Як не стати "живим товаром": Чорна трансплантологія та примусова вагітність на Прикарпатті


Франківський Карітас розпочав інформаційну кампанію проти поширення торгівлі людьми на Прикарпатті.

З кожним роком торгівля людьми набирає все більше нових форм. Окрім традиційної трудової і сексуальної експлуатації та використання людей у жебракуванні, торгівці людьми непомірно наживаються на чорному ринку органів та тканин, примусовому сурогатному материнстві та купівлі-продажу людей з метою проведення дослідів над ними без їх згоди.

Остання форма експлуатації відома і Карітасу Івано-Франківськ. Жінку з Прикарпаття, яка вже деякий час працювала на фазенді в Італії, заманили в кафе пропозицією кращої роботи та, підпоївши таблетками, викрали й помістили в лікарню, де протягом місяця їй регулярно вводили медикаменти та брали аналізи крові, тобто без її дозволу здійснювали вплив на її організм із застосуванням експериментальних методів.

Торгівля людьми також тісно пов’язана із торгівлею людськими органами і тканинами, які можна використовувати під час генетичних дослідів, магічних або релігійних обрядів, та найчастіше з метою трансплантації. Міжнародні злочинні угруповання вже освоїли прибутковий ринок незаконної торгівлі органами, який породив величезний дефіцит у донорській системі. Списки  пацієнтів, які потребують сумісного органу, часто як останнього шансу на порятунок, ростуть кожного дня у цілому світі. Велика кількість хворих вмирає, так і не дочекавшись трансплантації. Усе збільшується й період очікування операції.

Так званий «трансплантаційний туризм» уже відомий і Україні, де бідність, безгрошів’я та складні життєві ситуації штовхають людей на продаж своїх органів або тканин. Міжнародна організація з міграції в Україні зафіксувала 14 випадків незаконного вилучення органів та одну спробу протягом 2004-2015 років. Однак через невисокий рівень обізнаності населення про цей вид злочину, дана статистика не відображає реальну ситуацію.

Усі бажаючі стати донорами повинні знати, що стаття 18 Закону України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині» (1999 р.) забороняє укладання угод, що передбачають купівлю-продаж органів або інших анатомічних матеріалів людини, за винятком кісткового мозку. Водночас принцип заборони на отримання фінансової вигоди з тіла людини чи його частин чітко зазначено в «Керівних принципах з трансплантації людських клітин, тканин та органів» Всесвітньої організації охорони здоров’я. Також згідно вищезазначеного Закону України взяття гомотрансплантата (за винятком анатомічних матеріалів, здатних до регенерації) у живого донора допускається у випадках, коли реципієнт і донор перебувають у шлюбі або є близькими родичами. У живого донора може бути взято гомотрансплантат лише за наявності його письмової заяви про це, підписаної свідомо і без примушування після надання йому лікуючим лікарем об’єктивної інформації про можливі ускладнення для його здоров’я.

Загальновідомо, що коли відбір трансплантатів організовують посередники і торгівля ними стає бізнесом, життя, а тим більше і здоров’я донора захистити важко чи майже не можливо. Щоб переконатись,  я поспілкувалась із заступником головного лікаря Коломийського медичного центру первинної медично-санітарної допомоги Віктором Плаксієм.

Пане Вікторе, наскільки безпечним є донорство органів?

Звісно, здоров’ю донора завдається певна шкода. Наприклад, ускладнення після видалення нирки бувають у 2-3% пацієнтів при благоприємних прогнозах і ідеальному проведенню операції, а саме: гострий інфаркт міокарду, тромбоемболія, панкреатит та інші. У подальшому житті такі люди повинні постійно контролювати роботу нирки, яка залишилась, та дотримуватися обмежень у роботі та повсякденному житті. Що стосується видалення частини печінки, то є можливість регенерації її тканин до первинних розмірів та забезпечення фізіологічних потреб організму, проте можливі ускладнення з летальними випадками.  

Чи є тілесна травма у вигляді втрати органу чи його частини єдиною, від чого страждає донор?

Також донор зазнає  психоемоційний стрес, який без лікування у психотерапевта чи психолога може дати незворотні ускладнення в психічному стані.

Які ще існують ризики при нелегальному донорстві?

Хоча і донор, і реципієнт є пацієнтами, при незаконній трансплантології увага лікарів може бути меншою до донора, який у результаті отримує знижений рівень стандартів медичної допомоги. Достатність клінічної бази, термін перебування в стаціонарі і подальше медичне спостереження донора можуть бути обмежені в післяопераційному періоді, так як це фінансово невигідно організаторам «бізнесменам». Звичайно, що такі операції мають проводитися тільки в сучасних клініках із сучасним новітнім обладнанням.

Як Ви вважаєте, чому в Україні, і в тому числі на Прикарпатті, є зловживання у сфері трансплантології?

Тисячі хворих, які очікують на пересадку органів, мала кількість наявних органів (за статистикою, в країні щорічно проводиться тільки близько сотні таких операцій, і майже всі з живими донорами), а також недосконалість законодавчої бази – це основні причини використання трансплантології в цілях збагачення кримінальними методами. Щоби покращити становище трансплантології, МОЗ України підготував оновлений проект закону з нормою про презумпцію згоди громадян щодо посмертного донорства органів. Зміна умов та порядку вилучення органів та інших анатомічних матеріалів у донора-трупа дозволить збільшити кількість органних та тканинних трансплантацій та уникнути зловживань  у цій сфері.

Окрім торгівлі людьми задля так званих «класичних органів», існує також ринок інших частин тіла, а саме репродуктивних органів у сурогатному материнстві. Під час примусової вагітності чи примусового сурогатного материнства використовуються репродуктивні функції організму жінки, шляхом природного або штучного запліднення без її згоди та відбувається подальше примушування жінки до виношування.

Українські ціни на даний вид послуг, а також українське законодавство, яке не допускає можливості оспорювання материнства сурогатною мамою, та не зберігає за нею права залишити дитину приваблюють багато бездітних пар зі всього світу.

Останні дослідження та журналістські доповіді свідчать про збільшення кількості жінок, примушених до укладання договорів про сурогатне материнство та їх експлуатації в цій ролі. Голландський доповідач з питань торгівлі людьми у звіті «Торгівля людьми з метою видалення органів та примусового комерційного сурогатного материнства» (2012р.)пояснює, як примусове сурогатне материнство підпадає під визначення торгівлі людьми.            

Перш за все, сурогатні матері можуть вербуватися агенціями з сурогатного материнства або клініками, які надають допоміжні репродуктивні послуги. Їх можуть розселяти в спеціальному житлі, піддавати спеціалізованим медичним процедурам та контролю впродовж виношування та народження дитини, тобто фактично відбувається їх вербування, перевезення, передача, приховування або одержання. Окрім цього, якщо жінка прийняла рішення стати сурогатною матір’ю під тиском або якщо жінці, яка живе в бідності, обіцяють велику суму грошей, а потім не сплачують, це може кваліфікуватися як примус із застосуванням сили або використанням вразливого становища. Примус становлять і випадки, у яких сурогатна матір, змінивши думку, не може припинити угоду про сурогатне материнство, підписану з агенцією до того, як відбудеться запліднення. А чи не здійснюється примус і після народження дитини, коли сурогатна мама не може розлучитися з дитиною після дев'яти місяців фізіологічної та емоційного зв'язку з нею?

Примусове введення ембріону до матки, будь-який фізичний дискомфорт під час вагітності, саме народження дитини та кількість високотехнічних вагітностей, через які проходить сурогатна матір – це все свідчення експлуатації та порушення основоположних прав на людську гідність та на цілісність тіла.

Фінансові вигоди, отримані від сурогатного материнства, є ще одним фактором, який може відіграти роль у визначенні того, чи має місце експлуатація. Дуже часто сурогатна матір отримує лише декілька відсотків від коштів, сплачених майбутніми батьками, а все решта забирають посередницькі агенції та клініки. Таким чином медичні технології стають засобом для людей, які заради створення чи рятування життя, використовують жінок як склад людських органів.

Важливим показником експлуатації є ситуація, коли фінансові ризики та ризики щодо стану здоров’я повністю або більшою мірою покладаються на сурогатну матір. А ризиків існує немало. Так, сурогатна вагітність дуже часто буває багатоплідною, є високий шанс виникнення позаматкової вагітності, у жінки може статись викидень із різними ускладненнями після нього. Типовою є ситуація, коли жінку змушують робити аборт на пізніх термінах вагітності, дізнавшись про вади в розвитку плода.

Зрозуміло, що жертвою цього злочину є сурогатна матір. Що стосується дитини, народженої в результаті сурогатного материнства, то вона є жертвою лише в тому випадку, коли існував намір її подальшої експлуатації. Але хіба не страждає дитина, якщо країна майбутніх батьків відмовляється визнати батьківство й національність? Або ж якщо генетичні батьки просто передумали забрати дитину? Чи не повертаємось ми знову до замкнутого кола, в якому дитина, перебуваючи у вразливому становищі, вслід за своєю біологічною мамою може стати жертвою торгівців людьми?

Наталія Ковалів працівник проекту з протидії торгівлі людьми БФ «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ»