ЗСУ взяли під контроль терикон у Горлівці. Що це значить


В день Сухопутних військ України президент Володимир Зеленський повідомив про успіх армійців – взяття терикона в окупованій Горлівці на Донеччині. Що значить ця зміна для лінії фронту?

Очільник держави зазначив, що штурмова група 24-ї окремої механізованої бригади імені короля Данила, попри складні умови, "відбила один із териконів у межах Горлівки та захопила позиції противника", пише ВВС

"Тепер над териконом майорить наш прапор України. Горлівка – це Україна! Донбас – це Україна!", – написав Зеленський.

Він також поширив відео від командування Сухопутних сил ЗСУ, на якому показано, як саме горлівський терикон переходив під контроль України.

Судячи з цього запису, терикон (штучний насип з порожніх порід, витягнутих при підземній розробці покладів вугілля) розташований між північно-західною околицею окупованої Горлівки і селищем Південне, яке українські бійці звільнили ще 2018 року.

У темний час доби українські бійці зайшли на його верхівку і встановили прапор. Також, як видно на відео, вдалося захопити щонайменше п'ятьох російських військових безпосередньо на териконі.

Про спроби наступу ЗСУ на горлівському напрямку російську військові блогери і кореспонденти почали заявляти ще в середині листопада.

Так, один з найвідоміших "воєнкорів" РФ Семен Пєгов розмістив 22 листопада на своєму телеграм-каналі WarGonzo відеорепортаж з околиць Горлівки. 

Він поспілкувався з російськими офіцерами, які відповідають за цей напрямок. За їхніми словами, ЗСУ в листопаді провели декілька хвиль атак силами приблизно до трьох батальйонів (орієнтовно 1–1,5 тисячі військових), намагаючись взяти під контроль відразу декілька териконів і навіть заходили на територію однієї з горлівських шахт.

зсу

АВТОР ФОТО, СУХОПУТНІ СИЛИ ЗСУ

зсу

АВТОР ФОТО, СУХОПУТНІ СИЛИ ЗСУ

Підпис до фото, 

Терикон, який взяли ЗСУ, розташований між селищем Південне і містом Горлівка

Ці дії противника росіяни пояснили їх прагнення відволікти увагу РФ від Авдіївського напрямку.

Семен Пєгов заявив, що всі атаки українців наприкінці листопада "були відбиті".

Однак, як продемонстрували у відеозаписі Сухопутних сил, все ж українським бійцям вдалось встановити український прапор на одному з териконів на околиці Горлівки. Ймовірно, мова йде про насип біля шахти імені Гагаріна. 

Висота цього терикону приблизно 200 м, що дає змогу контролювати навколишню місцевість. 

Однак специфіка такого об'єкта як терикон полягає в тому, що на ньому практично неможливо облаштувати військові позиції. Тобто розмістити значні сили і техніку на цій височині не вдасться. На ньому може перебувати хіба що невелика розвідувальна група, яка буде відстежувати переміщення військ противника.

Тобто взяття терикона важливе лише у випадку подальшого руху в глибину оборони противника або щоб нівелювати його можливість вести розвідку з цієї високої точки.

зсу

АВТОР ФОТО, WARGONZO

Підпис до фото, 

Відео WarGonzo, на якому видно, як в 20-х числах листопада російська артилерія обстрілювала терикон, який намагаються взяти під контроль українські війська

Шлях на Горлівку?

Це велике промислове місто перебуває в російській окупації з весни 2014 року. Тривалий час позиції українських військ перебували впритул до західних, північних і східних околиць міста, що в теорії робило його "бажаною ціллю" для наступу.

В жовтні американське видання Time з посиланням на джерела серед українських військових повідомило про начебто наказ політичного керівництва щодо "відвоювання міста Горлівка".

Військові начебто заявили політикам, що не мають сил і засобів, щоб виконати цей наказ.

Військовий аналітик і історик Михайло Жирохов також впевнений, що зараз не може йти мова про повномасштабний наступ на Горлівку. 

Хоча саме місто має важливе стратегічне положення і його взяття фактично розрізало б логістичний зв'язок між Донецьком і Луганськом.

Саме через Горлівку проходять великі залізничні і автомобільні шляхи між цими окупованими містами.

Але взяття під контроль терикона – це лише покращення тактичного положення ЗСУ і не більше, впевнений аналітик.

"Це не дає стратегічних переваг. Це лише покращення тактичної ситуації", – сказав він ВВС Україна.

Ще одна важлива особливість – Горлівка фактично є частиною великої агломерації Донецька, Макіївки і Єнакієвого. Тобто це суцільна міська забудова, що суттєво ускладнює ведення наступальних дій. 

Жирохов висловлює сумнів, що українська армія на даному етапі готова вести складні міські бої.

Російська влада станом на вечір 12 грудня жодним чином не відреагувала на новини про взяття горлівського терикона.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!