Знову про формати
Стрічки новин і коментарів у перші дні нового року зарясніли повідомленнями про очікування від "оновленого" нормандського формату, можливість повернення до женевського формату, про Берлін та Астану, про необхідність неухильного виконання "мінських домовленостей"...
Як на мене, всі ці дипломатичні Нормандії, "Бургундії, Шампані чи Прованси" (можна вписати і Мінськ, і Астану, і Берлін - нема справи) мають одну характерну рису, яка зводить майже нанівець сподівання на їхню ефективність. Ця характерна риса - не з тої опери, що "Вы, друзья, как ни садитесь...", а з іншої, дуже прагматичної опери, яка непоетично називається "зайвий учасник".
Учасник робив вигляд, що ніби чув, але далі вперто гнув своєї, пояснюючи вірному народонасененню, що кругом суцільні вороги, які тільки й думають, аби завести ведмедя до стоматологічного кабінету. Тобто, примушування цього кремлівського учасника шляхом різних дипломатичних - у тому числі двосторонніх - форматів до увімкнення банального здорового глузду і - відповідно - інстинкту самозбереження, на жаль, не спрацювало.
Про Калінінград поки не будемо нічого говорити, хоча "сакральність" міста Кьонігсберг для будь-якого свідомого європейця важко заперечити - внесок Іммануїла Канта у європейську та світову культуру є аксіомою, а для нинішнього кремлівського режиму Європа, як він сам заявляє, не є дороговказом ні в галузі культури, ні в галузі демократії.
Ігор Харченко, День