Олег Вецків - майстер служби контролю за виробництвом, один з кращих фахівців комплексно-приладового обстеження Долинського відділення АТ «Івано-Франківськгаз».
У 2018 році його команда стала переможцем Всеукраїнських змаганнях «Наша майстерність – ваша безпека».
Олег вміє майстерно не лише провести діагностику газопроводів, а й знайти справжні скарби. Газовик уже 14 років займається пошуком старожитностей, пише Бліц-Інфо з посиланням на пресслужбу АТ "Івано-Франківськгаз".
З ЧОГО РОЗПОЧАЛОСЯ ВАШЕ ЗАХОПЛЕННЯ - ПОШУК АРТЕФАКТІВ?
Все розпочалося з бабусиної скрині, в якій я знайшов декілька польських монет 1932-1935 років періоду Юзефа Клеменса Пілсудського - першого голови відродженої Польської республіки, засновника польської армії. Мені тоді було десь 15 років. Тоді і не думав, що це переросте в захоплення. Зараз мені 43, з них 14 років я займаюсь пошуком старожитностей та колекціонуванням монет. Першою моєю знахідкою були австрійські 10 філерів 1895 року. Їх я знайшов в Болехові на виораному полі. Після першої знахідки, мені вдалося купити декілька срібних Австрійських монет. Ось так і почала поповнюватись моя нумізматична колекція.
ЗА 14 РОКІВ ЗІБРАЛИ ВЕЛИКУ КОЛЕКЦІЮ МОНЕТ?
Важко судити. Спочатку збирав різні монети без напрямку. Але з часом, подорослішав, зрозумів, що будь-яка колекція цінніша, коли предмети в ній належать до певного історичного періоду або події. Ближчою для мене є історія Австро-Угорської імперії, яка існувала на території Західної України. Її історія дуже тісно пов’язана з нашою. Для того, щоб зрозуміти приорітетність монетних знахідок, почав вивчати історичні записи, наукові публікації, що відносяться до даної епохи. Хоча з задоволенням збираю також монети Польщі, Веймарської республіки (Німеччина) та Третього Рейху.
У ВАШІЙ КОЛЕКЦІЇ ТІЛЬКИ МОНЕТИ?
В колекції є ще і паперові гроші. Загалом, кожен експонат колекції – має свою історію. Так, під час ремонту будинку в старому районі Долини господарі розбирали пічку та знайшли гроші Української Народної Республіки 1919 року. Вони від перебування в пічці під високими температурами стали пластмасовими і ламкими, але це дуже рідкісні екземпляри. Мені вдалось їх викупити і тепер вони в моїй колекції.
Ще є старі гудзики польські і Царської Росії, полкові знаки та нагороди, які я знайшов за допомогою металошукача. Так, недалеко Долини, були лінії оборони під час Першої і Другої Світових воєн. Там я знайшов знак 28 австрійського полку, який стояв на Раківських берегах.
ОЛЕЖЕ, КОЛИ КОРИСТУЄТЕСЯ МЕТАЛОШУКАЧЕМ, ЧИ НЕ ВИНИКАЄ ДЕЖАВЮ РОБОТИ В «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗІ», КОЛИ ОБСТЕЖУЄТЕ ГАЗОПРОВОДИ?
Звичайно, принцип роботи відрізняється, але коли відбиваєш трасу, схожість дій є. Тобто робочі навики, можна сказати, стали в пригоді в пошуках артефактів.
ЯКИМ ЧИНОМ ВИЗНАЧАЄТЕ МІСЦЕ ПОШУКУ АРТЕФАКТІВ?
Для пошуку старожитностей є цікаві історичні місця. Про них дізнаєшся від друзів-колекціонерів або старших людей.
Між Долиною і Вижковом в горах було колись старе село Тарасівка. В 1939 р. воно було спалене радянськими солдатами. Залишилось багато фундаментів, які нагадують про минулі господарські споруди. Там і проводив пошуки. Окрім того, є багато інформації та карт на австрійських сайтах. На жаль, на українських сайтах її немає. А під час радянських часів взагалі така інформація знищувалась.
Маючи старі австрійські карти, де чітко зображено всі споруди, використовую програму сучасних карт. І методом накладання, визначаю місця колишніх фортець, замків, бойових дій й теперішньому часі . Це можливі місця майбутніх знахідок.
ЯКИМИ ЕКСПОНАТАМИ СВОЄЇ КОЛЕКЦІЇ НАЙБІЛЬШЕ ПИШАЄТЕСЯ?
Найстаріші монети моєї колекції - Римські динари, датовані 150-200 роками Нашої Ери. А зі знахідок, які сам знайшов у лісі на Оболоні - 10 Крейцарів датовані 1774 роком. Це період правління Марії-Терезії, ерцгерцогині Австрії, королеви Угорщини з 1741 року, королеви Богемії з 1740, королеви Галичини і Володимирії та імператриці Священної Римської імперії.
Та головна моя гордість – це колекція Австро-Угорських монет часу правління Франца-Йосифа (1885-1915 рр). В мене є монети всіх номіналів цього періоду: від одного філера, гелера (як наші копійки) до флоренів, які штампували як для Австрії так і для Угорщини. Флорин - це срібна монета, по вигляду нагадує нашу металеву гривну. На лицевій стороні портрет Франса-Йосифа, а на другій – герб Австрійський або Угорський.
ЯКИМИ АРТЕФАКТАМИ ХОЧЕТЕ ПОПОВНИТИ СВОЮ СКАРБНИЧКУ?
Хочу знайти скарб (ред. –сміється)! Не маю в колекції монети, яка називається Ауреус – золота римська монета. Вона може бути з отвором посередині, тому що її носили і як прикрасу. Ціна різна, залежно від часу, коли вона карбувалась і яким тиражем. Якщо це монета часів Антонія Піа або Марка Аврелія – вартість 800 євро. Це був час розквіту і грошей штампували дуже багато. А якщо імператор правив мало, наприклад Сервій Гальба або Авл Вітеллій, цінність монети зростає до 10 тис. євро.
ЯКЩО ХТОСЬ ЗАХОЧЕ ЗАЙМАТИСЯ КОЛЕКЦІОНУВАННЯМ, ЩО ПОРАДИТЕ?
Колекціонування більше приносить витрат. Для того щоб колекція збільшувалась, треба витрачати не тільки кошти, а й сили і час. У нас більше історичних цінностей Австрії і Польщі. А взяти Східну Україну або Центральну - там більше знахідок татарських, шведських, є з Царської Росії. Ми з друзями та знайомими обмінюємось.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!