Майстриня Ірена Криницька подарувала свою експозицію «Лемківська лялька» Музею мистецтв Прикарпаття
Ірена Омельченко-Криницька подарувала свою виставку « Лемківська лялька» Музею мистецтв Прикарпаття. 85-річна майстриня відкрила експозицію разом з лемківським хором «Бескид», одяг якому , також, створила самотужки.
«Я хочу подарувати експонати своєї виставки Музею мистецтв Прикарпаття, щоб вони постійно тут перебували. Нехай діти беруть їх за приклад, нехай вони надихають їх на шиття національних костюмів лемків, бойків та гуцулів. Хор «Бескид», в якому співають 50 дівчат, я теж одягнула, взула, вишила», - розповідає Ірена Криницька.
В подарованій експозиції - 45 ляльок в українських костюмах. Втім, за життя майстриня одягнула понад 300 ляльок. Вперше, розповідає, ляльку довелось перевтілити у манекена в 1995 році, коли їхала на фестиваль «Ватра». Представити лемківський національний стрій не встигала. З лялькою вийшло все швидше. Відтоді ляльок-манекенів шукала повсюди. Одягала їх без креслень та викрійки, використовувала кожний клаптик матеріалу. Ніби граючись, майстриня створила власну колекцію лемківського одягу, в який втілила пам'ять про своє минуле,родину, захоплення. Ляльки в українському строї Ірена Омельченко-Криницька часто дарувала та представляла на різних фестивалях.
«Лялька, як людина. Одній легко шиється національний костюм. А є така лялька , що треба пороти та шити і знову пороти, і знову – за голку. Здається, ніби ці ляльки й дійсно мають душу, але говорити не вміють», - зізнається майстриня.
Нагадаємо, лемки — етнографічна група українців, які жили в Карпатах між ріками Сяном та Попрадом у межах сучасної Польщі. Внаслідок так званої "репатріації" або "евакуації" 1944-46 років більшість лемків ( майже 482 тис.) було переселено на територію УРСР, а решту ( 200 тис.) вже під час операції «Вісла» — на північно-західні землі Польщі.