Обурена Княжолука: Батьки школярів дали владі шанс дотримати слова
Село Княжолука — не віддалене чи важкодоступне, а за кілька кілометрів від райцентру Долини розкинулося біля підніжжя Ясної Гори. Проте сільська громада, яка нараховує понад три тисячі жителів, не має ні клубу, ні дитсадка, та й старезний і задрипаний освітній заклад годі школою назвати — муки і для дітей, і для їхніх вчителів та батьків. Ще п’ять років тому представники районного й обласного чиновництва в Княжолуці помпезно заклали наріжний камінь під будівництво школи на 600 учнів, звели трип
Тож батьки школярів вирішили не мовчати — спочатку відвідали голову Івано-Франківської ОДА, провели попереджувальний страйк на шкільному подвір’ї, на який запросили керівництво району і дали владі шанс дотримати слова — до 1 вересня ц. р. завершити будівництво першої черги школи, а принагідно нагадали про можливість перекриття державного шосе «Чернівці—Стрий»...
Полатані підлоги, перекособочені вікна і грибкова цвіль
Мені довелося побувати не в одній школі Прикарпаття, але такої, як у Княжолуці, годі й надибати. У просяклих цвіллю шкільних приміщеннях Княжолуцької школи стелі час від часу обсипаються, підлоги, полатані бляхою, прогинаються, підвалини попрогнивали і трухляві, а вікна попросідали разом зі стінами, перекосилися і не відкриваються.
Михайло ПЕНГРИН, директор Княжолуцької ЗШ I-III ст.:
— Батьки збурилися, тому що упродовж уже кількох років не можуть добитися добудови нової школи. А та, в якій навчаються діти, має три корпуси, один з яких зведений ще 1928 року і жодного разу не був капітально відремонтований, інший — 1954-го року, але обидва — аварійні. Стіни прогнили, і щороку школа просідає в землю на п’ять-десять сантиметрів. Провітрити класи неможливо, бо якщо вікна відкриєш, то вже не закриєш. А підлогу з’їдає грибок і замінювати дошки недоречно, тож латаємо бляхою і зафарбовуємо. Дахи проіржавіли і літають під час вітру. Нещодавно таке мали: упродовж години ловили листи покриття на подвір’ї та прибивали. Добре, що сталося це під вечір, коли не було учнів. Спортзали в школі також нема — пристосували одне із приміщень майстерні і т. д. Є акт з 2004 року, який підтверджує, що стара школа непридатна для ремонту. А ми мусимо у тих приміщеннях провадити навчання. У селі чотириста п’ятдесят дітей шкільного віку, а в школі навчається триста двадцять. Тож сто тридцять школярів щоранку вимушені добиратися в райцентр — у Долину, бо батьки не хочуть, щоб їхні діти хворіли. У 2010 році почали будівництво нової школи, відтак звели першу чергу і народили довгобуд, бо пан Вишиванюк неофіційно пояснив, що, мовляв, «не за тих проголосували». Батьки упродовж років зверталися в різні інстанції. Все марно — відписки й обіцянки. і терпець людям урвався — батьки збурилися, організували попереджувальний страйк, щоб нагадати владі про недобудовану школу.
Оксана КОВЕРДАН, голова батьківського комітету:
— Страйкуємо, тому що в нашій школі дітям вчитися неможливо: вона аварійна. Хочемо, щоб наші можновладці приїхали й подивилися зблизька на наші проблеми. Бо якщо станеться Боже збав нещасний випадок, то буде вже пізно. Таким чином хочемо привернути увагу до обіцянок добудувати нову школу, які чиновники дають і з року в рік не виконують. Якщо нас не почують, то ще до кінця місяця перекриємо трасу «Чернівці—Стрий».
Замість оплесків — «ганьба!»
Напередодні батьки школярів вирішили і попередили районних і обласних чиновників, що не пустять дітей на навчання, допоки ті не приїдуть і не дадуть слово до 1 вересня добудувати першу чергу нової школи. Тож, закономірно, на шкільному подвір’ї, піднявши на флагштоці прапор України і виконавши Державний Гимн України, з плакатами-гаслами вони чекали керівників для відвертої розмови. Але, виявляється, ніхто з керівництва райдержадміністрації чи облдержадміністрації їхати у Княжолуку і не збирався. Це доручили начальникові управління освіти, молоді і спорту Долинської РДА Володимирові Сподару:
— Я у відділі освіти — з 2001 року, і щороку ми порушували питання будівництва нової школи в Княжолуці. Раділи, коли заклали перший камінь. На жаль, на сьогодні є зведене і накрите приміщення, але будівництво зупинено. Ми, районна влада і управління освіти, робимо все залежне від нас, щоб надійшли кошти для завершення будівництва. Інформуємо відповідні міністерства і відомства, що діти навчаються у трьох корпусах, два з яких — аварійні і не підлягають ремонту. Але кошти не виділяли ні минулого року, ні позаминулого. Тож те, що громада піднялася і б’є тривогу, — явище закономірне. Можу сказати однозначно, що районне і обласне керівництво громаду почуло, а ми попередили про можливий соціальний вибух у селі. і маємо вагому мотивацію: хтозна, чи ще десь в області є село з такою великою народжуваністю і така розвалюха, як у Княжолуці.
...Щороку в селі народжується 68-70 дітей, проте дошкільного навчального закладу Княжолука не має. А впроситися у м. Долині, як розповіли батьки, а відтак щодень возити дітей — дуже складно. Тож Володимир Сподар пояснив, що добудова нової школи — двох черг — дала б можливість перепрофілювати неаварійний корпус старої школи у дошкільний навчальний заклад.
...Батькам такої інформації виявилося замало, і керівникові районної освіти довелося видзвонювати першого заступника голови РДА Віктора Громиша, а тому, своєю чергою, голову Долинської райдержадміністрації Юрія Мазура. Така чиновницька гра у «зіпсутий телефон», на наш погляд, призвела до того, що голову РДА обурені батьки зустріли багатоголосим і багаторазовим «Ганьба!!!», а відтак вимагали поваги до своїх проблем, а не агресивності і роздратування. Виступ голови РДА Юрія Мазура не був багатослівним: «Хочу подякувати за вашу небайдужість — вчителям і мешканцям Княжолуки. Будівництво школи в селі — пріоритетне, найперше завдання Долинської райдержадміністрації. Будівництво навчального закладу буде завершено цього року...».
Спорудження школи зупинили кілька років тому і не провадиться, тож виникла ще одна проблема: стіни затікають через зірвані у деяких місцях листи дахового покриття, отож цегла почала згашуватися і обсипатися, а через те, що територію навколо будівельного майданчика не огороджено і нема сторожа, недобудована школа стала небезпечною для сільських дітей. Лише мимохідь ми нарахували з п’ять відкритих колекторів. Замовник об’єкта — департамент будівництва ОДА, а виконавець робіт — Долинське кооперативно-державне будівельно-монтажне об’єднання «Райагробуд». Як поінформував громаду перший заступник голови РДА Віктор Громиш, незабаром на об’єкті очікують пожвавлення — з обласного бюджету цього року вже виділено 850 тис. грн. для будівництва очисних споруд і колектора. А загалом для добудови школи потрібно орієнтовно до 15 млн. грн., і з таким кошторисом може дати раду лише Державний бюджет.
газета Галичина