Час затягати паски


З 1 квітня в Україні без жодних жартів набув чинності закон про запобігання фінансової катастрофи.

Нагадаємо, що Верховна Рада прийняла його 27 березня, дебати були запеклими, і 246 голосів «за» назбиралося аж з другої спроби. Закон вводить в Україні жорсткий режим економії, але без цього, кажуть його автори, не обійтися. Інший варіант лише один – дефолт, банкрутство.

Чорна діра в бюджеті

У тому, що попередня влада крала та брехала про покращення, тепер уже ніхто не сумнівається. Але реальні розміри чорної діри, в яку вони загнали Україну, розумом осягнути важко. Як заявив під час представлення антикризового закону прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, нам сьогодні не вистачає 289 млрд. грн. Ця сума майже дорівнює цілому бюджету країни на 2014 рік. За словами прем’єра, складається вона зокрема з дефіциту цьогорічного держбюджету – 71,6 млрд. грн., ще 34 млрд. – «так звані надуті доходи державного бюджету, які пропонувались урядом Азарова і які неможливо виконати, оскільки були неадекватні макроекономічні показники: країна падала, а вони показували, що в економіці ріст. Промисловість скорочувалась, а вони показували, що промисловість росте». Ще 2,9 млрд. грн. – це втрати соціальних фондів через неправильно пораховану макроекономічну базу. І таких дір чимало.

Звісно, «допомогли» й російські брати-окупанти. Логіка в них залізна – Крим і так анексували, тож яка ще знижка на газ?. Тому вже з того ж 1 квітня ціна на російський газ – 480 доларів за тисячу кубометрів. Таким чином обсяг поточного дефіциту НАК «Нафтогаз Україна» становитиме 33,4 млрд. грн.

Саме для того, аби хоча б почати вилазити з цієї діри, прийняли антикризовий закон і зміни до держбюджету. До речі, ці документи входять у пакет реформ, фінансову підтримку якому готові надати МВФ та інші міжнародні кредитори.

Від газу до пива

Отож, на чому економитимуть? Зросте плата для населення за газ та енергоносії. Піднімати ціну планують поступово – до 2018 року. Перше подорожчання народ відчує вже з 1 травня – ціна на газ зросте на 50 %, а з 1 липня – на 40 % для комунальної тепло­енергетики. Разом із тим запустять нову систему адресної підтримки. В уряді заявляють, що кожна малозабезпечена сім’я отримає до 500 грн. на оплату.

Уніфікують допомогу при народженні дитини. Тепер за кожне маля держава дасть 41 280 грн. незалежно від того, скільки дітей вже є у сім’ї. Перші 10 320 грн. виплачуватимуть одразу, решту суми – рівними частинами протягом трьох років. Нагадаємо, що до 1 квітня допомога при народженні другої дитини була 71 тис. грн., третьої та кожної наступної – 141 тис. грн.

Мінімалку заморозили. В бюд­жеті було передбачено, що мінімальна зарплата протягом 2014 року має зростати тричі: січень – 1218 грн., липень – 1250, жовтень – 1301. Тепер підвищення відмінили – як для мінімалки, так і для прожиткового мінімуму та пенсій. Вони залишаться на січневому рівні. Щоправда, обіцяють підвищувати їх, враховуючи рівень інфляції, аби компенсувати зростання цін.

Податок на валюту. Якщо вам потрібно купити іноземні гроші, доведеться заплатити 0,5 % від суми. Платитимуть і фізичні особи, і юридичні, так само не має значення готівкова операція чи безготівкова. Гроші ці підуть у Пенсійний фонд.

Подорожчають і шкідливі звички. Рада підняла акциз на алкоголь та тютюн на 25 %, на пиво – на 42,5 %. Як порахував Яценюк, пляшка пива, яка коштувала 8 грн., буде 8,5, цигарки за 15 грн. подорожчають на гривню, а пляшка горілки з 32 зросте до 35 грн.

Дуже шкода, але подорожчання чекає і на ліки – у вигляді 7 % податку на додану вартість. Раніше цього не було.

Багаті платять більше

Ще в Україні вводиться прогресивна шкала оподаткування доходів громадян. Тобто отримуєш більше – тоді й більше платиш. Той, хто заробляє понад 300 тис. грн. на місяць, платитиме 20 % податку, понад 500 тис. – 25 %. Загалом в уряді порахували, що таких українців є приблизно 300 тисяч. Як заявив Арсеній Яценюк, 1,7 % багатих українців мають заплатити податки для того, що 98 % небагатих відчули, що в країні прийшов час соціальної справедливості. Для решти народу ставка податку лишається незмінною – 15 %.

Меншими стануть і VIP-пенсії. Якщо раніше, за «спеціальними» законами, судді, прокурори, дип­ломати і т. д. отримували пенсію у розмірі 80 % від зарплати, то тепер цей поріг знижено до 70 %. Також призупинено дію норм, за якими при виході на пенсію з мінімум 10 роками стажу працівники органів місцевого самоврядування, дипломати, судді, держслужбовці отримують 10 місячних зарплат. Не платитимуть при виході на пенсії допомогу – місячну зарплату за кожен рік роботи – прокурорам і слідчим прокуратури.

Розібралися і з пенсіонерами Криму. Вирішили, що решта України їх утримувати не буде. Так пенсії і соцдопомоги кримчанам платитимуть тільки з тих грошей, які заплатили до держбюджету платники єдиного внес­ку з самого Криму. Якщо коштів бракуватиме, то дефіцит має покривати сам бюджет АРК. Разом із тим кримчани, які не отримували російського паспорта і пенсій та допомог від Росії, – рівні у правах з рештою українців.

Зріс і податок на нерухомість. Нагадаємо, сам закон про «податок на розкіш» набув чинності 1 січня цього року. Але раніше пропонували оподатковувати тільки житлову площу, тепер рахуватимуть всю. Платитимуть ті, хто має квартири площею більше 120 квадратів чи будинки понад 250.

І велике скорочення

Уже дуже швидко в Україні має збільшитися кількість безробітних. Ті ж антикризові заходи передбачають скорочення держслужбовців і силовиків.

Відповідно до закону, чисельність службовців державних органів влади має зменшитися на 10 %. Тобто з 249 тисяч звільнять майже 24 тисячі чиновників. Виходить десь по тисячі на область. І це тільки перший етап. Після цього, заявив Яценюк, треба якнайшвидше провести конституційну реформу, ліквідувати ОДА та створити облвиконкоми. Це дасть можливість скоротити на 20 % кількість працівників цент­ральної влади.

Також в Україні планують звільнити майже 79 400 працівників МВС, 3 350 співробітників СБУ, 299 працівників управління держохорони та 2 263 людей з прокуратури.

Як ідеться у пояснювальній записці до закону, починаючи з 2015 року скорочення силовиків дасть можливість зекономити близько 1350 млн. грн. Їх хочуть спрямувати на соціальний захист населення. Економія в 2014 році буде незначною, адже зі звільненими треба розрахуватися і, згідно з законом, утримувати їх до кінця року.

Що ж, нас усіх чекають непрос­ті часи. Але ніхто й не обіцяв, що буде легко. Легке «пакращення» ми ледь пережили, пише Репортер.