Ягоди, кози і «державний рекет»


Про можливості сільського господарства області та перешкоди в його розвитку йшлося під час агросемінару на Долинщині

Днями керівництво департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської облдержадміністрації провело на Долинщині — в селах Оболоні, Рахині, Новоселиці та в  м. Долині — виїзний обласний семінар з питань розвитку ягідництва, козівництва та вівчарства з участю начальників управлінь і відділів агропромислового розвитку райдержадміністрацій, спеціалістів департаменту агропромислового розвитку ОДА, представників агроформувань та фермерів.

Чорниці, як черешні
У селі Оболоні біля Долини підприємці Віктор Дитинко та ігор Небилович вже не перший рік вирощують ягоди лохини високорослої, яку можна назвати «сестрою» карпатської чорниці. Проте культивовані ягоди лохини істотно більші — як дрібні черешні,  і стійкіші для зберігання, хоч менш соковиті. Вирощування лохини в Україні — інновація в агропромисловому розвитку, справа нова, але проблем зі збутом ягід у підприємців нема жодних. А віднедавна — і з саджанцями, тому що завдяки сучасній потужній лабораторії ТОВ «Долина-Агро», яку очолює Олег Базюк, підприємці вирощують лохину безпосередньо у м. Долині — і для себе, і на продаж. А з фермерами Прикарпаття готові поділитися не лише особливостями технології вирощування цієї культури, а й навичками провадження ягідництва в сучасних українських реаліях.

Віктор ДИТИНКО, приватний підприємець:
— Лохину ми вирощуємо разом з Ігорем Небиловичем — моїм другом і партнером у бізнесі, проте саме Ігореві належить така інноваційна  ідея. П’ять років тому в с. Оболоні ми взяли в оренду на 49 років земельну ділянку, а 2011 року посадили перші шість гектарів саджанців лохини. У 2013-му досадили ще вісім гектарів і т. д. На той час в Україні це було першиною, і навіть саме слово «лохини» не всі сприймали. Але сьогодні ситуація змінилася. Ще до кінця року засадимо 11 гектарів. Частково використовуємо саджанці голландської селекції, а частково — саджанці, вирощені в нашій лабораторії. Для вирощування лохини придатні ррунти передгірських районів, зокрема Долинщини, Рожнятівщини, Богородчанщини, Надвірнянщини, Косівщини. Наше підприємство має в структурі ще кілька фермерських господарств, які взяли землю в оренду: «Селище», «Еко-Карпати», «Жолоби». Загалом 90 гектарів земель сьогодні перебувають у нашому господарюванні.

Козяче царство
Підприємці Віктор Дитинко та ігор Небилович не зациклилися суто на вирощуванні лохини. Вони відшукують і виробляють такий продукт, якого на ринку України нема або він лише входить на ринок. і при тому намагаються створити завершений цикл виробництва. Як, наприклад, козяча ферма у с. Рахині. Тут кіз розводять, вирощують племінні породи і виробляють молоко, а в Долині — унікальний делікатесний козячий сир. Козячу ферму в Рахині ми образно назвали «козячим царством», бо кіз тут чимало — і великих, і маленьких, і наших карпатських, і племінних альпійських тощо.

Ігор НЕБИЛОВИЧ, голова фермерського господарства «Еко-Карпати»:
— Започатковуючи козячу ферму три роки тому, ми прагнули створити продукт смачний, поживний і дорогий. Вивчили закордонний і український досвід сироваріння і зрозуміли, що можемо і самі виготовляти такий продукт. Почали з 30-ти кізочок, закуплених у місцевих людей, відтак придбали і племінних козликів — альпійської і зааненської порід. Сьогодні маємо 100 дійних кіз, 60 — молодняка і 80 цьогорічних три-чотимісячних козенят. Надої молока наразі невисокі — приблизно, два літри на день від кози. Звісно, є кози, які дають і по п’ять літрів молока щодня, але наразі таких у нас ще мало. Плануємо наростити поголів’я, щоб вийти на потрібні для виготовлення сирів обсяги молока. Бо тепер маємо загалом 200-230 л на день. Робота цікава, але дуже бракує фахових ветеринарів і зоотехніків, які могли б дбати про кіз.

Пережили 90-ті — чи виживуть сьогодні?
Ті економічні ризики, від  яких сьогодні потерпає вітчизняне овочівництво, ми лише образно називаємо «нетепличними умовами для тепличного овочівництва», а керівники сільгосппідприємств вже охрестили таку нову фіскальну політику «державним рекетом», який може знищити галузь. Підприємства, які вистояли у важкі 90-ті роки минулого століття і згодом стали на ноги, тепер вимушені знову боротися за виживання або «вмерти».

Богдан ЗЕЛіНСЬКИЙ, директор приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Долинський теплично-овочевий комбінат»:
— Ми на ринку вже понад 30 років — переживали різні часи і проблеми. Справилися, запровадивши сучасні європейські технології. і впродовж останніх 15-ти років наш комбінат працював досить стабільно і з добрими показниками врожаїв. Майже вдвоє зросло виробництво. Але тепер, коли в державі, зокрема і в економіці, непроста ситуація, виникла проблема з цінами на енергоносії. З пошуком альтернативних газові джерел ми затрималися, тому що за угодою до 50% тепла отримували  з компресорної станції Долинського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів, яка до цього року працювала в потужному режимі. Але в лютому вона зупинилася. Тож цей сезон для нас не найкращий. Хоч паралельно ми займалися пошуком альтернативних енергоносіїв — торік запустили  котельню на твердому паливі. 
Планували і другу чергу, та через «падіння» гривні відмовилися від контракту. Тепер  шукаємо шляхи вирішення проблеми. У нас нині взагалі часи «цікаві» — два тижні заблоковані рахунки, всі кошти пливуть на електронний «педевешний» рахунок. Кредитори по-серйозному турбують — хтось розуміє нас і чекає, а хтось не хоче чекатиѕ Не хотілось би на такій ноті завершувати розмову, але треба бодай інколи говорити правду про реалії. Ми — разом з колективом підприємства — налаштовані, проте, оптимістично.

Як не гривнею, то хоч порадою...
Обласний семінар відбувся продуктивно та організовано і завдяки старанням у його підготовці керівництва не лише департаменту агропромислового розвитку івано-Франківської ОДА, а й Долинської РДА. А перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Громиш та начальник відділу агропромислового розвитку Долинської РДА Уляна Сергенюк не лише супроводжували Долинщиною учасників виїзного засідання, а й самі брали участь у семінарі і створювали максимальний організаційний комфорт для представників обласного зібрання. 

Марія САВКА, директор департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської ОДА:
— На Долинщині ми мали можливість побачити власне інноваційні моменти в розвитку агропромислового виробництва. Зокрема, сучасні плантації лохини і модерну наукову лабораторію з вирощування її саджанців. А власники підприємства готові співпрацювати з фермерами у вирощуванні ягід цієї рентабельної і швидкоокупної культури. 
Цей напрям ягідництва в нашій області повинен розвиватися. Як і козівництво, де підприємці Віктор Дитинко та ігор Небилович започаткували не лише вирощування тварин, а й переробку продукції козівництва та виготовлення сирів за сучасними світовими технологіями. Днями відбулася комісія, і обласний бюджет виділяє певні кошти для стабілізації ситуації в тваринництві, а для участі в програмі подали заявки 20 господарств, з яких тільки 6 — великі, решта — дрібні фермерські підприємства. Так, кошти невеликі — підприємства отримають по 30, 40 чи 50 тисяч гривень для закупівлі племінної худоби. Це хоч і не відчутний поштовх, але все ж якась допомога фермерам у тій ситуації, в якій сьогодні перебуває держава. У розвитку ж ягідництва наразі ми можемо говорити лише про дорадництво і хочемо зв’язати фермерів з тими підприємцями, які вже досягли успіхів у розвитку сільськогосподарського виробництва.

газета Галичина