Під час позачергового засідання сесії Івано-Франківської обласної ради депутати прийняли звернення до ВР України та Кабінету міністрів України щодо недопущення вилучення коштів з місцевих бюджетів.
На розгляд депутатів представили два проєкти звернень до центральної влади, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
Перший проєкт рішення презентував представник фракції ЄС Ростислав Кукурудз.
"Обмеження місцевого самоврядування та зрив реформи децентралізації через позбавлення бюджетів громад ПДФО - неприпустимі. Для підтримки військової промисловості найбільш ефективним способом є надання бюджетних кредитів з 0% ставкою. Це примусить контролювати такі кошти як державним органам, так і підприємствам",- пояснив суть свого звернення Кукурудз.
Втім, під час обговорення депутати мали багато запитань і зауважень до цього проєкту.
Зокрема, як зауважив депутат Тарас Виноградник, фракція ЄС політизує дане звернення.
«Наприклад, у першому абзаці ви вказуєте про зрив реформи децентралізації, але не пояснюєте у чому вона зривається, які закони порушують», - зауважив депутат.
На помилках у проєкті рішення акцентували й інші депутати.
Своєю чергою депутат і військовослужбовець у запасі Ігор Очкур зауважив, що військовим важливо, в який садок ходить його дитина, в якій поліклініці лікується його дружина.
«ПДФО - це податок на ту громаду де проживає родина військового. Забрати право військового сплатити кровно зароблені гроші на користь сім’ї – це не зовсім гідне рішення. Я знаю, як швидко і оперативно вирішуються питання в громадах щодо запитів від військових. Тому цю систему треба дуже обережно ламати»,- наголосив депутат.
Другий проєкт рішення представив заступник голови облради Микола Палійчук.
«Ми підтримуємо позицію, що необхідно підтримувати армію, щоб перемогти, але звертаємося з проханням, щоб внести зміни до законопроєкту і 50% забрати на військових, а 50% залишити в громадах для допомоги військовим. Ці 50% розщепити з подальшою субвенцією для місцевих бюджетів пропорційно від кількості осіб, які служать у тій чи іншій громаді. Це реально зробити і дуже швидко. Чому наша пропозиція саме така? Бо 10-15 громад області отримують на сьогодні ПДФО від військових, а інші не отримують, або отримують несуттєво. Але кожна з цих громад відправила воювати своїх хлопців. Ці хлопці не працюють і не сплачують ПДФО і громада має втрати. Тому наша ідея, щоб ПДФО, хоч і в незначній частині, повернути тим громадам звідки призвані хлопці. Бо ті громади теж допомагають військовим, також дають допомогу на поховання та сім’ям загиблим. Тому ми пропонуємо альтернативний проєкт рішення: ПДФО пожежних і МВС залишити без змін в тих громадах де вони сплачуються у пропорції – 21% державний бюджет, 64% - місцевий, 15% - обласний, а ПДФО військових залишити в пропорціях 50% на військові потреби, 50% для громад, щоб вони могли забезпечувати своїх військових»,- пояснив ідею Палійчук.
Як зауважив голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич, при голосуванні за такі проєкти рішення треба завжди "мати свою голову і критичне мислення, а не голосувати тому, що інші ради проголосували той чи інший текст звернення".
«Щодо цих двох проєктів рішення в мене є декілька питань. Чи треба фінансова мобілізація під час війни? Очевидно що так, в тому числі затягуючи паски на місцевому рівні. Чи професійний підхід коли місцеві громади за рахунок бюджетних коштів купують військове спорядження? Непрофесійний. Я розумію, що є зловживання на центральному рівні. Але коли мова йде про приціли, тепловізори, мавіки, то краще знає Міноборони. Тому доцільніше, щоб це робилося централізовано державними структурами. Чи потрібно утримувати місцеву соціальну інфраструктуру: школи, садки, лікарні, бібліотеки, інтернати? Потрібно. У військових є сім’ї, вони користуються соціальною інфраструктурою і вона потребує підтримки. Тому очевидно, що частина податку має залишатися в громадах. Чи справедливим є нинішній механізм надходження ПДФО тільки за місцем реєстрації військових частин? Ні, адже служать люди з кожної громади, а ПДФО отримують кілька громад. Тож я підтримую, що не потрібно все ПДФО забирати і цей підхід, який запропонував Микола Палійчук є збалансованим»,- наголосив Олександр Сич.
Голова обласної ради поставив кожен проєкт рішення на рейтингове голосування. Проєкт запропонований фракцією "ЄС" набрав тільки 13 голосів «за». Проєкт, який подали фракції "Батьківщина", "Свобода" та "За майбутнє" набрав 45 голосів підтримки, тож до подальшого розгляду взяли саме його.
Опісля депутати внесли кілька правок у проєкт рішення.
Фракція "Батьківщини" запропонувала внести правку, щоб встановити цей розподіл 50% на 50% на період дії воєнного стану і з 01.01.24 року. Депутати підтримали таку пропозицію.
Своєю чергою військовослужбовець і депутат обласної ради Мирослав Кріль запропонував, щоб у звернення додати прохання абзац: з 1 січня 2024 року 100% коштів державного дорожнього фонду передати до державного бюджету України і спрямувати на заходи з обороноздатності держави та створення умов до розвитку оборонно-промислового комплексу країни. Це рішення також підтримали.
Ще одна важлива пропозиція надійшла від очільника депутатського корпусу Олександра Сича – запропонувати Кабінету міністрів України розробити порядок спрямування субвенції місцевим бюджетам з тієї частини ПДФО, яка поступить в обласний бюджет. Яку частину залишити в обласному бюджеті і який порядок розщеплення на місцеві бюджети. Щоб у кожній області була єдина процедура. Така пропозиція також набрала необхідну кількість голосів.
За звернення до Верховної ради та Кабінету міністрів України щодо недопущення вилучення коштів з місцевих бюджетів проголосували 45 депутатів. Не голосували фракції "ЄС" та "Слуга народу".
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!