Завершився перший етап пілотного дослідження «Оцінка якості роботи місцевих судів Івано-Франківської області»


В квітні – травні 2013 року Апеляційний суд Івано-Франківської області спільно з ТУ ДСА України в Івано-Франківській області та ГО «Закон і порядок» в рамках проекту «Відкритий суд» провели пілотне дослідження «Оцінка якості роботи місцевих судів Івано-Франківської області».

Робочою групою з розробки систем оцінки якості функціонування суду, яка діє під егідою Ради суддів України, Державної судової адміністрації України та проекту USAID «Справедливе правосуддя» на основі практики інших країн, створено систему оцінки якості функціонування суду, яка 14 березня 2013 року в цілому схвалена Рішенням Ради суддів загальних судів України і пройшла пілотне тестування в окремих судах України і, зокрема, в апеляційному суді Івано-Франківської області.

Отриманий досвід був використаний у проведенні оцінювання якості роботи судів всього регіону – Івано-Франківської області. Предметом оцінювання стали 17 місцевих судів. Внутрішнє оцінювання було доповнене зовнішнім компонентом. Правозахисна громадська організація «Закон і порядок» провела опитування відвідувачів судів за допомогою методики карток громадянського звітування.

Робоча група вирішувала поставлені перед собою три завдання:

  • Оцінити діяльність всіх місцевих судів області для того, щоб виявити проблемні місця в організації їх роботи;
  • Тестування самої методики оцінки діяльності суду;
  • Здобути організаційний досвід проведення таких масштабних досліджень.

За результатами проведеної роботи знято фільм-відеозвіт, який можна переглянути на веб-сторінці Апеляційного суду Івано-Франківської області    http://court.gov.ua/sud0990/news/30866/.

Результати даного дослідження 15 травня 2013 року презентувались членами ініціативної групи в місті Києві на засіданні круглого столу «Обговорення проекту системи оцінювання якості функціонування суду в Україні, її пілотного випробування в українських судах та проблемних питань, що призводять до затягування розгляду справ». Досвід ініціативної групи учасники семінару схвалили  і рекомендували в якості прикладу для наслідування.

12 липня 2013 року Апеляційний суд Івано-Франківської області, ТУ ДСА України в Івано-Франківській області та ГО «Закон і порядок» провели  круглий стіл у рамках ініціативи «Відкритий суд» на тему: «Оцінка якості роботи місцевих загальних судів Івано-Франківської області: дослідження, результати, висновки» за участю голів, суддів, керівників апаратів місцевих судів Івано-Франківської області, робота яких вивчалась пілотним соціологічним дослідженням. В роботі круглого столу взяли участь запрошені Голова Державної судової адміністрації України Руслан Кирилюк та керівник  проекту US AID «Справедливе правосуддя» Девід Вон.

 

В листопаді 2013 року відбулись засідання підсумкових фокус-груп, на яких обговорювались як результати оцінювання роботи кожного місцевого суду, надані рекомендації так і робота судів по їх виконанню.

 Провела засідання ініціативна група в складі:

  • Андрій Малєєв (член робочої групи з питань інновацій при ДСА України, заступник голови Апеляційного суду Івано-Франківської області),
  • Ігор Андрієчко (заступник начальника ТУ ДСА  в Івано-Франківській області),
  • Оксана Максимчук (керівник апарату апеляційного суду),
  • Людмила Безусова-Попович (головний спеціаліст із зв’язків з громадськістю апеляційного суду);
  • Володимир  Турчин (головою ГО «Закон і Порядок»).

Фокус-групи  працювали по регіонах області в:

- Івано-Франківську (Івано-Франківський міський суд, Тисменицький районний суд, Галицький районний суд, Тлумацький районний суд);

- Коломиї (Коломийський міськрайонний суд, Верховинський районний суд, Снятинський районний суд, Городенківський районний суд, Косівський районний суд);

-   Калуші (Калуський міськрайонний суд, Рогатинський районний суд, Долинський районний суд, Болехівський міський суд, Рожнятівський районний суд);

- Надвірній (Надвірнянський районний суд, Яремчанський міський суд, Богородчанський районний суд).

До роботи у фокус групах керівники місцевих судів підійшли з великою відповідальністю. Дослідження вважають дуже корисним, а результати цінними для вдосконалення організаційної роботи в суді з метою покращення якості обслуговування відвідувачів суду.  Активно обговорювались і аналізувались оцінки по кожному показнику. На жаль, з невідомих організаторам причин, тільки Верховинський районний суду  проігнорував роботу фокус-групи.

Окрему увагу представники судів акцентували на заходах і змінах, які уже впроваджені в судах з метою виконання рекомендацій дослідження. В.о. голови Калуського міськрайонного суду Наталія Бердан подякувала за результати оцінювання тому, що вона опираючись на них підготувала лист до органів місцевого самоврядування з проханням організувати міські автобусні маршрути до суду, оскільки відвідувачі суду скаржаться на важкість доїзду.

Голова Болехівського міського суду Михайло Поляниця поділився результатами роботи впровадженої за рекомендаціями дослідження скриньки «Хорошого настрою», яка дозволила суттєво покращити стан морально-психологічного клімату в колективі. Цей досвід зацікавив усіх голів судів, оскільки проблема невдоволеності станом морально-психологічного клімату в колективі є в кожному суді. Відмічали голови судів, що базується невдоволення працівників апарату судів кліматом в колективі в першу чергу низьким рівнем оплати праці. Оскільки вирішення цієї проблеми не в їх компетенції, то налагодження неформального спілкування членів колективу, покращення їх побутових умов в суді є дуже важливим.

На всі засідання фокус-груп були запрошені представники місцевих засобів масової інформації, до яких з окремим словом звернулись усі учасники ініціативної групи, відмітивши надзвичайно важливу роль ЗМІ у процесі інформування громади краю про роботу судів і формування активної громадянської позиції щодо діяльності судової влади.