Начальник автодору розповів про стан прикарпатських доріг
Начальник Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області Володимир Рачкевич проінформував громадськість про дорожнього господарства області.
Про це йдеться в офіційному зверненні Володимира Рачкевича. Текст звіту подаємо повністю:
На балансі СД рахується 4110 км доріг загального користування. Менше мають Закарпатська і Чернівецька область.
2013 рік був дуже важким для дорожників. З настанням весни ямковість в порівнянні з 2012 р. виявилась в 2,4 рази більшою. Всі напрямки практично були непроїзними, що спричинило ряд соціально-напружених точок по області. Це такі населені пункти як Заболотів, Снятин, Галич, Рогатин, Надвірна, Долина, Болехів, Пасічна, Зелена, Косів, Ворохта. Зрозуміло, що одноразово виконувати роботи по відновленню покриття, якому 25-30 років, було неможливо. Тепер, коли рік закінчився, бачимо, що навіть 40 тис. т. асфальтобетону, вкладеного в дороги, а це в 3,4 рази більше ніж в 2012 році, не вирішили до кінця проблемних питань. Основною причиною цього був брак живих коштів, за які купувались бітум і паливно-мастильні матеріали. Згідно лімітної довідки на область в 2013 році виділено 143 млн. грн. з державного бюджету. Оплачено живими коштами тільки 118 млн. грн. Різниця 25 млн. грн. залишилася не використаною. А її цілком вистачило б на асфальтування вифрезованих ділянок в м. Долині, Снятині, Галичі, Надвірній, Рогатині, Отинії. Загалом в області на даний час знаходиться 46 незавершених об’єктів, половина з яких тягнеться з 2008 року після повені. Це ділянки доріг, мости, підпірні стінки. Щоб їх закінчити необхідно 834 млн. грн. Не дивлячись на важкість ситуації: брак живих коштів, динаміку зменшення виділених коштів з державного бюджету протягом останніх років (2009р. – 195; 2010р. – 206; 2011р.- 191; 2012 – 147; 2013 – 118), що не давало змоги підтримувати в належному стані проїзну частину, дорожникам вдалося в 2013 році в основному зняти соціальну напругу. Заболотів, Болехів, центр Надвірної, міст в с. Нижнів через р.Дністер, аварійні роботи на мосту через р.Дністер в с.Сівка Войнилівська, Ворохті, злагоджена праця і оперативна ліквідація наслідків зимової стихії, яка охопила 5 районів (Городенківський, Тлумацький, Коломийський, Рогатинський, Галицький) і було відрізано 130 сіл, це далеко не повний перелік робіт виконаний дорожниками області в 2013 р.
2014 рік. Шлейфом тягнуться з минулих років 46 об’єктів незавершеного будівництва. З 2013 року в 2014 рік перейшли вифрезовані ділянки доріг в м.Долині, Снятині, Надвірній, Галичі, Рогатині, Отинії. З настанням весняного періоду утворилася по області біля 300 тис.м.кв. ямковості. Аварійні мости, які вимагають негайного втручання, такі як міст через р.Дністер в с.Незвисько, міст в с.Джурів, міст біля Старого Лисця, в Стопчатові, в Мошківцях - все це проблеми, які вимагають негайного вирішення і на які потрібно 1 млрд 250 млн. гривень. А що ми маємо згідно Державного бюджету на 2014 рік, прийнятого ВР, на розвиток мережі та утримання доріг загального користування виділено 3,3 млрд. гривень, що в 1,6 р. менше 2013 р.
По методиці, затвердженої Наказом Мінінфраструктури і Мінфіну від 21 вересня 2012р., яка виключає людський фактор в розподіленні коштів, області виділено 62,5 млн. гривень, що становить 45 % у порівнянні з 2013 р. та 15% з 2009р. Не покращилась ситуація і з місцевими коштами. Якщо в 2013 р. на дороги загального користування на поточний ремонт та утримання обласним бюджетом було виділено 32 млн. грн., то в цьому році 20,2 млн. гривень. Ситуація вкрай складна. Якщо Службі доріг не виділять додаткові кредитні кошти під гарантії Уряду, дорожникам буде важко виконати необхідні об’єми на дорогах. На захисті об’ємів в Укравтодорі на 2014 р. було обіцяно додаткові кредитні кошти в сумі 513 млн. грн.
Голова Укравтодору Євген Прусенко підсумовуючи 2013 р. заявив : “Плануємо продовжити ліквідацію аварійно – небезпечних ділянок та відбудови доріг і мостів, що постраждали в результаті повеней у 2008-2010 роках у Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях” (Журнал “Дорожня галузь України” № 1, 2014р.)
Підсумовуючи вищесказане, хочу запевнити, що дорожники, при будь-яких обставинах, що стосуються фінансування, закінчать вифрезовані ділянки з минулого року в м.Снятині, Отинії, Надвірній, Долині, Галичі, Рогатині. Також проведуть ямковий ремонт на дорогах державного значення. Як керівник Служби доріг, прикладу максимум зусиль для залучення додаткових кредитних коштів.
Якщо дивитись на далеку перспективу, Івано – Франківська область є чи не єдиною, через яку не проходять міжнародні дороги, автобами і не плануються. Це суттєво зменшує транзитний потенціал області. Тому треба прикласти максимум зусиль, щоб в майбутньому збудувати автобам, що буде з’єднувати Польські, Словацькі, Українські і Румунські Карпати. По області це маршрут Яблуниця – Делятин – Ланчин – Коломия – Снятин. Трьома областями Львівською, Івано-Франківською, Чернівецькою ініціюється спільний “Проект відновлення та подальший розвиток транзитного потенціалу України між основними вузлами Пан’європейської транспортної мережі (TEN-T)”, який передбачає транспортний зв’язок між Румунією і Польщею в обхід Карпат.
Необхідно відновити план будівництва міжнародного транспортного коридору Європа – Азія, що з’єднує с.Косини Закарпатської області з м. Києвом.