Обстріли, брак техніки та непитна вода: Як бригади з Прикарпаття зводять фортифікації в зоні АТО
Голова Івано-Франківської обласної ради Василь Скрипничук побував на Донеччині, де будівельні бригади зводять фортифікаційні споруди. Тож, повернувшись додому, поділився враженнями з прикарпатськими журналістами.
На думку очільника облради, критика РНБО в бік Прикарпаття через несвоєчасне будівництво фортифікацій, як мінімум є некоректною. Адже області поставлені в різні умови, інформує Бліц-Інфо.
"Івано-Франківська область зводить дванадцять об'єктів на першій та другій лінії оборони. Загалом, протяжність споруд 40 кілометрів, а виконання робіт від 40 до 80%. Різні люди – різна робота. Є окопи, зроблені правильно, але й такі, що наші хлопці за нашими ж переробляють. Зокрема, там де було зроблено з патиччя і невідповідної висоти та ширини. Від нас відправлявся ліс, але що їм там дали, то й з того будували. Вони ж на горбі то не принесли. І з Прикарпаття таке не відправляли. Звідки взялось оте березове патиччя, мені невідомо», - зауважує Скрипничук, демонструючи на фото рів, укріплений молодими берізками.
За словами свободівця, на заваді вчасного виконання робіт також стало те, що прикарпатці зводять фортифікації у небезпечній зоні.
«Є дві точки, де нереально працювати, бо там кожен день обстріли. От і сьогодні говорив з виконробом Михайлом Куликом з Рожнятівщини, то він каже, що знову ті дві точки обстрілювали. Тож, чому критикувати Івано-Франківську область, що вона ще не завершила зведення фортифікацій, якщо наші будівничі поставлені на першій і другій лінії. А, до прикладу, Рівненська область зводила на третій лінії оборони, де ніхто не стріляє і нічого не літає. І, вони по-суті, вже роботи завершили. А нас виставили на передову, без зброї і ще й до нас є зауваження. Тут різні підходи мали би бути», - вважає очільник прикарпатських обранців.
Окрім того, каже Скрипничук, нашим хлопцям не вистачає відповідної техніки. А саме, ескаваторів.
"Найкраще працює бригада з Долинщини. Вони якраз на фото. Виконали роботи вже майже на 80%. І перша їхня бригада теж добре працювали. На 40% зробили хлопці з Калущини. Це найгірше. А перед ними там були косівські. Що кажуть самі хлопці? Якщо б на цих дванадцять обєктів дати 400-500 осіб, то вже б за місяць можна було завершити. Почали облаштування з 23 квітня, але об'єм роботи дуже великий, техніки не вистачає. А зараз працює десь близько 200 людей. Це мені так виглядало, я їх не рахував. Якби були ескаватори, то робота б по-іншому пішла. Там один ескаваторщик вже два місяці сидить, бо немає на кого залишити техніку. Тобто, особовий склад є різний. Ротація будівельників проводить часто: два дні поки доїхали туди,два - назад. По-суті, шість днів на роботу. Виконроб зауважив, що краще було б залишати бригаду хоча б на два тижні, бо не встигнуть ввійти в роботу, як вже назад треба їхати. І навіть якщо ротація, то треба давати тих, хто вміє будувати, а не вчителів, лікарів і волонтерів. Зараз вже добре роблять, бо видно на фото, що снаряд розірвався, але в бліндаж нічого не залетіло. Хоча він ще й не завершений", - розповідає Василь Михайлович.
Як зазначив голова облради, не всі області відправляли такі збірні бригади з районів. Були й такі, що спеціально наймали будівельну фірму-підрядника, яка й винувала всі роботи. Зокрема, таким шляхом пішла Рівненщина. У результаті - вони свої роботи виконали.
"А ми пішли шляхом спільної будови. Чи це правильно? Як не фахівець, але думаю, що спеціалісти зробили б все краще і швидше. І не було б отих патичків та окопів на 1, 20 в глибину", - резюмує політик.
Та найбільша біда, на думку Скрипничука, у непридатній для споживання воді. Хлопці не мають ані реагентів, які б могли її очистити, ані фільтрів.Також немає у достатній кількості бутильваної води.
"Це велика проблема, бо люди через таку воду мають проблеми зі здоров'ям, діарею і не в змозі працювати. Також на деяких об'єктах є проблема з організацією. Якщо з бригадою поїхала людина, що відповідає за організацію побуту і роботи, то там проблем менше. Але є й такі, що людей відправили і робіть, що хочете. Навіть креслень не дають. А один виконроб на 12 об'єктів протяжністю 40 кілометрів без транспорту і нормального зв'язку - це занадто. Треба хоча б ще трьох. У нас праця там організована на дуже високому, науковому рівні. Я розмовляв з людьми, то хотілось взяти автомат і перестріляти тих, хто так організував роботу", - ділиться враженнями від поїздки голова облради.
До теми: Прикарпатці будують на передовій укріплення з кривого патиччя
Директора департаменту будівництва ІФ ОДА звільнили через неналежне виконання обов'язків