Як ентузіасти будують середньовічні човни, аби спустити їх на міське озеро Франківська

news-image: Як ентузіасти будують середньовічні човни, аби спустити їх на міське озеро Франківська
У середу, 13 березня в лісі поблизу села Єзуполя, що на Тисмениччині, талановиті майстри продовжують реконструювати шестиметровий човен-довбанку.

Як розповіли кореспондентці Бліц-Інфо, реконструкція човна, який отримав назву «Єлизавета Київська»,  - своєрідна репетиція перед будівництвом повномасштабного "Старосільського моноксила". Його роблять на базі човна, який знайшли у 2015 році у селі Старосілля, що на Волині.

"Це так звана довбанка-репетиція, бо наш човен вдвічі менший, ніж той, дванадцятиметровий, що знайшли на Волині. Будемо пробувати робити човен по тих технологіях та тими ж знаряддями праці, які колись використовували: тесло, сокира, струги. Наступний крок - розвести борти і нашити три ряди дощок, щоб це був повноцінний корабель. ",- пояснює співучасник проекту з Івано-Франківська Назар Морозко.

Варто додати, що це вже не перший човен, який побудували хлопці. Раніше їм вдалось створити реконструкцію стародавнього скандинавського човна, розміром 5,5 метрів. Ним реконструктори пройшли експедицію з Івано Франківська до Галича річкою Бистриця.

10 квітня ентузіасти планують облаштувати на міському озері Івано-Франківська будівельний майданчик "Середньовічної корабельні". Кожен охочий зможе долучитись до творення ще двох кораблів - руського та скандинавського типів. На території проекту, крім суднобудівельного, будуть облаштовані й ремісничі майстерні, в яких проводитимуться майстер-класи для дітей та дорослих по середньовічному ремеслу.

"Все залежить від того, наскільки громадськість долучиться до реалізації проекту. Ми вважаємо, що історія та культура є важливими аспектами в житті. Ми маємо передавати їх дітям та внукам. Тут свого роду буде інтерактивний музей, де діти не лише зможуть подивитись на інструмент через скло, а й матимуть змогу спробувати ним щось зробити",- додає Назар Морозко. 

Як розповів співзасновник проекту Володимир Ільків, ідея будувати човни виникла спонтанно, коли їздили по сиротинцях.

"Цей проект почав своє існування з літа минулого року. Ідея виникла спонтанно. Ми займались дітьми, часто сиротинцями. Думали над тим, як можна допомогти дітям та молоді розвивати культурні цінності. В одній із розмов й вирішили побудувати човен-реконструкцію, бо тут є історія, повністю розвинута структура, яку можна органічно подавати для дітей. З'ясувалось, що це цікаво й для дорослих, сімей та старшого покоління. Ми почали реалізовувати свою фантазію, водночас виявилось, що багато людей надихається цим", - ділиться реконструктор.

Франківець зізнався, що будувати човен-довбанку не так легко, адже бракує інформації. 

"Точних даних, як будувати човен - нема. Ми хочемо зробити шестиметрову колоду, а потім розвести борти, як написано в візантійських і наших джерелах. Знайти дерево для будівництва човна - теж не легко. Воно має мати відповідну товщину та бути рівним. Ми обрали тополю, бо це дерево доступне у нашому регіоні. ",- розповідає Ільків.

Варто зауважити, майстри розпочали будівництво шестиметрового човна-довбанки у понеділок, 25 березня. За словами Ільківа, цей етап роботи планують завершити до кінця тижня. Увесь цей час семеро хлопців та львів'янка Марія Іванців з трьома дітьми живуть у наметах. Жінка каже, що весною та літом історичні знання перевіряють на практиці. Ці дні - саме цей випадок. 

"Сьогодні я готую пшеничну кашу з м'ясом. Хлопці багато працюють, відповідно їм потрібна енергія. Ми намагаємось відтворювати автентичні страви без використання надсучасних продуктів. Все готуємо в казані на відкритому вогні, а їмо з керамічного посуду, ввечері нам підсвічують свічки. Чоловіки мені допомагають, але в мене достатньо досвіду, тому їхня допомога не потрібна",- розповідає Марія Іванців.

Львів'янка - художник-реставратор за освітою, тому історія її дуже цікавить. Каже, коли познайомилась з майбутнім чоловіком історична культура ще більше припала до душі. Тепер на всі заходи пара завжди бере з собою дітей.

"Це дуже корисно для їхнього виховання, після цих подорожей вони повертаються старшими, здобувають досвід, який дуже цінний для особистісних якостей. Зараз дівчаткам чотири роки, два роки та 11 місяців. Старшій дочці було три тижні, коли ми вперше взяли її з собою у поїздку, тоді зрозуміли, що з дітьми реально подорожувати",- додає жінка.

Додамо, проект "Середньовічня коребельна" реалізується на базі БО "Благодійного Фонду "Дороги Предків". Окрім франківських ентузіастів сьогодні до ініціативи доєднався львівський військово-історичний клуб «Чорна Галич».

Читайте Бліц-Інфо в FacebookTelegram та Twitter. Тільки найважливіші новини!


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 13.03.2019 19:37