетенів, – каже він. – Бо ніхто не розказує виборцю – один бюлетень, одна галочка. Так, на бюлетені є попередження, але хто його читає? А оскільки влітку в нас була дуже велика медіа-кампанія за законопроект Парубія-Черненка, де передбачалося ставити кілька позначок, то виборець чув, що ми щось там будемо відзначати кілька раз. От так і зробить».

Маленькі партії не ведуть цю роз’яснювальну кампанію, бо просто не мають ресурсів, а великим вона не потрібна, продовжує Лисюк. Свого виборця вони уже навчили, за кого й як голосувати. А в нас завжди є 10 % людей, які прийдуть на дільниці, ще не знаючи, за кого віддати голос. От в інтересах цих партій – щоб ці 10 % зіпсували максимум своїх бюлетенів.

Думай про завтра

Звісно, на цих виборах, як на всіх і завжди, очікують на порушення. Максим Лисюк прогнозує, що «високих технологій», як то підробки і так далі, не буде, але без банальної скупки голосів не обійдеться. А з громадськими спостерігачами зараз дуже непросто.

«Партії привчили виборців, що вони спостерігають за гроші, – пояснює експерт. – А громадські організації грошей не мають, ми набираємо волонтерів. Майдан був майже два роки тому і охочих на патріотичних засадах іти спостерігачами стає все менше. Людям відбили охоту. От, сидить наш волонтер, він приїхав на своєму транспорті, взяв із дому канапку й термос, він дійсно спостерігає.

А збоку спить спостерігач від партії, якому заплатили гроші, ще й насміхається – мовляв, от дурне!».

На цих виборах в КВУ кажуть, що зможуть покрити спостерігачами максимум 30 дільниць у Франківську (а їх у місті 108), ще працюватимуть три мобільні групи. Трохи є спостерігачів у районах, але тут уже визнають – всієї картини на дільницях вони не побачать.

«Серед усього моря кандидатів знайдуться ті, що підуть на скупку голосів, – каже Лисюк. – Про виборців, які продають свій голос, я взагалі мовчу… Я розумію, що є категорія людей, яким важливі ті гроші, але ж ніхто не забороняє взяти їх і проголосувати по совісті. Бо перевірити, як проголосував виборець, нереально».

Треба розуміти, що від цього голосування залежить наше завтрашнє життя. Саме ці люди, яких ми оберемо, будуть відповідати за те, як зроблені дороги й парки, яка вода тече з вашого крана і чи тепло у квартирі, як вивозять сміття і чи є у вашому дворі асфальт, чи піде ваша дитина у дитсадок, і чи не зведуть замість Ратуші багатоповерхівку. Ставимо галочки з розумом.