Коли на порозі — війна


18 березня близько десятої години ранку накинув на себе наплічник, у якому можна сховати й автомат Калашникова зі складаним прикладом (зрештою, через блокноти та інше журналістське «причандалля» і так видно, що ранець чимось заповнений), і твердим кроком попрямував до будівлі ОДА — туди, де перебувають нині голова Ради оборони області та інші члени цієї структури.

Про всяк випадок тримаю наготові посвідчення. В такий час, міркую, заходи безпеки мають бути особливо жорсткими. Та без перешкод заходжу до приміщення — ніхто не зупинив, не запитав, куди йдеш, що несеш. Піднімаюся на третій поверх, де у 321-му кабінеті має працювати постійний координаційний комітет при Раді оборони області, про створення якого оголосили напередодні. Він і є головною метою візиту, бо хочеться дати конкретну інформацію читачам, чим тут будуть займатися, з якими питаннями можуть сюди звернутися люди тощо.

Та 321-й кабінет зустрів мене абсолютною тишею і порожнечею. Спантеличений піднімаюся на два поверхи вище, де розташовані обласна рада і Штаб національного спротиву. Настрій пожвавлюють кілька хлопців-охоронців, що сидять на дивані поряд зі стосом щитів. Вони кажуть про якийсь комендантський взвод. У 521-му кабінеті, Штабі національного спротиву, застаю молодого чоловіка, напроти якого сидить юнак і заповнює анкету.

Виявляється, саме тут відбувається формування з добровольців комендантського взводу, який охоронятиме будівлю обласної ради й ОДА. 
Пояснюю, що шукаю координаційний центр.

— Ми вже другий день чуємо про його створення, — каже молодий чоловік. — Може, сьогодні нарешті почнеться відповідна робота...

Як я довідався пізніше, справді, о другій годині відбулося засідання Ради безпеки області саме з цього приводу.

Ділюся враженнями, як безперешкодно потрапив, зокрема на третій поверх, де кабінет голови ОДА — голови Ради оборони області. За словами мого співрозмовника, його ще відучора мали б охороняти працівники Державної служби охорони та спеціальний міліцейський підрозділ. Принаймні так визначено законодавством. По дорозі назад ще раз зупиняюся на третьому поверсі в надії побачити потужну охорону обласного керівництва, але у приймальні Андрія Троценка була лишень секретарка. Щоправда, вже на вулиці біля входу до адмінбудинку помітив трьох працівників ДСО, які там про щось розмовляли з представником «Правого сектору»...

Та віддамо належне — наступного дня в коридорі біля приймальні голови ОДА вже чергували двоє бійців служби охорони, які доволі підозріло зреагували на автора цих рядків, що, як не дивно, викликало в мені позитивні емоції.

«Відновлюємо те, що було зруйновано...»

Так зазначив обласний військовий комісар — командир Івано-Франківського гарнізону полковник Ігор Павлюк, маючи на увазі стан наших Збройних сил. Але спершу він роз’яснює, що таке часткова мобілізація, оголошення якої так зворохобило жителів Прикарпаття. По суті, вона в області вже відбулася, тільки проводилася приховано. і на нинішній день, зазначив Ігор Павлюк, додаткового мобілізаційного завдання до нас не надходило.

Проте слід роз’яснити, що означає часткова мобілізація і як мають діяти люди в цей особливий період. Зокрема, без зволікань з’явитися за викликом до військкомату в термін, визначений у повістці. Громадян, які перебувають у запасі, може бути залучено до робіт оборонного характеру. Особи, які перебувають на обліку як військовозобов’язані, без дозволу військових комісарів не мають права змінювати місце проживання. І ще на одному аспекті наголосив облвійськком — лише військові комісари мають право мобілізовувати громадян. Відповідні повістки дійсні тільки за їхнім підписом. Бо, скажімо, в Івано-Франківську був випадок, коли до однієї квартири завітали дві якісь жінки і сказали людині, що вони, мовляв, із Самооборони і забирають чоловіка до армії. Зрештою, такими речами, як на мене, мала б займатися Служба безпеки, бо це конкретно «тягне» на якусь провокацію.

Друге питання стосувалося батальйону територіальної оборони, про який згадував ігор Павлюк на понеділковій нараді в ОДА з приводу формування Ради оборони області. Для його створення, в принципі, все готово, лише чекають команди. Щоправда, потрібна й фінансова допомога, бо наразі навіть не вистачає уніформи, аби забезпечити всіх бійців цього підрозділу. Відповідно до протоколу засідання наради від 17.03.2014 р. під головуванням голів ОДА та обласної ради з питань заходів щодо мобілізаційної роботи і цивільного захисту населення відкрито рахунок для зарахування коштів фізичних та юридичних осіб для фінансування заходів з мобілізаційної роботи.

І на нараді Ради безпеки з приводу формування координаційного центру буде сформовано й сектор з мобілізаційної роботи, де охочі можуть записатися до лав Національної гвардії. За словами обласного військового комісара, місцеві військкомати такої роботи не проводять.

Зауважимо, що нині чимало людей, у тому числі й ті, котрі готові виступити зі зброєю в руках на захист Вітчизни, дещо розгублені. Куди йти, на що очікувати? Найбільш конструктивно з цього приводу, як на мене, написав Гриць Кордуба в статті «Ігри на крові» («Український тиждень», №11): «Кожен, хто прийшов у військкомат, має вийти з нього і знати: я живу у цьому районі, і якщо щось відбувається, приходжу в штаб народного ополчення, там стоїть мій гранатомет з п’ятьма гранатами і моя позиція в підвалі цього будинку. Я відсікаю бронетехніку, а поруч мій сусід з кулемета нищитиме живу силу».
Проте коли процитував це полковникові Павлюку, він зреагував негативно. Мовляв, тоді буде хаос, адже не всім можна давати зброю. Вона має бути тільки в надійних руках, якими керує світла голова. Що ж, п. Павлюк командує Івано-Франківським гарнізоном і, сподіваємося, знає, що каже і робить...

Наші завдання не змінилися

Попри військових надзвичайно важливу роль в обороні відіграватиме і Державна служба з надзвичайних ситуацій. Щодо їхнього професіоналізму немає сумнівів. Адже наші рятувальники не гралися у «війну» з уявним ворогом, а виконували реальні завдання. «Наразі вони не змінилися, — каже начальник управління ДСНС в івано-Франківській області полковник служби цивільного захисту Володимир Чернецький, який уже п’ятий рік очолює цю структуру. — інша річ, що посилили пожежно-рятувальні підрозділи на стратегічно важливих об’єктах як людськими ресурсами, так і додатковими транспортними засобами».

Крім того, продовжується набір у цю службу волонтерів. З ними й раніше проводилася робота і є певний резерв, але в особливий час потрібні додаткові сили. Зокрема, для розбирання будівель, зруйнованих внаслідок певної надзвичайної ситуації — чи це вибух газу, чи потрапляння снаряда або авіабомби. Запас необхідних інструментів для таких команд є. Зауважимо, що оголошення про додатковий набір волонтерів в управління ДСНС в області було розміщено у ЗМІ у вівторок і на ранок наступного дня вже зголосилося близько 20 добровольців.


На момент нашої зустрічі з Володимиром Чернецьким уже було перевірено всі системи оповіщення. Начальник УДСНС в області ще раз нагадав, що в разі звучання сирени треба негайно увімкнути телевізор, радіо, зрештою, навіть на стільниковий телефон може прийти інформація щодо загрози, яка виникла для населення, і вказівки, як діяти. Додамо, що на курсах цивільної оборони посилено готують інструкторів, які на місцях відповідатимуть за цивільний захист наших громадян.

Однією з проблем, яку потрібно негайно розв’язати, є питання, котре неодноразово порушував Володимир Чернецький, — це доступ до гідрантів. На місці деяких із них і досі влаштовано паркінги, до інших під’їзд перекрито шлагбаумами, а то й бетонними плитами. А без води, як відомо, пожежу не загасиш. Цю проблему має розв’язувати не стільки служба з надзвичайних ситуацій, скільки Рада оборони області...

Галичина