Після вступу в дію ЗУ «Про доступ до публічної інформації» вже два роки генеральні плани забудови міст повинні бути відкритими для громади.
Як повідомили кореспондентові "Бліц-Інфо" на запит Інституту політичної освіти жоден з населених пунктів Івано-Франківщини не надав інформації про генплан у повному обсязі.
Як повідомив регіональний представник Інституту політичної освіти Тарас Случик, відкритість генпланів для громадськості оцінювалася за шістьма критеріями. Це стан доступу до генплану за запитом на інформацію; наявність генплану на офіційному веб-сайті; доступність для ЗМІ; доступність генплану в міській раді; наявність грифу обмеження доступу; інформація про розмежування частин генплану. «З 15 міст тільки дві міськради (Івано-Франківська та Болехівська) мають на своєму веб-сайті розділ «Генеральний план забудови міста». Цікаво, що лише 12 з 15 міст взагалі мають веб-сайти», - зауважив Тарас Случик. Так, за шістьма критеріями експертів Інституту політичної освіти Івано-Франківська міськрада набрала 2 бали, Болехівська – 1, решта – 0.
Як пояснює політолог, генеральні плани населених пунктів навмисне приховуються від громадськості.
«Дуже часто забудовники будують там, де не можна будувати. Але оскільки громада не знає, яке цільове призначення цієї конкретної частини міста, то там таки відбувається будівництво», - каже Случик.
Як приклад можна згадати недавній корупційний скандал у Коломиї, де до Генплану намагалися внести коригування.
Серед найпопулярніших порушень, за якими чиновники ховають генплани, політолог називає ігнорування запитів на інформацію, накладання на генплан грифу «для службового користування (ДСК)», формальні відписки та відсутність генплану у міськрадах.
«До прикладу, за грифом ДСК від громадськості приховують генплани Яремчанська, Рогатинська, Коломийська та Долинська міськради. «У 2010 році, зі вступом в дію ЗУ «Про доступ до публічної інформації», кожен орган місцевого самоврядування повинен був провести ревізію і зняти гриф ДСК майже з усієї містобудівної документації. По суті, з 2010 року 90% інформації, закріпленої за гепланами, повинна бути доступна для громадськості», - зазначив Тарас Случик.
Голови міст Снятина, Тлумача і Галича на запити відповіли, що генеральні плани у них… зникли(!). Інші міста також відповіли відписками або й взагалі не надали інформацію про містобудівну документацію.