Опитування: 40% українців допускають, що можуть стати ветераном у майбутньому, 56% - ні
Менше половини українців вважають, що можуть стати ветеранами у майбутньому.
Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг».
Варто зауважити, 54% опитаних зазначили, що серед їхніх близьких та рідних є ті, хто брав участь у воєнних діях на території України, з 2014 по 2021 роки. 71% мають серед близьких тих, хто воював чи воює на фронті, починаючи з 24 лютого 2022 року. У порівнянні із попередніми опитуваннями, починаючи з 2022 року, зростає кількість тих, чиї близькі сьогодні воюють на фронті.
40% опитаних допускають, що можуть стати ветераном у майбутньому, 56% - протилежної думки. Найчастіше про можливість стати ветераном говорили мешканці центральних та західних регіонів, наймолодші респонденти, чоловіки, та ті, хто мають родичів і близьких, котрі воювали з 2014 року і воюють зараз.
У суспільстві надалі фіксуються найвищі показники довіри до військових. Водночас є значні відмінності у рівні довіри відповідно до категорій військових. Так, 96% довіряють ветеранам АТО, які зараз знову воюють, 91% довіряють ветеранам нинішньої війни, 88% довіряють ветеранам АТО (ООС) 2014-2021 рр. У категорії військових – 94% довіряють військовим ЗСУ, які служать на передовій, 76% довірять тим, хто служить у тилу (не ТЦК). Натомість військовослужбовцям ТЦК не довіряють 67%, довіряють – 29%. Щодо останніх найвищий рівень недовіри до них серед мешканців західних та пограничних областей, наймолодшого покоління, чоловіків.
Серед ризикових явищ, з якими можуть зіткнутися ветерани російсько-української війни після повернення зі служби, надалі на перших місцях – психоемоційна нестабільність, проблеми з фізичним здоров’ям та труднощі з отриманням медичної допомоги, відсутність інклюзивного простору та адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю, також проблеми з оформленням соціальних пільг та конфлікти у сім’ї, родині. Також опитані вважають доволі ймовірними нерозуміння суспільства, відсутність роботи, зловживання алкоголем, чи наркотиками, невідповідність військового досвіду для цивільного життя. Близько половини опитаних зазначили про ризик самогубств серед ветеранів та про ризики порушення ними законів та участі у злочинності. У порівнянні з опитуванням у березні 2024 зросла кількість тих, хто вбачає ризики у зловживанні алкоголем та наркотиками, порушення законів та участі у злочинності. Дещо зменшилися очікування ризиків щодо відсутності роботи та самогубств, Відносно частіше наявність згаданих проблем відчувають близькі ветеранів, які воювали з 2014 та воюють зараз.
64% опитаних зазначили, що образ ветеранів ветеранок в українських ЗМІ є переважно позитивним. 20% відповідали, що він є скоріше нейтральним. Лише 4% сказали про негативний образ ветеранів у ЗМІ. З іншого боку 36% зазначили, що образ ветеранів та ветеранок у реальному житті не відповідає тому, що зображується в ЗМІ. 58% – протилежної думки. Частіше про невідповідність образу ветеранів та ветеранок у реальному житті та ЗМІ зазначали ті, хто мають родичів які воювали в АТО/ООС з 2014 року.
Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов’язання перед ветеранами російсько-української війни: у серпні 2022 року таких було 69%, у січні 2023 – 53%, у вересні 2023 – 33%, у березні 2024 – 25%, у грудні 2024 року – 25%. Сьогодні тих, хто вважає по інакшому, – 68%. Найчастіше негативної думки про виконання зобов’язань держави перед ветеранами дотримуються мешканці західних та пограничних регіонів, а також ті, хто мають близьких, які воювали з 2014 і воюють зараз.
Серед тих, котрі вважають, що держава не виконує своїх зобов’язань перед ветеранами більшість (59%) вважають, що серед інституцій в першу чергу не виконує свої зобов’язання Верховна Рада (59%). 30% зазначили, що свої зобов’язання не виконує Кабінет Міністрів, 28% – Президент, 27% – місцеві ради та виконкоми, 19% – міністерства та відомства.
78% опитаних вважають, що суспільство сьогодні поважає ветеранів. У порівнянні з опитуванням у березні 2024 їх дещо зросла (у березні таких було 76%). Протилежну думку сьогодні мають 17%. Більше таких серед тих, хто мають родичів, котрі воювали в АТО/ООС з 2014 року, мешканців західних та пограничних регіонів.
53% вважають, що державні програми по створенню інклюзивного (доступного) простору та інфраструктури для осіб з інвалідністю є неефективні. 37% – протилежної думки. Частіше про неефективність таких програм зазначали мешканці прифронтових та центральних регіонів, старше населення (51+) та родичі тих, котрі воювали в АТО а також тих, котрі воюють сьогодні. Кількість тих, хто зазначили, що добре або скоріше поінформовані про проблеми ветеранів у порівнянні з березнем 2024 року не змінилася (56%). 43% – зазначили, що не поінформовані. Більше останніх серед мешканців пограничних областей, осіб старшого віку, тих, котрі не мають близьких, чи знайомих, котрі воюють.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!