На Франківщині через ліфт ледь не загинув школяр
Минулого тижня у Калуші ліфт ледь не став причиною нещасного випадку: школяр заходив до ліфтової кабіни, у якій закривалася лише одна половина дверей. Коли хлопець наполовину протиснувся у ліфт, той почав закриватися. Чоловік, який був свідком події, вчасно висмикнув школяра із ліфту. У ЖЕО кажуть: про випадок нічого не знають, бо люди — не зверталися. Але ліфт, про всяк випадок, — відремонтували.
У нас у будинку впродовж двох місяців не відкривалася друга половинка ліфта, — розповідає ”Вікнам" мешканець будинку 1, що на проспекті Лесі Українки, Василь Федоришин. — Я сам багато разів телефонував до комунальників, знаю, що й інші люди дзвонили. Але результатів то не дало. Хто із сусідів худший, той протискався у щілину, інші — ходили пішки.
Василь Федоришин розповідає: минулого тижня, у середу, побачив, як до ліфту підійшли школярі — орієнтовно діти молодшого шкільного віку. Перед ліфтом — штовхалися, а коли кабіна приїхала — почали заходити.
— Малий зачепився рукавом, — згадує Василь Федоришин. — Ліфт почав закриватися, дитина — злякалася. Я вчасно шарпнув його за рукав і “витягнув” із ліфта. Телефонував до комунальників і сварився. Добре, що все обійшлося. Але на той момент могло не бути поруч нікого із дорослих, міг хтось викликати ліфт з іншого поверху. Комусь могла б бути біда на все життя, а комусь — кримінальна відповідальність.
Це — не перший подібний випадок за кілька років. Так, два роки тому, на сесії Калуської міської ради депутат Оксана Левицька повідомила: через аварійну зупинку ліфта на вул. Малицької, 1 50-річний чоловік отримав забій колін. ”Пригода” трапилася у вечірній час. Комунальники в один голос твердили: аварія — це надто гучно, адже спрацювала система захисту ліфта.
Випадку, який трапився минулого тижня на проспекті Лесі Українки, 1, на перший погляд, у комунальній сфері міста також не надали великої уваги. У ЖЕО №1, куди “Вікна” звернулися за поясненням, повідомили, що з такими фактами до них ніхто не звертався. І у КП “Міськсвітло”, яке “завідує” ліфтовим господарством, — нібито теж. Однак, як стало відомо “Вікнам”, ліфт таки відремонтували, можливо — за збігом обставин — після телефонного дзвінка з редакції.
— Ліфт не стояв, там тільки не відкривалася створка — вилетів один ричажок, — повідомив “Вікнам” начальник дільниці ліфтів КП “Міськсвітло” Богдан Українець. — Такі заявки ми не записуємо, хлопці просто підійшли і відремонтували.
За словами Богдана Українця, на день від мешканців Калуша надходить до 20-ти заявок через поломку ліфтів. Причини зупинки ліфтів — різноманітні: з вини калушан і через обставини, ні від кого не залежні. Наприклад, застрягти між поверхами людина може через перебої напруги у мережі або ж — блокуючи двері великими предметами, як-от — дитячими візками.
Між тим, 64 багатоповерхівки міста обладнані ліфтами. Всього у місті — 178 ліфтів.
— З них — 102 — це такі, яким 25 і більше років, — каже “Вікнам” начальник відділу капремонту та реконструкції житлового фонду УЖКГ Калуської міської ради Оксана Селедець. — Вони потребують експертного обстеження, тому ми укладаємо угоду із ДП “Карпатським експертно-технічним центром Держгірпромнагляду України”.
Обстеження одного ліфта, каже Оксана Селедець, обходиться міському бюджету приблизно у 2000 гривень. Експерти вказують на дефекти у роботі ліфта, які потрібно усунути. Без цього експлуатація ліфта не дозволяється.
Минулого року експерти Карпатського експертно-технічного центру провели обстеження 51 ліфта, з них 27 довелося капітально ремонтувати. Капремонт обійшовся у 175 тис. гривень. Проте, частину коштів проплатили лише у цьому році, хоча останній ремонт ліфта відбувся у серпні торік. Причина — Держказначейство не пропустило коштів.
Нині у Калуші “стоять” 8 ліфтів: на бульварі Незалежності, 6 (4 ліфти), на вул. Біласа і Данилишина, 10 (2 ліфти), на вул. Каракая, 4 (1 ліфт), на вул. Пушкіна, 4 (1 ліфт). У них зношені тягові троси.
— Фактично, кожен ліфт, який “відслужив” 25 років, потребує заміни, — каже Оксана Селедець. — Але це — дуже дорого. Заміна одного ліфта коштує у межах 300 тис. гривень. За 15 років у місті поміняли три ліфти. Ще 8 ліфтів — модернізували, тобто замінили купе кабіни, редуктори, двигуни тощо. Модернізація обходиться на порядок дешевше — 70-90 тис. гривень за ліфт.
Загалом минулого року, окрім коштів на капітальний ремонт ліфтів, було виділено більше 11 тис. гривень на проведення періодичних технічних оглядів (проводяться раз на 2 роки. — Авт.) і ще 140 тис. гривень — на експертне обстеження 51-го ліфту.
Цього року комунальники “просять” у міського бюджету 450 тис. гривень.
— Торік потреба теж була більшою, — переконує Оксана Селедець, — але не було коштів.
Цього року обстежень потребують 56 ліфтів — для того, щоб забезпечити їхню стабільну роботу.
А загалом стан ліфтів залежить також і від самих мешканців будинків. Комунальники кажуть: є райони міста, де ліфти — бережуть. Приміром, на вул. Пушкіна ліфти хоч і старі, але у хорошому стані.
— Експерти — задоволені, — каже Оксана Селедець. — А от, приміром, відремонтували ліфт на майдані Шептицького, 3 (там ліфт модернізували), а кабіна вже подряпана, понищена і пописана.