Франківським парковкам закони не писані?


Прозорість схеми роботи комунальних парковок, які становлять більшість в Івано-Франківську, викликає сумніви.

«Бліц-Інфо» вже писав про скарги одного з франківських водіїв стосовно паркувальних талонів на майданчиках, що належать комунальному підприємству «Технічний центр «Сервіс-Авто»: хто контролює обіг цих талонів і відповідно – надходження до міського бюджету. Однак, як виявилося, це далеко не єдина претензія до комунальних парковок.

Почнемо з того, що КП «Технічний центр «Сервіс-Авто» працює з двома агентами (ПП Коровайний і ПП Катамай), які надають послуги паркування на 26 комунальних майданчиках. Така кооперація відбувається на основі договору, згідно якого агент отримує 20% від продажу всіх паркувальних талонів.

Агентів обирає на конкурсній основі комісія, до якої входять представники КП «Технічний центр «Сервіс-Авто» і Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку міськвиконкому.

Однак виникає питання доцільності витрат на утримання агентської мережі. Адже за відсутності винагороди для посередників, мабуть, вартість місця для паркування суттєво зменшилася б, і, можливо, вистачило б грошей на розмітку на всіх парковках, а може навіть і на паркомати.

Мало того, згідно Постанови КМУ №1342 від 03.12.09 п.8-1 «Про затвердження правил паркування транспортних засобів» операторам (у нашому випадку це КП «Технічний центр «Сервіс-Авто») забороняється передавати майданчики для паркування на тротуарах та проїзній частині автомобільних доріг у користування іншим суб’єктам господарювання.

Але директор «Сервіс-Авто» Андрій Строїч не вбачає тут порушення законодавства. Він сказав кореспондентові "Бліц-Інфо", що паркувальні майданчики не передаються в користування підприємцям-агентам, вони лише перебрали на себе функцію продажу паркувальних талонів.

А укладати такі агентські договори Івано-Франківська міська рада зобов’язала комунальне підприємство ще  у вересні 2012 року.

Як пояснив Андрій Строїч, справа в тому, що комунальне підприємство є платником податків на загальній основі й відповідно не уповноважене брати готівку за послуги паркування, тож водіям потрібно було б видавати чек із паркомату. Проте встановлення паркоматів наразі не передбачається, оскільки обійдеться нашому місту близько в 1,5 млн грн. Відтак обрали інший варіант, передбачений законодавством: продаж паркувальних талонів безготівковим шляхом агентам, а ті, як платники податків на спрощеній системі, можуть працювати з готівковими розрахунками безпосередньо з водіями.

Тут Андрій Строїч, вочевидь, посилається на Постанову КМУ п.29, де зазначено, що сплата вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування може здійснюватися у безготівковій формі шляхом придбання паркувального талону з визначеною тривалістю паркування, в якому зазначається дата та час розміщення транспортного засобу на майданчику для платного паркування.

Але у цьому пункті постанови йдеться лише про ті паркувальні талони, які часто купують по передоплаті, там уже заздалегідь прописаний період перебування автівки на парковці. Натомість в Івано-Франківську таким чином продають і «чисті» не заповнені талони, що, як виходить, суперечить Постанові КМУ №1342.

Мало того, у тій-таки постанові вказано, що у разі сплати послуг з утримання майданчиків для платного паркування готівкою, користувач отримує паркувальний талон, на якому зазначено час в'їзду на майданчик для паркування, та сплачує за час паркування на автоматичному виїзному терміналі відповідно до паркувального талону з отриманням фіскального чека. Натомість користувачам франківських парковок замість фіскального чеку видають товарний, та ще й лише за вимогою клієнта.

Інший фактор необхідності співпраці з агентами, за словами Андрія Строїча, полягає в суттєвій економії. Він каже, що витрати на сплату агентських відсотків значно менші, ніж видатки, які б керівництво КП «Технічний центр «Сервіс-Авто» виділяло на зарплату паркувальникам. Адже ті офіційно працевлаштовані в агентів. 

Ось тільки самих паркувальників, вочевидь, забули про це попередити. У розмові з кореспондентом «Бліц-Інфо» один із них сказав, що працює на «Сервіс-Авто», інший узагалі почав плутатися й так і не зміг відповісти, хто його роботодавець: комунальне підприємство чи ПП Коровайний.

І нарешті – паркувальні талони, а точніше – особливості їхнього виробництва. Річ у тім, що ці талони виготовлені з високоякісного паперу. За оцінкою заступника директора друкарні «Місто НВ» Романа Ткачука, йдеться про дорогий крейдований папір з відблиском. Він дорожчий від офсетного приблизно на 30%. Виникає запитання: який зміст витрачати бюджетні кошти на друк високоякісних одноразових папірців, термін життя яких – година?!

Окрім цього, ані тираж, ані назва друкарні, де виготовляють паркувальні талони, на них не зазначені.

Директор Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак розповів, що талони друкують у ПП Бурдіна А.А. А тираж обумовлений у договорі.

Як бачимо, чимало сумнівних акцентів навколо франківських парковок можуть трактуватися по-різному, ось тільки закон – єдиний. Опираючись на нього, мало б не виникати жодних запитань, а тим паче різних варіантів відповідей.

У будь-якому разі вище описані претензії до комунальних паркувальних майданчиків усе одно на цьому не закінчуються. Є ще гроші франківських водіїв за послуги паркування. Ці кошти мали б наповнювати міський бюджет. Та чи потрапляють вони до місця призначення у своїй реальній кількості? Про це далі буде.